“Świat uczuć i wyobraźni” - pierwsza od 30 lat próba odtworzenia diaporamy Zofii Rydet

0
Maciej Luśtyk
29 Grudzień 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Na początku lat 60. Zofia Rydet rozpoczęła pracę nad cyklem surrealistycznych fotomontaży pt. „Świat uczuć i wyobraźni”. Pod koniec lat 70. powstał skupiający je album, a prace prezentowane były także w formie diaporamy. W sobotę, 9 stycznia, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się pierwsza od 30 lat próba odtworzenia pokazu w oryginalnej formie.
Na początku lat 60. Zofia Rydet rozpoczęła pracę nad cyklem poetyckich fotomontaży „Świat uczuć i wyobraźni”, na który składa się niespełna sto surrealistycznych prac o potężnym ładunku emocjonalnym, ułożonych w 15 serii: Pejzaże, Narodziny, Macierzyństwo, Oczekiwania, Odejścia, Za ścianą życia, Zakochani, Sentymentalna ballada, Zagłada, Manekiny, Fantomy, Zagrożenie, Obsesje, Przemiany, Nadzieja.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

“Mój “Świat uczuć i wyobraźni” mówi o człowieku zagrożonym już od chwili narodzin, o jego obsesjach, o jego uczuciach, osamotnieniu, pragnieniach, o lęku, przed którym ratuje go tylko miłość, o tragedii przemijania, o strachu przed zagładą i zniszczeniem” - mówiła Zofia Rydet. W 1979 r. powstał album o tym samym tytule ze wstępem Urszuli Czartoryskiej, będący efektem mozolnej i czasochłonnej pracy artystki nad fotomontażami. Cykl był również prezentowany w formie pokazu przeźroczy (diaporamy) z podkładem muzycznym.

W przepastnym archiwum fotograficznym artystki, należącym do Fundacji im. Zofii Rydet, zachowały się zarówno slajdy, jak i kaseta magnetofonowa z oryginalną ścieżką muzyczną do diaporamy oraz partyturą, na której rozpisany został rytm i kolejność pokazu slajdów.

Spektakl audiowizualny organizowany przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest pierwszą od trzydziestu lat próbą odtworzenia oryginalnej diaporamy cyklu, przy wykorzystaniu archiwalnych materiałów oraz przetworzeniu i uwspółcześnieniu oryginalnej ścieżki dźwiękowej, wykonanej na żywo przez grupę Ping Pong.

Pokaz odbędzie się w sobotę, 9 stycznia 2016 roku, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, przy ul. Emilii Plater 51, w Warszawie. Wstęp wolny. Wydarzenie towarzyszy wystawie “Zofa Rydet. Zapis, 1978-1990”.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Ruszył cashback Panasonic Lumix - aparaty i obiektywy do 1000 zł taniej
Ruszył cashback Panasonic Lumix - aparaty i obiektywy do 1000 zł taniej
W ramach najnowszej promocji, kupując poszczególne modele aparatów i obiektywów możemy uzyskać zwrot części wydanych na nie pieniędzy. W ofercie m.in. flagowce GH5 i...
0
0
Kobiety, numerologia i ukryte symbole. Wystawa Borysa Makarego w Walencji
Kobiety, numerologia i ukryte symbole. Wystawa Borysa Makarego w Walencji
Borys Makary otwiera indywidualną wystawę w galerii NUE w Walencji. Projekt „They were” to man-rayowskie spojrzenie na postać kobiety. Wernisaż już 8...
26
3
"To był czas zapijania się wolnością na umór". Polska na przestrzeni lat w nowej książce Mariusza Foreckiego
"To był czas zapijania się wolnością na umór". Polska na przestrzeni lat w nowej książce Mariusza...
Jacy byliśmy? Jak wyglądał nasz kraj, a jak żyje się teraz? „Mechanizm” to fotograficzna opowieść, dzięki której nie tylko możemy zobaczyć, ale także postarać się...
138
0
Powiązane artykuły