Warsztaty wokół "Zapisu socjologicznego" Zofii Rydet i portal

0

Autor: Marcin Grabowiecki

4 Listopad 2013
Artykuł na: 6-9 minut
Zapraszamy na dwudniowe warsztaty wokół "Zapisu socjologicznego" Zofii Rydet, które rozpoczną się 16 listopada w Krakowie. Zapisy trwają do 11 listopada. Warsztaty są bezpłatne. W grudniu rusza też portal poświęcony temu cyklowi.

Fundacja Sztuk Wizualnych we współpracy z Fundacją im. Zofii Rydet zaprasza na warsztaty wokół "Zapisu socjologicznego" Zofii Rydet. Warsztaty, które poprowadzi Aga Pajączkowska (Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę") odbędą się w listopadzie oraz grudniu br. i zapowiadają uruchomienie portalu www.zofiarydet.com poświęconego tej niezwykłej postaci i jej dokonaniom.

Być może "Zapis socjologiczny" Zofii Rydet musiał poczekać na epokę Internetu i mediów cyfrowych, a zbiór kilkudziesięciu tysięcy zdjęć był zbyt obszerny, aby wydać go w formie albumu czy zaprezentować na wystawie. Jednocześnie wybieranie z tej obszernej całości fragmentów wydaje się wbrew koncepcji, która zakłada, że każda fotografia, każde wnętrze i każdy człowiek są tak samo ważni.

Czytaj także:Zofia Rydet (1911-1997) i jej "Zapis Socjologiczny"

Jako projekt totalny - rodzaj kolekcji, katalogu, inwentaryzacji - "Zapis" jest projektem nie mającym końca. Zofia Rydet stworzyła "Zapis" samodzielnie, wykonując tytaniczną, autorską pracę, która dziś może być w pewnym sensie kontynuowana - stając się inspiracją do refleksji nie tylko nad rzeczywistością, która minęła, ale też nad tą, która trwa - w tym nad rolą fotografii w jej rozumieniu, poznawaniu, oglądaniu.

Internetowy portal www.zofiarydet.com, którego uruchomienie w grudniu br. planuje Fundacja Sztuk Wizualnych we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum w Gliwicach i Fundacją im. Zofii Rydet, w jednym miejscu zgromadzi i zaprezentuje cały "Zapis", a co więcej - pozwoli mu żyć własnym życiem.

Zofia Rydet, z cyklu Zapis socjologiczny, 1978-1990, Podhale

"Coś, co zostanie" to cytat z wypowiedzi Zofii Rydet i tytuł dla cyklu dwóch warsztatowych weekendów, które inicjują otwarcie i zapraszają do pracy nad tworzeniem dalszego, współczesnego Zapisu.

Uczestnicy, dzięki wspólnemu przygotowaniu w kameralnej grupie i samodzielnej pracy, stworzą serię fotografii, które umieszczone w internetowej galerii na stronie internetowej Fundacji im. Zofii Rydet (www.fundacjarydet.pl), będą zachęcały do rozwijania i uzupełniania bazy zdjęć o kolejne, czym zapoczątkują działanie otwartej galerii prac inspirowanych dokonaniami Zofii Rydet.

Do udziału w warsztatach zaproszeni są wszyscy zainteresowani - pasjonaci fotografii z różnym doświadczeniem (czy to twórczym, czy zawodowym), zarówno miłośnicy dokonań Zofii Rydet, jak i ci, którzy z jej pracami nie mieli wcześniej styczności. Sama Rydet udowodniła, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć coś nowego i ważnego!

Terminy:

16-17 listopada 2013 - pierwsze spotkanie w Krakowie, biuro Fundacji Sztuk Wizualnych, ul. Ślusarska 9 (sobota: godz. 11:30-16:00, niedziela: godz. 11:00-17:00)

18 listopada-13 grudnia 2013 - samodzielna praca uczestników / kontakt / wsparcie / gromadzenie materiałów

14-15 grudnia 2013 - drugie spotkanie w Krakowie, zakończenie warsztatów i uruchomienie otwartej, internetowej galerii prac inspirowanych dokonaniami Zofii Rydet na stronie internetowej Fundacji im. Zofii Rydet

Wypełnione formularze zgłoszeniowe dostępne na stronie www.sztukawizualna.org można przesyłać do północy 11 listopada 2013 roku na adres fundacja@sztukawizualna.org. Wyniki naboru ogłoszone zostaną 12 listopada wieczorem.

Warsztaty są nieodpłatne.

Wydarzenie realizowane w ramach promocji projektu digitalizacji archiwum Zofii Rydet, którego Organizatorem jest Fundacja Sztuk Wizualnych.

Partnerami projektu są Fundacja im. Zofii Rydet, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Muzeum w Gliwicach

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Więcej informacji o portalu www.zofiarydet.com na stronie internetowej Fundacji Sztuk Wizualnych: www.sztukawizualna.org

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Praca w ciemni to nic strasznego. Pomogą ci w niej poradniki Ilford Darkroom Guides
Praca w ciemni to nic strasznego. Pomogą ci w niej poradniki Ilford Darkroom Guides
Stawiasz swoje pierwsze kroki w ręcznym wywoływaniu filmów i odbitek? A może po prostu chcesz odświeżyć swoją wiedzę? Okiełznanie analogowego środowiska pracy ułatwią...
22
0
Fotografia produktowa pod e-commerce - poradnik Jakuba Kaźmierczyka
Fotografia produktowa pod e-commerce - poradnik Jakuba Kaźmierczyka
Chcąc sprzedawać produkty w internecie musisz pokazać produkt, tak żeby zachęcić kupującego. Z drugiej strony wytyczne serwisów aukcyjnych mówią o zachowaniu idealnie białego tła. Jak...
50
1
Nick Turpin udostępnia za darmo 30-minutowy Masterclass o fotografii ulicznej
Nick Turpin udostępnia za darmo 30-minutowy Masterclass o fotografii ulicznej
Interesujesz się streetem? Zobacz jak podchodzi do niego jeden z najważniejszych współczesnych fotografów ulicznych, założyciel kolektywu In-Public, Nick...
182
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)