Warsztaty wokół "Zapisu socjologicznego" Zofii Rydet i portal

0
Marcin Grabowiecki
4 Listopad 2013
Artykuł na: 4-5 minut
Zapraszamy na dwudniowe warsztaty wokół "Zapisu socjologicznego" Zofii Rydet, które rozpoczną się 16 listopada w Krakowie. Zapisy trwają do 11 listopada. Warsztaty są bezpłatne. W grudniu rusza też portal poświęcony temu cyklowi.
Fundacja Sztuk Wizualnych we współpracy z Fundacją im. Zofii Rydet zaprasza na warsztaty wokół "Zapisu socjologicznego" Zofii Rydet. Warsztaty, które poprowadzi Aga Pajączkowska (Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę") odbędą się w listopadzie oraz grudniu br. i zapowiadają uruchomienie portalu www.zofiarydet.com poświęconego tej niezwykłej postaci i jej dokonaniom.

Być może "Zapis socjologiczny" Zofii Rydet musiał poczekać na epokę Internetu i mediów cyfrowych, a zbiór kilkudziesięciu tysięcy zdjęć był zbyt obszerny, aby wydać go w formie albumu czy zaprezentować na wystawie. Jednocześnie wybieranie z tej obszernej całości fragmentów wydaje się wbrew koncepcji, która zakłada, że każda fotografia, każde wnętrze i każdy człowiek są tak samo ważni.

Czytaj także:Zofia Rydet (1911-1997) i jej "Zapis Socjologiczny"

Jako projekt totalny - rodzaj kolekcji, katalogu, inwentaryzacji - "Zapis" jest projektem nie mającym końca. Zofia Rydet stworzyła "Zapis" samodzielnie, wykonując tytaniczną, autorską pracę, która dziś może być w pewnym sensie kontynuowana - stając się inspiracją do refleksji nie tylko nad rzeczywistością, która minęła, ale też nad tą, która trwa - w tym nad rolą fotografii w jej rozumieniu, poznawaniu, oglądaniu.

Internetowy portal www.zofiarydet.com, którego uruchomienie w grudniu br. planuje Fundacja Sztuk Wizualnych we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum w Gliwicach i Fundacją im. Zofii Rydet, w jednym miejscu zgromadzi i zaprezentuje cały "Zapis", a co więcej - pozwoli mu żyć własnym życiem.

Zofia Rydet, z cyklu Zapis socjologiczny, 1978-1990, Podhale


"Coś, co zostanie" to cytat z wypowiedzi Zofii Rydet i tytuł dla cyklu dwóch warsztatowych weekendów, które inicjują otwarcie i zapraszają do pracy nad tworzeniem dalszego, współczesnego Zapisu.

Uczestnicy, dzięki wspólnemu przygotowaniu w kameralnej grupie i samodzielnej pracy, stworzą serię fotografii, które umieszczone w internetowej galerii na stronie internetowej Fundacji im. Zofii Rydet (www.fundacjarydet.pl), będą zachęcały do rozwijania i uzupełniania bazy zdjęć o kolejne, czym zapoczątkują działanie otwartej galerii prac inspirowanych dokonaniami Zofii Rydet.

Do udziału w warsztatach zaproszeni są wszyscy zainteresowani - pasjonaci fotografii z różnym doświadczeniem (czy to twórczym, czy zawodowym), zarówno miłośnicy dokonań Zofii Rydet, jak i ci, którzy z jej pracami nie mieli wcześniej styczności. Sama Rydet udowodniła, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć coś nowego i ważnego!

Terminy:

16-17 listopada 2013 - pierwsze spotkanie w Krakowie, biuro Fundacji Sztuk Wizualnych, ul. Ślusarska 9 (sobota: godz. 11:30-16:00, niedziela: godz. 11:00-17:00)
18 listopada-13 grudnia 2013 - samodzielna praca uczestników / kontakt / wsparcie / gromadzenie materiałów
14-15 grudnia 2013 - drugie spotkanie w Krakowie, zakończenie warsztatów i uruchomienie otwartej, internetowej galerii prac inspirowanych dokonaniami Zofii Rydet na stronie internetowej Fundacji im. Zofii Rydet

Wypełnione formularze zgłoszeniowe dostępne na stronie www.sztukawizualna.org można przesyłać do północy 11 listopada 2013 roku na adres fundacja@sztukawizualna.org. Wyniki naboru ogłoszone zostaną 12 listopada wieczorem.

Warsztaty są nieodpłatne.

Wydarzenie realizowane w ramach promocji projektu digitalizacji archiwum Zofii Rydet, którego Organizatorem jest Fundacja Sztuk Wizualnych.

Partnerami projektu są Fundacja im. Zofii Rydet, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Muzeum w Gliwicach

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Więcej informacji o portalu www.zofiarydet.com na stronie internetowej Fundacji Sztuk Wizualnych: www.sztukawizualna.org

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Nie wiesz jaki film wybrać? Strona Filmtypes rozwieje twoje wątpliwości
Nie wiesz jaki film wybrać? Strona Filmtypes rozwieje twoje wątpliwości
Na początku przygody z fotografią analogową zorientowanie się w dostępnych materiałach i ich właściwościach może przysporzyć bólu głowy. Z pomocą przychodzi nowa...
61
0
Brak ci motywacji? Oto 29 porad od najbardziej wpływowych fotografów w branży
Brak ci motywacji? Oto 29 porad od najbardziej wpływowych fotografów w branży
Gdybyś miał najważniejszą radę odnośnie pracy fotografa, co by to było? Takie pytanie fotograf Taylor Jackson zadał jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych...
63
0
Wybierasz się na zasłużony urlop? Oto sprzętowe pomysły i praktyczne sztuczki, które warto rozważyć
Wybierasz się na zasłużony urlop? Oto sprzętowe pomysły i praktyczne sztuczki, które warto rozważyć
Letni sezon to czas podróży, odkrywania odległych miejsc i… fotografowania. Dlatego przygotowaliśmy kilka praktycznych porad oraz zestawienie przydatnych akcesoriów,...
3
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)