Obiektywy
Hasselblad XCD 20-35 mm f/3.2-4.5 E - najszerszy zoom w systemie
Wystawa jest prezentacją "Zapisu socjologicznego" - monumentalnego projektu fotograficznego autorstwa Zofii Rydet. Cykl ten realizowany był od 1978 roku, niemal do jej śmierci 1997 roku. Rydet rozpoczęła prace nad "Zapisem" mając 67 lat, już jako doświadczona artystka. Przekonana że zgromadzone w prywatnych przestrzeniach przedmioty i obrazy definiują ludzi oraz „pokazują ich psychikę”, fotografka postanowiła podjąć się misji zarchiwizowania polskiej społeczności. Interesowała ją związki ludzi z przedmiotami oraz architekturą, a także sposób w jaki indywidualne preferencje estetyczne, poglądy polityczne i religijne manifestują się poprzez aranżację przestrzeni prywatnej. Na cykl składa się około 20 tysięcy zdjęć, wykonanych w ponad stu miejscowościach.
Zofia Rydet nieustannie zajęta podróżowaniem i fotografowaniem, nigdy nie wykonała odbitek z większości zgromadzonych negatywów wchodzących w skład "Zapisu". W rezultacie znana była dotychczas tylko część tego dzieła. Wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest próbą rekonstrukcji nigdy niezrealizowanej wystawy, bazując między innymi na wskazówkach obecnych w notatkach i prywatnej korespondencji Zofii Rydet. Jest to jednocześnie dotychczas najobszerniejsza prezentacja projektu autorki.
Ekspozycja jest podsumowaniem trzyletniego projektu badawczego dotyczącego archiwum "Zapisu socjologicznego" Zofii Rydet, realizowanego przez cztery instytucje: Fundacją Sztuk Wizualnych, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundację im. Zofii Rydet oraz Muzeum w Gliwicach. Efektem tych działań jest między innymi digitalizacja i udostępnienie niemal kompletnego Zapisu socjologicznego na stronie zofiarydet.com.
Wystawę można oglądać do 10 stycznia 2015 roku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy ul. Emilii Plater 51, w Warszawie