„Nieskończoność dalekich dróg” - rzadko prezentowane zdjęcia Zofii Rydet w Galerii Raster

Autor: Redakcja Fotopolis

30 Styczeń 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Warszawska Galeria Raster zaprasza na wystawę zdjęć z cyklu „Nieskończoność dalekich dróg”, ukazujących wyjątkową perspektywę obraną w 1980 roku przez jedną z najważniejszych polskich fotografek.

Zofia Rydet (1911-1997), autorka ikonicz­nego „Zapisu socjologicznego” i fan­tastycz­nego „Świata uczuć i wyobraźni”, była artystką obdarzoną szczególnym zmysłem obser­wacji entropii otaczającego ją świata. Ta wyjątkowa perrspek­tywa fotograficzna ujaw­nia się w pełni mocy w cyklu „Nieskończoność dalekich dróg”, zrealizowanego w 1980 roku. Na wystawie w Rastrze prezentujemy wybór 40 fotografii z tego niezwykłego i rzadko prezen­towanego zbioru.

Autorka określiła go mianem „opowieści metaforycz­nej o życiu i drogach” i przydała strukturę parakon­cep­tual­nej typologii, w której zestawione zostały wizerunki pustych, uciekających ku horyzon­towi dróg, znaków drogo­wych i krzyży. Mimo uniwersalnego zamysłu poszczególne fotografie mają indywidualny charak­ter, a całość – niezależnie od sym­bolicz­nej wymowy - można również czytać jako oryginalną opowieść o pol­skim krajobrazie. Artystka pochyla się nad jego znaczącymi detalami - tanio zdobionymi przydrożnymi i cmentar­nymi krzyżami z odlewanymi figur­kami ukrzyżowanego, koleinami polnych dróg czy dziurami i spękaniami asfal­towych jezdni.

Dojmująca materialność tych nie­zbywal­nych elementów codzien­nego pejzażu tym bar­dziej podkreśla wpisywane w nie metafizyczne znaczenia. „Niewiarygodnie abs­trak­cyjna i namacalnie kon­kretna, metafizyczna i realna” - tak charakteryzował przestrzeń obrazowaną przez artystkę krytyk Jerzy Busza.

Odkrywanie trajek­torii ludz­kich losów z okruchów lokal­nej kul­tury material­nej jest szczególną cechą prakktyki fotograficz­nej Rydet. Jej zdjęcia, przejmująco proste, czasem wręcz surowe są zarazem gęste od szczegółów i faktur. To, co zrazu wydaje się biedne, zaskakuje różnorodnością i bogac­twem. Stwarzany przez Rydet pejzaż semiotyczny w zaskakujący sposób łączy różne porządki fotograficz­nej obser­wacji: typologiczny dokument i fotografię kreacyjną. Zarejestrowane na negatywie obrazy autorka pod­daje bowiem często dal­szej obróbce, wykorzystując technikę solaryzacji, co odreal­nia przeddstawiane ujęcia i nadaje im kosmicz­njj aury. Wszakże, w tym specyficz­nym mikrokosmosie, roz­grywanym w skali szarości, zgod­nie ze słowami artystki „tylko jeden kierunek ruchu ku śmierci jest pewny”.

Kiedy i gdzie?

Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się w sobotę, 4 lutego 2023 roku, o godz. 15.00 w galerii Raster, przy ul. Wspólnej 63 w Warszawie.

Zdjęcia będzie mona oglądać do 25 marca.

Więcej informacji na stronie rastergallery.com.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Fotografujesz otworkiem? Pokaz swoje zdjęcia na Ogólnopolskim Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO 2023
Fotografujesz otworkiem? Pokaz swoje zdjęcia na Ogólnopolskim Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO...
Jesienią tego roku śląskie galerie sztuki po raz kolejny zapełnią się pracami wykonanymi tą szczególną techniką. Nabór prac do 10. Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii...
7
Canon Student Development Programme 2023 - ruszył nabór do programu studenckiego. Warsztaty, przegląd portfolio i stypendia dla najlepszych
Canon Student Development Programme 2023 - ruszył nabór do programu studenckiego. Warsztaty,...
Canon uruchamia siódmą edycję programu dla studentów, który stanowi świetny start dla początkujących fotoreporterów, zapewniając rozwój i możliwości zaprezentowania...
1
Spotkanie z Karoliną Jonderko w Muzeum Powstania Warszawskiego
Spotkanie z Karoliną Jonderko w Muzeum Powstania Warszawskiego
W ramach cyklu „Decydujący moment” we wtorek, 14 marca 2023 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się spotkanie ze znaną polską dokumentalistką Karoliną...
3
Powiązane artykuły