Sony SLT-A35
8 Cze 2011
Wśród dzisiejszych premier znalazł się następca modelu A33, czyli niewielki, amatorski korpus z nieruchomym, półprzepuszczalnym lustrem. Sony A35 może się pochwalić 16-megapikselową matrycą, nową funkcją "Picture Effects" oraz niezłym trybem seryjnym. Niestety - aparat stracił odchylany ekran.
Najbardziej oczywisty minus takiego rozwiązania to strata światła wynosząca niemal 1/3 EV. Osobom przyzwyczajonym do fotografowania lustrzankami pewnie będzie też przeszkadzał brak podglądu fotografowanej sceny na matówce. Na szczęście są też bardzo interesujące plusy. Przede wszystkim chodzi o autofokus wykorzystujący szybką detekcję fazy, który może działać bez przerwy, również w trakcie trwania ekspozycji (a co za tym idzie, również w trakcie filmowania). Brak dużej komory wizjera oraz stałe lustro przyczyniło się też do zmniejszenia rozmiarów aparatu, a mniejsza liczba ruchomych mechanizmów w dłuższej perspektywie czasu może się przyczynić do większej niezawodności - dwie ostatnie cechy mogą docenić na przykład podróżnicy.

Sony SLT-A35 swoim wyglądem przypomina pierwsze modele z półprzepuszczalnym lustrem. Jedyna spora, rzucająca się oczy różnica to brak odchylanego ekranu - rzecz dziwna w przypadku korpusu, który może się pochwalić wyjątkowo szybkim trybem Live View i świetnym autofokusem podczas filmowania.

Sony SLT-A35 został wyposażony w 16,2-megapikselową matrycę Exmor APS HD CMOS, która pozwala również na rejestrowanie filmów w rozdzielczości 1080i. Nowa matryca jest bardziej energooszczędna - według wyliczeń producenta na jedynym ładowaniu można zrobić ponad 440 zdjęć. Prędkość zdjęć seryjnych w pełnej rozdzielczości wynosi 5,5 klatki na sekundę, natomiast po zmniejszeniu rozdzielczości do 8,4 megapikseli (oraz wycięciu środka kadru i dołożeniu dodatkowego "cropa" 1,4x) wzrasta do 7 kl/s. Sony nazwało tą funkcję {ITL|Tele-zoom High Speed Shooting. Również w tym modelu koncern Sony wprowadził nową funkcję "Picture Effects", czyli kilka zestawów kolorystycznych modyfikujących wygląd zdjęcia: Posterization, Pop Color, Retro Photo, Partial color (R/G/B/Y), High Key, High Contrast Monochrome oraz Toy Camera.
Sony A35 trafi do sklepów w sierpniu. Będzie kosztował około 600 dolarów (sam korpus) lub 700 dolarów za kit z obiektywem 18-55 mm.]
Poniżej prezentujemy specyfikację techniczną oraz informację prasową producenta:
Nowy aparat Sony A35 (SLT-A35) z technologią półprzezroczystego lustra i szybkim ustawianiem ostrości
Lekki aparat systemu Alpha z matrycą 16,2 megapiksela oraz nowym efektami zdjęciowymi
- Przetwornik obrazu Exmor APS HD CMOS o efektywnej rozdzielczości 16,2 megapiksela
- Opracowana przez Sony technologia półprzezroczystego lustra - szybkie ustawianie ostrości podczas fotografowania i nagrywania filmów AVCHD
- Szybkość fotografowania do 7 kl./s w trybie zdjęć seryjnych Tele-zoom, przy powiększeniu ok. 1,4x
- Wysoka jakość obrazu, niski poziom szumów i czułość do ISO 12 800
- Wbudowane w aparat różnorodne efekty zdjęciowe do wykorzystania podczas fotografowania oraz filmowania
Firma Sony poinformowała o wprowadzeniu do swojej oferty nowego modelu A35 (SLT-A35), przeznaczonego dla fotografów na wszystkich poziomach zaawansowania. Lekki, nieduży i prosty w użyciu aparat wyróżnia się dużą szybkością zdjęć i rozbudowanymi możliwościami twórczymi.
Technologia półprzezroczystego lustra (Translucent Mirror Technology), wprowadzona przez Sony w popularnych modelach A33 i A55, wyróżnia się szybkością, dokładnością i ciągłością działania systemu AF - zarówno podczas fotografowania, jak i nagrywania filmów Full HD.
Nowością w modelu A35 jest tryb zdjęć seryjnych Tele-zoom, który umożliwia wykonywanie zdjęć w rozdzielczości 8,4 megapiksela z szybkością do 7 kl./s przy powiększeniu obrazu wynoszącym w przybliżeniu 1,4x. Szybki, śledzący autofokus znakomicie sprawdza się przy zdjęciach seryjnych sportu, jak również podczas fotografowania dzieci. Dostępny jest również tryb zdjęć seryjnych z szybkością 5,5 kl./s, umożliwiający wykonywanie zdjęć w pełnej rozdzielczości 16,2 megapiksela i śledzenie ostrości.
Nowo opracowany przetwornik obrazu Exmor APS HD CMOS o efektywnej rozdzielczości 16,2 megapiksela zapewnia niezwykłą szczegółowość fotografii i filmów HD oraz niski poziom szumów. Jego duża rozdzielczość i czułość umożliwia zaawansowanemu procesorowi obrazu BIONZ optymalizację danych o obrazie, której efektem jest między innymi bogactwo i naturalny wygląd reprodukowanych kolorów. Maksymalna czułość ISO 12 800 pozwala na rejestrację pięknych, naturalnie wyglądających zdjęć i filmów HD nawet w słabym oświetleniu, stanowiącym dla wielu aparatów barierę nie do pokonania.
Technologia półprzezroczystego lustra umożliwia ciągłą kontrolę obrazu z głównej matrycy, zarówno podczas fotografowania, jak i nagrywania filmu. Zaletą niedostępną w tradycyjnych lustrzankach cyfrowych jest ciągłość działania precyzyjnego, opartego na wykrywaniu fazy TTL, systemu automatyki ostrości, zapewniana dzięki kierowaniu części światła z półprzezroczystego lustra do systemu AF.
Doskonała jakość i szczegółowość oglądanych fotografii i filmów jest zasługą wyświetlacza Xtra Fine LCD. Technologia TruBlack gwarantuje z kolei wysoki poziom kontrastu w obrazie i bogate, głębokie odcienie czerni - nawet w plenerze.
Alternatywę dla komponowania zdjęć na ekranie LCD aparatu stanowi precyzyjny wizjer Tru-Finder o dużej rozdzielczości. Widoczny w nim obraz, pokazujący 100% kadru, jest niezwykle szczegółowy i kontrastowy, co znakomicie ułatwia podgląd na żywo działania wybranego efektu w obrazie lub wprowadzonej korekty naświetlenia. Komponowanie zdjęć krajobrazowych i architektonicznych można sobie ułatwić, wyświetlając siatkę linii.
Mimo znacznych możliwości, aparat A35 jest przystępny w obsłudze nawet dla użytkowników, którzy pierwszy raz mają do czynienia z aparatem z wymienną optyką. System pomocy ekranowej w przejrzysty sposób objaśnia działanie wybranych funkcji oraz sposób ich użycia.
Bardziej zaawansowani użytkownicy z zadowoleniem powitają przycisk funkcji użytkownika, do którego można przypisać jedną z 14 często używanych funkcji.
Nowością w aparacie A35 są ustawienia twórczych efektów zdjęciowych. Można dzięki nim wzmocnić wyraz wykonywanych zdjęć lub nagrywanych filmów HD, nie obawiając się zarazem o późniejszą obróbkę obrazu. Podgląd efektów jest możliwy na ekranie aparatu jeszcze przed wykonaniem zdjęć, a ich wachlarz obejmuje między innymi zdjęcie retro, technikę high-key, aparat-zabawkę oraz posteryzację.
Chcąc otrzymać wyraziste fotografie, na których wybrany kolor odcina się od czarno-białej reszty obrazu, można użyć efektu częściowego koloru. Uzyskanie tego popularnego efektu w programach do edycji obrazu wymaga normalnie wykonania szeregu żmudnych czynności; w aparacie A35 wszystko dzieje się automatycznie i błyskawicznie.
Optymalizacja zużycia energii pozwoliła teraz na zwiększenie wydajności akumulatora aparatu do 440 fotografii po jednym ładowaniu (w przybliżeniu, przy korzystaniu z tylnego ekranu LCD) - a więc o ponad 30% więcej w porównaniu z poprzednim modelem. Aparat A35 może współpracować z całą gamą 32 obiektywów Sony z mocowaniem A, wśród których jest sześć modeli Carl Zeiss.
Aktualizacja wewnętrznego oprogramowania aparatów A33, A55 do wersji 2.00
20 czerwca zostanie wydana aktualizacja wewnętrznego oprogramowania aparatów A33 i A55, która przyniesie kilka ulepszeń funkcjonalnych oraz nowe możliwości twórcze.
Jedną z nich będzie dostępność efektów zdjęciowych - takich jak w nowym modelu A35. Oprócz tego, przy korzystaniu z kompatybilnej, zewnętrznej lampy błyskowej pracującej w trybie bezprzewodowym, możliwa będzie synchronizacja z krótkimi czasami migawki (tylko A55). Ergonomię obsługi poprawią zmodyfikowane menu oraz nowy tryb, w którym użytkownik będzie mógł zmieniać parametry ujęcia nałożone na obraz na ekranie. Posiadacze sprzedawanego oddzielnie, zewnętrznego monitora LCD CLM-V55 będą mogli wyświetlić na nim poziomnicę cyfrową aparatu. Kolejną nowością będzie możliwość przypisywania często używanych funkcji do przycisku D-RANGE.
Zarejestrowani użytkownicy będą mogli za darmo pobrać najnowszą aktualizację wewnętrznego oprogramowania aparatów A33 i A55 do wersji 2.00 od 20 czerwca ze strony:
A33
Windows: http://support.sony-europe.com/dime/downloads/downloads.aspx?f=FW_A33_V2_WIN&site=odw_pl_PL
MAC OS: http://support.sony-europe.com/dime/downloads/downloads.aspx?f=FW_A33_V2_MAC&site=odw_pl_PL
A55
Windows: http://support.sony-europe.com/dime/downloads/downloads.aspx?f=FW_A55_V2_WIN&site=odw_pl_PL
MAC OS: http://support.sony-europe.com/dime/downloads/downloads.aspx?f=FW_A55_V2_MAC&site=odw_pl_PL
Karty Memory Stick PRO-HG Duo HX
Dostępne od maja, najlepsze w gamie karty pamięci Memory Stick PRO-HG Duo HX cechują się obecnie pojemnością do 32 GB i nadzwyczajną szybkością przesyłania danych, wynoszącą do 50 MB/s. Karty te są zoptymalizowane pod kątem zapisu zdjęć seryjnych wykonywanych obecnymi aparatami Sony z mocowaniem A oraz mocowaniem E. Nowo opracowana przez Sony technologia HX Engine zapewnia stabilność i bardzo dużą szybkość odczytu / zapisu, zwłaszcza dużych plików.
Nowy aparat cyfrowy z technologią półprzezroczystego lustra Sony A35 będzie dostępny od sierpnia 2011 r.
Komentarze