"W stronę słońca - 50 lat historii Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego na wystawie w Czytelni Sztuki

Autor: Redakcja Fotopolis

9 Luty 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Zofia Rydet, Jerzy Lewczyński i inni... Z Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego wywodziło się kilku z najważniejszych polskich twórców XX wieku. Dzieje GTF możecie od soboty prześledzić na wystawie w Czytelni Sztuki, a niebawem także w towarzyszącym jej albumie.

Hasło „w stronę słońca” jest metaforą o podwójnej wymowie wobec historii Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego. Fotografia - jak stwierdził Jerzy Lewczyński - umożliwiała oderwanie się od trudnych powojennych warunków bytowania ku lepszym i piękniejszym światom. Nie chodziło jednak tylko o wyszukiwanie promiennych motywów, jak na zdjęciu z afisza pierwszej wystawy GTF. Ważniejszym celem było rozświetlanie świadomości twórczej i uwalnianie jej od estetycznych i politycznych stereotypów.

Fenomen Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego

Członkowie GTF, ok. 1960 r. / Muzeum w Gliwicach

W ciągu kilku dekad GTF uzyskało wyjątkową pozycję wśród tego typu stowarzyszeń twórczych w kraju. Miłośnicy fotografii, wywodzący się z różnych regionów przedwojennej Polski, stworzyli w gliwickim fotoklubie atmosferę akceptacji dla różnych form twórczości, w tym wynikających z najnowszych koncepcji sztuki. Stąd w pracach liderów GTF przejawiały się tendencje neoawangardowe - od form abstrakcji i neorealizmu, poprzez strategie subiektywne, konceptualne i tzw. fotografię ekspansywną, do postmodernistycznego elementaryzmu w latach osiemdziesiątych.

To w Gliwicach zrealizowana została w 1959 r. wystawa prac Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Lewczyńskiego i Bronisława Schlabsa „Pokaz zamknięty” - jedno z najważniejszych osiągnięć sztuki polskiej tego czasu. Kilkunastu twórców GTF zostało także członkami Związku Polskich Artystów Fotografików, integrując działalność swojego środowiska z ogólnopolską sceną sztuki.

fot. Stanisław Jakubowski, "Serce I", 1985 / Muzeum w Gliwicach

Międzynarodową rangę zyskała twórczość Jerzego Lewczyńskiego, za sprawą jego programu archeologii fotografii, oraz Zofii Rydet, autorki m.in. monumentalnego cyklu „Zapis socjologiczny”. Artyści ci głęboko angażowali się w relacje z innymi ludźmi, dociekając istoty humanistycznych wartości, co zapewniło ich dziełom wszechstronne uznanie.

Wystawa to jedynie wierzchołek góry lodowej. Pełny obraz GTF zobaczymy w towarzyszącym jej albumie

Na wystawie „W stronę słońca” zobaczymy przekrojowo najważniejsze dzieła z 50-letniej historii GTF. Jak jednak informują organizatorzy, to jedynie wstęp do znacznie obszerniejszego przeglądu, który już niedługo zobaczymy w formie albumu.

fot. Adam Sheybal, "Wężowisko", ok. 1956 / Muzeum w Gliwicach

„Obecna wystawa może przedstawić tylko niektóre przykłady z bogatego dorobku członków GTF. Omówienie najważniejszych kwestii z tym związanych zawiera towarzyszący wystawie bogato ilustrowany album w opracowaniu Adama Soboty.” - czytamy w informacji prasowej.

Kurator: dr Adam Sobota

Kiedy i gdzie?

Otwarcie wystawy „W stronę słońca. Gliwickie Towarzystwo Fotograficzne (1951-2000)” odbędzie się w sobotę 11 lutego, o godz. 16.00 w Czytelni Sztuki, przy ul. Dolnych Wałów 8a w Gliwicach.

Ekspozycję będzie można oglądać do 13 maja 2023 roku.

Więcej informacji na stronie muzeum.gliwice.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Jury tegorocznej edycji GPP nominowało do finału 233 fotografie, wykonane przez 56 autorów. Od dzisiaj możecie głosować na ulubione zdjęcia w ramach głosowania internautów.
1
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej...
5
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
8
Powiązane artykuły