Coś, co zostanie - o działaniach wokół “Zapisu socjologicznego” Zofii Rydet

0
Maciej Luśtyk
2 Grudzień 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Fundacja im. Zofii Rydet zaprasza do Krakowa na spotkanie podsumowujące lokalne działania fotograficzne w miejscowościach, w których kilkadziesiąt lat temu artystka tworzyła “Zapis socjologiczny”. Wydarzenie odbędzie się sobotę, 5 grudnia 2015 roku.

Spotkanie organizowanie przez Fundację im. Zofii Rydet poruszy tematy współczesnych interpretacji twórczości Zofii Rydet oraz aktualnej wiedzy na jej temat, poszerzonej ostatnio podczas pracy nad archiwum. Zaproszeni goście porozmawiają również o monumentalnym “Zapisie socjologicznym” - jednym z najciekawszych projektów w historii polskiej fotografii, skupiającym ponad 14 tys. zdjęć oraz o aktualnej wystawie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Przede wszystkim jednak przedstawią oni przebieg i wnioski z realizacji projektu “Coś, co zostanie”.

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Projekt ten, zrealizowany w tym roku przez fundację, to lokalne działania fotograficzne w miejscowościach, w których kilkadziesiąt lat temu artystka tworzyła „Zapis socjologiczny”. Odszukano osoby ze zdjęć, zebrano opowieści oraz stworzono aktualne portrety mieszkańców. Rozmowie będzie towarzyszyć pokaz materiałów fotograficznych oraz filmowych.

”Odpowiemy też wspólnie na pytania: W jaki sposób praca terenowa - badawcza i animacyjna - wpływa na interpretację projektów Zofii Rydet? Czego dowiadujemy się o "Zapisie socjologicznym" i jego autorce od sfotografowanych osób? Czy "Zapis socjologiczny" może być narzędziem lub pretekstem do pracy z lokalną społecznością? Jak i po co używać fotografii w działaniach edukacyjnych i kulturalnych?” - komentują organizatorzy.

Spotkanie poprowadzi Ewa Pastemak-Kapera, fotografka, kulturoznawczyni i kuratorka przy Fundacji im. Zofii Rydet, a rozmawiać będą: Zofia Augustyńska-Martyniak (vice prezes Fundacji im. Zofii Rydet), Agnieszka Pajączkowska (fotografka, główna animatorka projektu), Wojciech Nowicki (pisarz, fotograf, publicysta) i Maciej Frąckowiak (socjolog, kurator wystaw).

Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę, 5 grudnia 2015 roku, o godzinie 18:00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, przy ul. Rajskiej 12 w Krakowie.

Więcej informacji znajdziecie na stronie facebookowej projektu

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Czy ekstremalne przeżycia mogą uzdrawiać? Przekonaj się na wystawie Anny Gondek-Grodkiewicz
Czy ekstremalne przeżycia mogą uzdrawiać? Przekonaj się na wystawie Anny Gondek-Grodkiewicz
Zdjęcia Anny Gondek-Grodkiewicz są piękne i pokazują nam rzeczy nieznane, choć geograficznie bliskie. A jednak to nie...
41
0
Adobe CC z kalibratorami X-Rite za darmo tylko do końca stycznia
Adobe CC z kalibratorami X-Rite za darmo tylko do końca stycznia
Dobiega końca promocja, w ramach której przy zakupie określonych produktów X-Rite możecie otrzymać roczną subskrypcje Planu Fotograficznego Adobe Creative Cloud....
1
4
Spotkanie z Justyną Mielnikiewicz. Dowiedz się jak powstawała jedna z najważniejszych książek fotograficznych ostatniego roku
Spotkanie z Justyną Mielnikiewicz. Dowiedz się jak powstawała jedna z najważniejszych książek...
Życie Ukrainy Justyna Mielnikiewicz dokumentuje nieprzerwanie od 2008 roku. Wieloletnia praca zaowocowała wyjątkowym projektem, który pod koniec zeszłego roku został...
59
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)