Wybierając Sony SLT-A33 należy mieć na uwadze, że jest to dosyć specyficzny aparat. Mimo, że wygląda jak lustrzanka to nie jest klasycznym DSLR-em. Jednocześnie jest czymś więcej niż nawet najbardziej zaawansowany kompakt. Zastosowanie nieruchomego lustra niesie za sobą liczne zmiany: z perspektywy fotografa tradycjonalisty wadą jest "utrata" około 1/3 EV światła oraz brak wizjera optycznego. Również wymiary gripa i korpusu nie zachęcają do zawodowego użytkowania aparatu. Amatorzy, dla których A33 często będzie pierwszym aparatem z wymienną optyką, będą zadowoleni z obecności, bądź co bądź, niezłego wizjera elektronicznego oraz możliwości rejestracji wideo HD 1080i. Tutaj zauważalny jest plus półprzepuszczalnego lustra - możliwość korzystania z autofokusu działającego na zasadzie detekcji fazy podczas nagrywania filmów.
Kolejne rozdziały testu były niemalże przesycone plusami, no bo jak nie docenić takich zalet jak przegubowo zamocowany, 3-calowy monitor LCD czy obecność nowoczesnych trybów ekspozycji: panoramy (również 3D) oraz zdjęć HDR. Atrakcyjnie prezentuje się też tryb seryjny, oferujący szybkość 7 kl/s. Warto dodać, że mała Alpha wspiera najnowszy standard kart SD (SDXC).
Naturalnie, jednym z głównych kryteriów podczas zakupu aparatu fotograficznego jest jakość zdjęć. Ta w SLT-A33 stoi na naprawdę wysokim poziomie. 14,2 efektywne megapiksele wpływają na bardzo dobrą reprodukcję szczegółów, a nowoczesna konstrukcja CMOS zapewnia niski poziom szumu na wysokich ISO.
Za SLT-A33 będziemy musieli zapłacić nieco więcej niż za tradycyjną lustrzankę o porównywalnych wymiarach. Cena korpusu wraz z kitem 18-55 mm wynosi około 2800 zł.
+ półprzepuszczalne lustro, ze względu na system AF
+ 14,2 MP matryca CMOS
+ przegubowo mocowany LCD
+ filmowanie HD 1080i AVCHD z szybkim AF
+ zdjęcia seryjne 7 kl/s
+ ciekawe tryby ekspozycji, w tym panoramy 3D i HDR
+ stabilizacja obrazu wewnątrz korpusu
+ niski poziom szumów dla wysokich czułości ISO
+ świetna reprodukcja szczegółów
+ naturalne odwzorowanie barw
+ niezła ergonomia
+ obsługa kart SDXC oraz MS Pro Duo
- półprzepuszczalne lustro, ze względu na ograniczony dostęp światła do sensora
- wizjer elektroniczny kosztem optycznego
- obudowa wykonana z przeciętnej jakości plastików
- brak możliwości filmowania w trybie AF Single
- dosyć wysoka cena