“Świat uczuć i wyobraźni” - pierwsza od 30 lat próba odtworzenia diaporamy Zofii Rydet

0
Maciej Luśtyk
29 Grudzień 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Na początku lat 60. Zofia Rydet rozpoczęła pracę nad cyklem surrealistycznych fotomontaży pt. „Świat uczuć i wyobraźni”. Pod koniec lat 70. powstał skupiający je album, a prace prezentowane były także w formie diaporamy. W sobotę, 9 stycznia, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się pierwsza od 30 lat próba odtworzenia pokazu w oryginalnej formie.
Na początku lat 60. Zofia Rydet rozpoczęła pracę nad cyklem poetyckich fotomontaży „Świat uczuć i wyobraźni”, na który składa się niespełna sto surrealistycznych prac o potężnym ładunku emocjonalnym, ułożonych w 15 serii: Pejzaże, Narodziny, Macierzyństwo, Oczekiwania, Odejścia, Za ścianą życia, Zakochani, Sentymentalna ballada, Zagłada, Manekiny, Fantomy, Zagrożenie, Obsesje, Przemiany, Nadzieja.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

“Mój “Świat uczuć i wyobraźni” mówi o człowieku zagrożonym już od chwili narodzin, o jego obsesjach, o jego uczuciach, osamotnieniu, pragnieniach, o lęku, przed którym ratuje go tylko miłość, o tragedii przemijania, o strachu przed zagładą i zniszczeniem” - mówiła Zofia Rydet. W 1979 r. powstał album o tym samym tytule ze wstępem Urszuli Czartoryskiej, będący efektem mozolnej i czasochłonnej pracy artystki nad fotomontażami. Cykl był również prezentowany w formie pokazu przeźroczy (diaporamy) z podkładem muzycznym.

W przepastnym archiwum fotograficznym artystki, należącym do Fundacji im. Zofii Rydet, zachowały się zarówno slajdy, jak i kaseta magnetofonowa z oryginalną ścieżką muzyczną do diaporamy oraz partyturą, na której rozpisany został rytm i kolejność pokazu slajdów.

Spektakl audiowizualny organizowany przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest pierwszą od trzydziestu lat próbą odtworzenia oryginalnej diaporamy cyklu, przy wykorzystaniu archiwalnych materiałów oraz przetworzeniu i uwspółcześnieniu oryginalnej ścieżki dźwiękowej, wykonanej na żywo przez grupę Ping Pong.

Pokaz odbędzie się w sobotę, 9 stycznia 2016 roku, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, przy ul. Emilii Plater 51, w Warszawie. Wstęp wolny. Wydarzenie towarzyszy wystawie “Zofa Rydet. Zapis, 1978-1990”.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Masz 13-18 lat? Pokaż pozytywne zmiany i wygraj aparaty Canon
Masz 13-18 lat? Pokaż pozytywne zmiany i wygraj aparaty Canon
Startuje kolejna edycja projektu edukacyjnego „To MY tworzymy Świat". Adresowany do uczniów w wieku 13-18 lat, wspiera 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ustanowionych przez ONZ. W programie...
4
0
Samyang Lens Station za 1 zł przy zakupie obiektywów AF do Sony E
Samyang Lens Station za 1 zł przy zakupie obiektywów AF do Sony E
Obiektywy Samyanga to najbardziej kompaktowe i przystępne cenowo obiektywy z autofokusem do Sony E. Teraz, przy ich zakupie stację dokująca do personalizacji systemu...
0
0
Daleka północ w obiektywie Anny Musiałówny. “Próba przeczekania wiatru” od dzisiaj w FAF
Daleka północ w obiektywie Anny Musiałówny. “Próba przeczekania wiatru” od dzisiaj w FAF
Podczas trzymiesięcznej wyprawy w lecie 1981 roku, Musiałówna fotografowała polską stację badawczą w Hornsund, ale przede wszystkim życie w domku traperskim gdzie...
25
0
Powiązane artykuły