„Nieskończoność dalekich dróg” - rzadko prezentowane zdjęcia Zofii Rydet w Galerii Raster

Autor: Redakcja Fotopolis

30 Styczeń 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Warszawska Galeria Raster zaprasza na wystawę zdjęć z cyklu „Nieskończoność dalekich dróg”, ukazujących wyjątkową perspektywę obraną w 1980 roku przez jedną z najważniejszych polskich fotografek.

Zofia Rydet (1911-1997), autorka ikonicz­nego „Zapisu socjologicznego” i fan­tastycz­nego „Świata uczuć i wyobraźni”, była artystką obdarzoną szczególnym zmysłem obser­wacji entropii otaczającego ją świata. Ta wyjątkowa perrspek­tywa fotograficzna ujaw­nia się w pełni mocy w cyklu „Nieskończoność dalekich dróg”, zrealizowanego w 1980 roku. Na wystawie w Rastrze prezentujemy wybór 40 fotografii z tego niezwykłego i rzadko prezen­towanego zbioru.

Autorka określiła go mianem „opowieści metaforycz­nej o życiu i drogach” i przydała strukturę parakon­cep­tual­nej typologii, w której zestawione zostały wizerunki pustych, uciekających ku horyzon­towi dróg, znaków drogo­wych i krzyży. Mimo uniwersalnego zamysłu poszczególne fotografie mają indywidualny charak­ter, a całość – niezależnie od sym­bolicz­nej wymowy - można również czytać jako oryginalną opowieść o pol­skim krajobrazie. Artystka pochyla się nad jego znaczącymi detalami - tanio zdobionymi przydrożnymi i cmentar­nymi krzyżami z odlewanymi figur­kami ukrzyżowanego, koleinami polnych dróg czy dziurami i spękaniami asfal­towych jezdni.

Dojmująca materialność tych nie­zbywal­nych elementów codzien­nego pejzażu tym bar­dziej podkreśla wpisywane w nie metafizyczne znaczenia. „Niewiarygodnie abs­trak­cyjna i namacalnie kon­kretna, metafizyczna i realna” - tak charakteryzował przestrzeń obrazowaną przez artystkę krytyk Jerzy Busza.

Odkrywanie trajek­torii ludz­kich losów z okruchów lokal­nej kul­tury material­nej jest szczególną cechą prakktyki fotograficz­nej Rydet. Jej zdjęcia, przejmująco proste, czasem wręcz surowe są zarazem gęste od szczegółów i faktur. To, co zrazu wydaje się biedne, zaskakuje różnorodnością i bogac­twem. Stwarzany przez Rydet pejzaż semiotyczny w zaskakujący sposób łączy różne porządki fotograficz­nej obser­wacji: typologiczny dokument i fotografię kreacyjną. Zarejestrowane na negatywie obrazy autorka pod­daje bowiem często dal­szej obróbce, wykorzystując technikę solaryzacji, co odreal­nia przeddstawiane ujęcia i nadaje im kosmicz­njj aury. Wszakże, w tym specyficz­nym mikrokosmosie, roz­grywanym w skali szarości, zgod­nie ze słowami artystki „tylko jeden kierunek ruchu ku śmierci jest pewny”.

Kiedy i gdzie?

Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się w sobotę, 4 lutego 2023 roku, o godz. 15.00 w galerii Raster, przy ul. Wspólnej 63 w Warszawie.

Zdjęcia będzie mona oglądać do 25 marca.

Więcej informacji na stronie rastergallery.com.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
4
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Nadchodzi II edycja Festiwalu Fotoforma! Już 13 i 14 czerwca 2024 r. to wyjątkowe wydarzenie ponownie zagości na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. 2 dni inspiracji i edukacji,...
10
Powiązane artykuły