"Zapis Socjologiczny" Zofii Rydet w Zamościu

0

Autor: Marcin Grabowiecki

14 Październik 2013
Artykuł na: 4-5 minut
Już 25 października o godzinie 16:00 w Galerii Fotografii "Ratusz" Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne otworzy wystawę Zofii Rydet, na której zobaczymy jej najbardziej znany cykl - "Zapis Socjologiczny".
fot. Zofia Rydet, z cyklu "Zapis Socjologiczny"

Zofia Rydet jako jedna z niewielu kobiet wymieniana jest wśród najważniejszych polskich fotografów. Uczestniczyła w ponad 300 indywidualnych i zbiorowych wystawach w kraju i za granicą, zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia. Jej fotografie trafiły do zbiorów muzeów m.in. w Paryżu, Nowym Yorku, Kioto, Montrealu i Moskwie.

W zamojskim "Ratuszu" będziemy mogli zobaczyć cykl fotografii, który przyniósł jej największe uznanie. Autorka zrobiła pierwsze zdjęcia do "Zapisu Socjologicznego" mając sześćdziesiąt osiem lat i pracowała nad nim przez trzynaście lat, czyli do roku 1991. Pomysł był bardzo prosty. Zofia Rydet przemierzając całą Polskę konsekwentnie tworzyła portrety ludzi we wnętrzach ich domów. Powstało przy tym ponad trzydzieści tysięcy czarno-białych zdjęć.

...Zapis jest jak nieskończony ciąg zdjęć uciekających - takich, do których z przyczyn naturalnych nie będzie już powrotu. Zdjęć wiosek przed pochłonięciem przez zalew, rozmów z ludźmi skazanymi na szybką śmierć... - pisze Wojciech Nowicki w książce "Dno oka".

Prezentowane zdjęcia pochodzą z kolekcji Fundacji im. Zofii Rydet.

Zofia RydetZapis Socjologiczny

Wernisaż: 25.10.2013, godz. 16:00

Galeria Fotografii "Ratusz"
Rynek Wielki 13
Zamość

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Powraca Nikon Photo Contest. Do wygrania aparaty i 500 tys. jenów
Powraca Nikon Photo Contest. Do wygrania aparaty i 500 tys. jenów
Rusza kolejna edycja prestiżowego, organizowanego co dwa lata konkursu Nikon Photo Contest (2020-2021). Tematy przewodnie nadchodzącej edycji to łączność i...
0
1
Helmut Newton na ulicach Berlina – plenerowa wystawa na 100 urodziny mistrza prowokacji
Helmut Newton na ulicach Berlina – plenerowa wystawa na 100 urodziny mistrza prowokacji
31 października, w dniu urodzin fotografa, Fundacja Helmuta Newtona otworzy największą jak do tej pory plenerową wystawę, prezentującą przegląd jego...
3
0
Dni otwarte dla uczestników Klubu Sony przełożone
Dni otwarte dla uczestników Klubu Sony przełożone
W związku z sytuacją epidemiczną Sony Centre informuje o przełożeniu planowanych na ostatni tydzień października dniach otwartych.
28
0
Powiązane artykuły