Coś, co zostanie - o działaniach wokół “Zapisu socjologicznego” Zofii Rydet

0
Maciej Luśtyk
2 Grudzień 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Fundacja im. Zofii Rydet zaprasza do Krakowa na spotkanie podsumowujące lokalne działania fotograficzne w miejscowościach, w których kilkadziesiąt lat temu artystka tworzyła “Zapis socjologiczny”. Wydarzenie odbędzie się sobotę, 5 grudnia 2015 roku.
Spotkanie organizowanie przez Fundację im. Zofii Rydet poruszy tematy współczesnych interpretacji twórczości Zofii Rydet oraz aktualnej wiedzy na jej temat, poszerzonej ostatnio podczas pracy nad archiwum. Zaproszeni goście porozmawiają również o monumentalnym “Zapisie socjologicznym” - jednym z najciekawszych projektów w historii polskiej fotografii, skupiającym ponad 14 tys. zdjęć oraz o aktualnej wystawie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Przede wszystkim jednak przedstawią oni przebieg i wnioski z realizacji projektu “Coś, co zostanie”.
Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Projekt ten, zrealizowany w tym roku przez fundację, to lokalne działania fotograficzne w miejscowościach, w których kilkadziesiąt lat temu artystka tworzyła „Zapis socjologiczny”. Odszukano osoby ze zdjęć, zebrano opowieści oraz stworzono aktualne portrety mieszkańców. Rozmowie będzie towarzyszyć pokaz materiałów fotograficznych oraz filmowych.

”Odpowiemy też wspólnie na pytania: W jaki sposób praca terenowa - badawcza i animacyjna - wpływa na interpretację projektów Zofii Rydet? Czego dowiadujemy się o "Zapisie socjologicznym" i jego autorce od sfotografowanych osób? Czy "Zapis socjologiczny" może być narzędziem lub pretekstem do pracy z lokalną społecznością? Jak i po co używać fotografii w działaniach edukacyjnych i kulturalnych?” - komentują organizatorzy.Spotkanie poprowadzi Ewa Pastemak-Kapera, fotografka, kulturoznawczyni i kuratorka przy Fundacji im. Zofii Rydet, a rozmawiać będą: Zofia Augustyńska-Martyniak (vice prezes Fundacji im. Zofii Rydet), Agnieszka Pajączkowska (fotografka, główna animatorka projektu), Wojciech Nowicki (pisarz, fotograf, publicysta) i Maciej Frąckowiak (socjolog, kurator wystaw).

Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę, 5 grudnia 2015 roku, o godzinie 18:00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, przy ul. Rajskiej 12 w Krakowie.

Więcej informacji znajdziecie na stronie facebookowej projektu.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Zimowy cashback Sony - aparaty i obiektywy taniej do 2000 zł
Zimowy cashback Sony - aparaty i obiektywy taniej do 2000 zł
Rusza najnowsza promocja cashback na aparaty Sony. Do 2 lutego można uzyskać zwrot części pieniędzy wydanych na poszczególne korpusy, obiektywy i zestawy sprzętu....
14
1
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Malarz, rysownik, performer, tworzył też obiekty i instalacje, fotografując wykreowaną przez siebie rzeczywistość. W 10. rocznicę śmierci Mikołaja Smoczyńskiego będziemy mieli możliwość...
0
0
Rusza zimowy cashback Fujifilm - można oszczędzić nawet 1720 zł
Rusza zimowy cashback Fujifilm - można oszczędzić nawet 1720 zł
Jesień i początek zimy będzie doskonałym czasem na zakup aparatów i obiektywów Fujifilm. W ramach najnowszej promocji cashback możemy otrzymać zwrot części pieniędzy wydanych na aparat.  W akcji...
4
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)