SnapBridge, czyli jak Nikon chce odmienić nasze spojrzenie na łączność bezprzewodową

Autor: Maciej Luśtyk

6 Styczeń 2016
Artykuł na: 4-5 minut
CES 2016: Pokazanego wczoraj Nikona D500 wyposażono w autorski system łączności SnapBridge, który stać się ma standardem w nadchodzących urządzeniach producenta i za sprawą niespotykanej dotąd wygody odmienić nasze spojrzenie na łączność bezprzewodową między aparatem a urządzeniami mobilnymi. Zobaczcie, na czym to polega.

Funkcje bezprzewodowe zawitały do aparatów dosyć późno i mimo wielu ułatwień, które wprowadzają, wciąż traktowane są przez wielu producentów po macoszemu. Na porządku dziennym są problemy z łącznością i płynnym podglądem obrazu na urządzeniach mobilnych, a dedykowane aplikacje do zdalnego sterowania aparatem często są mocno okrojone. A przecież w dobie smartfonów i ciągłego dostępu do sieci, funkcje te powinny stać na najwyższym poziomie.

Wygląda na to, że Nikon odrobił pracę domową. Zaprezentowana przy okazji premiery modelu D500 technologia SnapBridge wydaje się idealnie trafiać w zapotrzebowania użytkowników. Idea jest banalnie prosta. Bazując na technologii Bluetooth o niskim poborze energii aparat będzie mógł pozostawać w stałej łączności z urządzeniami mobilnymi, co pozwoli na natychmiastowe przesyłanie zdjęć z aparatu, w momencie, w którym zostały wykonane. Nigdy więcej uciążliwego parowania i manualnego przesyłania zdjęć na smartfona (przynajmniej w teorii).

Obraz często znajduje się w centrum komunikacji, więc aparat również powinien zajmować centralną pozycję w tym wymiarze. Nasze innowacyjne rozwiązanie SnapBridge zapewnia łączność między aparatami Nikon a urządzeniami osobistymi, umożliwiając ich ciągłą komunikację. Oto, co naprawdę oznacza stworzyć uniwersalny język fotografii” – opowiada Tadashi Nakayama, kierownik marketingu w dziale obrazowania firmy Nikon.

Jak to wszystko wygląda w praktyce? Połączenie między obydwoma urządzeniami będziemy musieli skonfigurować tylko raz. Sparowane w ten sposób jednostki będą się pamiętać i automatycznie łączyć gdy znajda się w pobliżu. Dodatkowo niepotrzebne będzie tu wpisywanie hasła i adresu SSID, a z jednym aparatem będziemy mogli powiązać aż do pięciu urządzeń. Zachodzi pewna obawa o bezpieczeństwo, zapewne jednak połączenie będzie musiało zostać zatwierdzone z poziomu aparatu.

W ramach łączności SnapBridge otrzymamy 2 opcje transferu zdjęć: w trakcie, lub po zakończeniu fotografowania. Standardowo zdjęcia transferowane będą jako obrazy poglądowe, w pomniejszonej rozdzielczości (2 Mp), jednak otrzymamy też możliwość przesyłania oryginalnych zdjęć JPEG. W momencie transferu aparat samostnie przełączy się z łączności Bluetooth Low Energy na tradycyjną łączność Bluetooth, co rodzi pewne wątpliwości odnośnie wpływu modułu na żywotność baterii przy przerzucaniu większej ilości zdjęć. To jednak sprawdzimy dopiero przy okazji testu aparatu.

Co więcej, dedykowana aplikacja pozwoli na osadzanie na zdjęciach dodatkowych informacji w postaci danych na temat praw autorskich, znaków wodnych lub zwyczajnych podpisów. Oczywiście otrzymamy też możliwość zdalnego sterowania aparatem. W tym wypadku jednak połączenie będzie bazować na łączności Wi-Fi.

Zapowiada się bardzo ciekawie. Czy rzeczywiście SnapBridge ma szansę zrewolucjonizować łączność bezprzewodową między aparatem, a innymi urządzeniami. Trzymamy kciuki i czekamy na egzemplarz testowy Nikona D500, który pozwoli nam sprawdzić działanie tej funkcji w praktyce.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Profoto B10Xi B10X Plus - błysk 250 i 500 Ws w lekkim oraz kompaktowym wydaniu
Profoto B10Xi B10X Plus - błysk 250 i 500 Ws w lekkim oraz kompaktowym wydaniu
Dwie nowe lampy dla twórców foto i wideo prezentuje Profoto. B10Xi B10X Plus to lekkie głowice błyskowe z wydajnym światłem ciągłym, w naprawdę kompaktowej odsłonie.
6
DJI OM 5 - 3-osiowy gimbal i selfie stick do smartfonów w jednym
DJI OM 5 - 3-osiowy gimbal i selfie stick do smartfonów w jednym
DJI prezentuje kolejną generację smartfonowego gimbala z serii OM (Osmo Mobile). Stabilizator otrzymuje wbudowany wysięgnik , nowe funkcję i wygodniejszą...
9
Nowa generacja kart Samsung Pro Plus i Evo Plus - nośniki dla twórców teraz bardziej wydajne
Nowa generacja kart Samsung Pro Plus i Evo Plus - nośniki dla twórców teraz bardziej wydajne
Samsung zaprezentował najnowsze karty pamięci microSD i SD z serii PRO Plus i EVO Plus, stworzone dla profesjonalistów, entuzjastów fotografii, filmowców i twórców...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)