Panasonic Lumix GM1 - test

Panasonic Lumix GM1 to obecnie najmniejszy przedstawiciel systemu Mikro Cztery Trzecie. Aparat oferuje 16-megapikselową matrycę, szybki AF i magnezową obudowę. Lumix GM1 jest sprzedawany z wyjątkowo niewielkim obiektywem kitowym 12-35 mm f/3.5-5.6. Zapraszamy na test tego nietuzinkowego aparatu.

Autor: Marcin Falana

22 Listopad 2013
Artykuł na: 23-28 minut

4. Budowa i obsługa

Optyka i sensor

Lumix GM1 daje dostęp do jednego z najbogatszych systemów dedykowanych obiektywów - Mikro Cztery Trzecie. Poza szkłami Panasonika, wśród których znajduje się wiele ciekawych propozycji Olympusa i innych niezależnych producentów.

Bagnet został wykonany z metalu, jest solidny i dobrze oznaczony dzięki czemu zapewnia łatwe i wygodne mocowanie obiektywów.

Matryca

GM1 został wyposażony w nową matrycę Live MOS o rozdzielczości 16-megapikseli i standardowym, dla systemu Mikro Cztery Trzecie, rozmiarze 17,3 x 13,0 mm. Maksymalna czułość z jaką może pracować matryca to ISO 25600. Poza robieniem zdjęć aparat może też rejestrować filmy w rozdzielczości Full HD.

Monitor

W modelu GM1 Panasonic zastosował 3-calowy, dotykowy ekran LCD o rozdzielczości ponad miliona punktów. Obraz na nim wyświetlany jest szczegółowy i klarowny, i pozwala na określenie poprawności ekspozycji. Dotykowość także działa dobrze i pozwala na wygodną obsługę mimo niedużych, przycisków wyświetlanych na ekranie.

Jedynym minusem jest miękka szybka, która zabezpiecza ekran, po jej delikatnym wciśnięciu jej powierzchnia się wygina i nie robi solidnego wrażenia.

Lampa błyskowa

Lumix GM1 mimo, że ma nieduże wymiary oferuje wbudowaną lampę błyskową o liczbie przewodniej 5,6 dla ISO 200. Lampa działa przewidywanie poprawnie naświetlając zdjęcia w różnych warunkach oświetleniowych.

przykładowe zdjęcie z lampa błyskową, tryb Auto

Zasilanie i pamięć

Lumix GM1 został wyposażony w akumulator litowo-jonowy o pojemności 680 mAh. Ładujemy go za pomocą ładowarki, nie mamy możliwości ładowania GM1 przez USB. Na jednym ładowaniu, które trwa ponad 2 h udało nam się wykonać około 200 zdjęć co jest zgodne z deklaracjami producenta.

Złącza

Gniazdo złącz znajduje się na prawej ściance i zostało ukryte pod odchylaną na sprężynce klapką. Znajdziemy tu złącze USB 2.0 High Speed Multi oraz microHDMI TypeD.

Wi-Fi

Lumix GM1 oferuje złącze Wi-Fi, które jest w pełni funkcjonalne. Pozwala zarówno na przesyłanie zdjęć i wykonywanie kopii zapasowej ale także na obsługę aparatu z poziomu smartfona, co nie jest takie oczywiste u innych producentów. Możemy zmieniać parametry ekspozycji, wyzwalać migawkę dotykiem czy zmieniać punkt AF na smartfonie. Mamy także dostęp do innych parametrów i wyświetlania informacji.

Podsumowanie

Trzeba przyznać, że Panasonic modelem GM1 wprowadza nowe znaczenie dla cząstki Mikro w nazwie systemu Mikro Cztery Trzecie. W maleńkim, magnezowym korpusie znajdziemy aparat, który niewiele odstępuje flagowemu GX7, co jest najlepszą rekomendacją. Najważniejsze plusy należą się za 16-megapikselową matrycę Live MOS, szeroki system dostępnych obiektywów, 3-calowy dotykowy ekran, wbudowaną lampę błyskową i w pełni funkcjonalne Wi-Fi.

Zastrzeżenia mamy do miękkiej szybki pokrywającej ekran LCD oraz do niepełnej kompatybilności z większymi obiektywami trudno przymocować GM1 do większej płytki statywowej. Szkoda, że producent nie wyposażył dodatkowego uchwytu w gwint statywowy, który rozwiązałby ten problem.

+ 16-megapikselowa matryca Live MOS

+ złącze HDMI

+ szeroki system obiektywów

+ 3-calowy ekran LCD

+ wbudowana lampa błyskowa

+ wydajna bateria

+ w pełni funkcjonalne Wi-Fi

- miękka szybka na ekranie LCD

- brak gwintu statywu w dodatkowym uchwycie

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS R5 Mark II – pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Canon EOS R5 Mark II – pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowa warstwowa matryca 45 Mp, wideo 8K 60p, dodatkowy procesor, który „patrzy na scenę” i oczywiście jeszcze więcej AI, które wspiera AF i wprowadza funkcje znane dotychczas tylko z zewnętrznych...
51
Pentax 17 - sprawdziliśmy najnowszy analogowy kompakt [RECENZJA]
Pentax 17 - sprawdziliśmy najnowszy analogowy kompakt [RECENZJA]
Pierwszy od ponad 20 lat zaawansowany analogowy kompakt otwiera nowy rozdział rynku fotografii analogowej. Czy jednak ma do zaoferowania coś więcej niż konstrukcje dostępne powszechnie...
54
Fujifilm GFX100S II – pierwsze wrażenia i więcej zdjęć z GF 55 mm f/1.7 R WR
Fujifilm GFX100S II – pierwsze wrażenia i więcej zdjęć z GF 55 mm f/1.7 R WR
Szybkie, średnioformatowe 100 Mp w kompaktowym body? I to w cenie profesjonalnej pełnej klatki? Fujifilm GFX100S II to zdecydowanie najlepszy wybór dla fotografa w aktualnej ofercie...
32
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)