Aparaty
Panasonic Lumix - nowe oprogramowanie dla modeli S9, S5II, S5IIX i G9 II
Na początku lat 60. Zofia Rydet rozpoczęła pracę nad cyklem poetyckich fotomontaży „Świat uczuć i wyobraźni”, na który składa się niespełna sto surrealistycznych prac o potężnym ładunku emocjonalnym, ułożonych w 15 serii: Pejzaże, Narodziny, Macierzyństwo, Oczekiwania, Odejścia, Za ścianą życia, Zakochani, Sentymentalna ballada, Zagłada, Manekiny, Fantomy, Zagrożenie, Obsesje, Przemiany, Nadzieja.
“Mój “Świat uczuć i wyobraźni” mówi o człowieku zagrożonym już od chwili narodzin, o jego obsesjach, o jego uczuciach, osamotnieniu, pragnieniach, o lęku, przed którym ratuje go tylko miłość, o tragedii przemijania, o strachu przed zagładą i zniszczeniem” - mówiła Zofia Rydet. W 1979 r. powstał album o tym samym tytule ze wstępem Urszuli Czartoryskiej, będący efektem mozolnej i czasochłonnej pracy artystki nad fotomontażami. Cykl był również prezentowany w formie pokazu przeźroczy (diaporamy) z podkładem muzycznym.
W przepastnym archiwum fotograficznym artystki, należącym do Fundacji im. Zofii Rydet, zachowały się zarówno slajdy, jak i kaseta magnetofonowa z oryginalną ścieżką muzyczną do diaporamy oraz partyturą, na której rozpisany został rytm i kolejność pokazu slajdów.
Spektakl audiowizualny organizowany przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest pierwszą od trzydziestu lat próbą odtworzenia oryginalnej diaporamy cyklu, przy wykorzystaniu archiwalnych materiałów oraz przetworzeniu i uwspółcześnieniu oryginalnej ścieżki dźwiękowej, wykonanej na żywo przez grupę Ping Pong.
Pokaz odbędzie się w sobotę, 9 stycznia 2016 roku, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, przy ul. Emilii Plater 51, w Warszawie. Wstęp wolny. Wydarzenie towarzyszy wystawie “Zofa Rydet. Zapis, 1978-1990”