Poznaj Zofię Rydet - wykład Czytelni Sztuki o jednej z najważniejszych polskich dokumentalistek

Autor: Redakcja Fotopolis

24 Styczeń 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Muzeum Sztuki w Gliwicach zaprasza na wykład online poświęcony sylwetce jednej z najważniejszych polskich fotografek. Spotkanie poświęcone Zofii Rydet odbędzie się w środę, 26 stycznia 2022 roku o godz. 17.00 na platformie Zoom.

Tematem wykładu będzie postawa twórcza i egzystencjalna Zofii Rydet, fotografki o wyjątkowej wrażliwości. Omówiony zostanie jej najsłynniejszy cykl pt. „Zapis socjologiczny“ (1978-1990), w którym artystka uwieczniła mieszkańców rozmaitych regionów Polski we wnętrzach swych domostw. Poddane interpretacji zostaną też wcześniejsze i późniejsze prace twórczyni m. in. fotokolaże o metaforycznej wymowie pt. „Świat uczuć i wyobraźni“, czy fotografie z serii pt.  „Mały człowiek“ ukazujące złożony świat dziecięcych doświadczeń. Nakreślona zostanie także wyjątkowa pozycja Rydet w środowisku fotograficznym, zarówno w ogólnopolskim jak i  lokalnym kontekście Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego.

Przeczytaj także:
Internetowe archiwum Zofii Rydet

Dzięki pracy Fundacji Sztuk Wizualnyc i Fundacji im. Zofii Rydet, która zajmuje się promocją oraz archiwizacją prac artystki, powstała ogólnodostępna baza zdjęć Zofii Rydet online. [Czytaj więcej]

Wykład poprowadzi Maria Franecka - historyczka sztuki i filolożka germańska. P. o. kierowniczki Działu Fotografii Artystycznej w Muzeum w Gliwicach. W latach 2015-2021 pracowała w Dziale Zbiorów w Muzeum Sztuki w Łodzi.  Współkuratorka wystaw m. in.: Czuła uwaga. Urszula Czartoryska wobec fotografii, (wraz z Martą Szymańską), Muzeum Sztuki w Łodzi, 2021; Słowo kłamie - oko nigdy. Nowoczesność w fotografii polskiej w latach 1918-1939 (wraz z Pauliną Kurc-Maj), której kolejne trzy odsłony odbyły się w Instytucie Polskim w Düsseldorfie (2017), Instytucie Polskim w Budapeszcie (2018) oraz w ramach Festiwalu Interphoto (2019); Nowoczesność w typografii polskiej 1918 – 1939 (wraz z Pauliną Kurc-Maj) w Muzeum Jerke w Recklighausen (2017).

Kiedy i gdzie?

Wykład odbędzie się w środę, 26 stycznia 2022 roku o godz. 17.00 na platformie Zoom. Poniżej znajdziecie dane logowania.

  • Identyfikator spotkania: 858 6472 7097
  • Kod dostępu: 879732

Spotkanie jest darmowe, ale liczba uczestników ograniczona jest do 100 osób.

Więcej informacji znajdziecie na stronie muzeum.gliwice.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Wiosenne promocje Sony - w maju kumulacja ofert
Wiosenne promocje Sony - w maju kumulacja ofert
W maju warto kupować sprzęt Sony. W kumulacji ofert możemy liczyć na niższe ceny obiektywów, przedłużoną gwarancję lub akumulator gratis.
5
„Pewnego razu na Wschodzie" - Vladimír Birgus w Starej Galerii ZPAF
„Pewnego razu na Wschodzie" - Vladimír Birgus w Starej Galerii ZPAF
Warszawski ZPAF zaprasza na wystawę jednego z najważniejszych czeskich fotografów XX wieku. Ekspozycja „Pewnego razu na Wchodzie” to czarno-biała pocztówka z czasów...
18
Presje i traumy - wystawa 10. edycji Programu Mentorskiego Sputnik Photos
Presje i traumy - wystawa 10. edycji Programu Mentorskiego Sputnik Photos
Społeczne Centrum Fotografii zapraszana wystawę studentów i studentek 10. edycji Programu Mentorskiego Sputnik Photos. Zobaczymy na niej projekty 19 twórców, które...
1
Powiązane artykuły