Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

“Świat uczuć i wyobraźni” - pierwsza od 30 lat próba odtworzenia diaporamy Zofii Rydet

0

Autor: Maciej Luśtyk

29 Grudzień 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Na początku lat 60. Zofia Rydet rozpoczęła pracę nad cyklem surrealistycznych fotomontaży pt. „Świat uczuć i wyobraźni”. Pod koniec lat 70. powstał skupiający je album, a prace prezentowane były także w formie diaporamy. W sobotę, 9 stycznia, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się pierwsza od 30 lat próba odtworzenia pokazu w oryginalnej formie.

Na początku lat 60. Zofia Rydet rozpoczęła pracę nad cyklem poetyckich fotomontaży „Świat uczuć i wyobraźni”, na który składa się niespełna sto surrealistycznych prac o potężnym ładunku emocjonalnym, ułożonych w 15 serii: Pejzaże, Narodziny, Macierzyństwo, Oczekiwania, Odejścia, Za ścianą życia, Zakochani, Sentymentalna ballada, Zagłada, Manekiny, Fantomy, Zagrożenie, Obsesje, Przemiany, Nadzieja.

“Mój “Świat uczuć i wyobraźni” mówi o człowieku zagrożonym już od chwili narodzin, o jego obsesjach, o jego uczuciach, osamotnieniu, pragnieniach, o lęku, przed którym ratuje go tylko miłość, o tragedii przemijania, o strachu przed zagładą i zniszczeniem” - mówiła Zofia Rydet. W 1979 r. powstał album o tym samym tytule ze wstępem Urszuli Czartoryskiej, będący efektem mozolnej i czasochłonnej pracy artystki nad fotomontażami. Cykl był również prezentowany w formie pokazu przeźroczy (diaporamy) z podkładem muzycznym.

W przepastnym archiwum fotograficznym artystki, należącym do Fundacji im. Zofii Rydet, zachowały się zarówno slajdy, jak i kaseta magnetofonowa z oryginalną ścieżką muzyczną do diaporamy oraz partyturą, na której rozpisany został rytm i kolejność pokazu slajdów.

Spektakl audiowizualny organizowany przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest pierwszą od trzydziestu lat próbą odtworzenia oryginalnej diaporamy cyklu, przy wykorzystaniu archiwalnych materiałów oraz przetworzeniu i uwspółcześnieniu oryginalnej ścieżki dźwiękowej, wykonanej na żywo przez grupę Ping Pong.

Pokaz odbędzie się w sobotę, 9 stycznia 2016 roku, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, przy ul. Emilii Plater 51, w Warszawie. Wstęp wolny. Wydarzenie towarzyszy wystawie “Zofa Rydet. Zapis, 1978-1990

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Tylko w ten weekend wszystkie kompakty z serii Sony RX100 kupisz 400 zł taniej
Tylko w ten weekend wszystkie kompakty z serii Sony RX100 kupisz 400 zł taniej
Wyjątkowa promocja w sieci CEWE Fotojoker. W dniach 22-24 stycznia wszystkie 7 generacji najlepszego kieszonkowego aparatu kompaktowego kupicie aż 400 zł taniej. W...
35
0
Rok na protestach - zdjęcia fotoreporterów na ulicach Warszawy
Rok na protestach - zdjęcia fotoreporterów na ulicach Warszawy
W ostatnim roku protestowali niemal wszyscy - kobiety, środowisko LGBT, przedsiębiorcy, związkowcy, rolnicy i wielu innych. Galeria Promocyjna i Staromiejski Dom...
37
0
Kup obiektyw Sony i odbierz do 2000 zł rabatu na kolejny
Kup obiektyw Sony i odbierz do 2000 zł rabatu na kolejny
Właśnie wystartowała kolejna świetna oferta Sony. Tym razem ucieszą się ci, którzy planowali rozbudować arsenał o nowe obiektywy. Do końca stycznia, kupując dowolny...
21
0
Powiązane artykuły