Warsztaty z Lorenzo Castore, czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o projektach długoterminowych

Warsztaty z Lorenzo Castore, czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o projektach długoterminowych

Czytelnia Sztuki zaprasza na wyjątkowe warsztaty z realizacji projektów długoterminowych, które poprowadzi uznany dokumentalista Lorenzo Castore. Zajęcia realizowane będą w dwóch weekendowych sesjach we wrześniu i grudniu. Zapisy tylko do piątku.

Jeśli realizujecie, bądź zamierzacie zrealizować dokumentalny projekt długoterminowy, dzięki warsztatom organizowanym przez Czytelnię Sztuki - Muzeum w Gliwicach macie niepowtarzalną okazję na rozwinięcie umiejętności narracji i okiełznanie wszystkich etapów pracy nad tego rodzaju przedsięwzięciem pod okiem mistrza dokumentu, włoskim fotografem Lorenzo Castore. Jak mówią organizatorzy, warsztaty nie będą opierać się na kwestiach technicznych, a raczej na uwrażliwieniu i zachęceniu uczestników do rozwinięcia swojego sposobu widzenia i budowania relacji za pomocą fotografii.

fot. Lorenzo Castore, z cyklu "Ziemia"

Castore w swoich pracach skupia się na życiu codziennym. Interesuje go temat pamięci oraz relacji między sytuacjami niepozornymi a tzw. wielką Historią. Przygląda się losom pojedynczych bohaterów i za każdym razem wprowadza w odrębny, fascynujący świat. W 1999 roku fotografował wojnę w Kosowie. Zderzenie z tym, jak działają media i refleksja, że stają się jeszcze jedną stroną konfliktu, odwiodły go od fotografii reporterskiej, newsowej. W tym samym roku po raz pierwszy przyjeżdża do Polski - najpierw Śląsk, a później Kraków stają się kluczowymi miejscami w jego twórczości.

Pracował w Nowym Jorku (1997–2001), w Indiach (1997–2001), na Kubie (2000–2002). Publikuje książki: "Nero" (2004), "Paradiso" (2006; została wydana w sześciu krajach), "Ultimo Domicilio" (2015), "Ewa & Piotr" (2018). Zdjęcia do ostatniej, będącej historią rodzeństwa Ewy i Piotra Sosnowskich z Krakowa, realizuje od 2008 do 2013 roku. W latach 2013–2015 pracuje w Neapolu nad cyklem "Sogno#5", do którego angażuje pacjentów cierpiących na chorobę afektywną dwubiegunową. W tym samym czasie powstaje jego drugi film krótkometrażowy Casarola o rodzinnym domu Bertolucciego. W latach 2011–2018 dokumentuje życie społeczności transwestytów w Katanii na Sycylii. Jego prace były publikowane w takich czasopismach, jak „Rolling Stone”, „Le Monde 2”, „Liberation”, „L’Espresso”, „Vice”, „Die Zeit”.

fot. Lorenzo Castore, z cyklu "Ewa & Piotr"

Kiedy i gdzie?

Warsztaty odbędą się w formie dwóch weekendowych, jesienno-zimowych sesji - jednej w dniach 22-23 września, drugiej w dniach 8-9 grudnia 2018 roku, w godzinach 9:00 - 15:00 - oraz konsultacji on-line pomiędzy spotkaniami. Uczestnicy skupią się na wszystkich etapach projektu długoterminowego - od pomysłu do realizacji. Koszt udziału w warsztatach wynosi 900 zł od osoby.

Podczas pierwszej sesji uczestnicy skonsultują swoje portfolio, omówią wstępny plan realizowanego przez siebie projektu i otrzymają praktyczne umiejętności z zakresu edycji materiału. Druga sesja, realizowana w ramach konsultacji on-line skupi się na ocenie dotychczasowej pracy i sposobach wzbogacenia wypowiedzi artystycznej. Podczas grudniowej sesji podsumowującej uczestnicy będą pracować nad nadaniem swoim projektom ostatecznych kształtów.

Spotkania będą miały miejsce w Czytelni Sztuki - Muzeum w Gliwicach, przy ul. Dolnych Wałów 8a. Organizator nie pokrywa kosztów dojazdu i zakwaterowania.

fot. Lorenzo Castore, z projektu "Present Tense"

Jak aplikować?

Aby wziąć udział w warsztatach należy do piątku, 7 września 2018 roku, wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesłać go wraz z 10 najlepszymi naszym zdaniem zdjęciami w własnego portfolio na adres workshop@czytelniasztuki.pl. Rozmiar jednego zdjęcia nie powinien przekraczać 500 kb.

“Ziemia”, czyli oryginalny portret Śląska

Warsztaty towarzyszą wystawie “Ziemia”, którą Lorenzo Castore realizował w 2018 roku w czasie rezydencji artystycznej, organizowanej przez Czytelnię Sztuki. To praca poświęcona polskim tematom: po raz pierwszy Lorenzo Castore przyjechał do Polski w latach 90., fotografował wtedy Śląsk, poczynając od Gliwic. W latach dwutysięcznych Castore mieszkał i pracował w Krakowie.

fot. Lorenzo Castore, z cyklu "Ziemia"

"Ziemia" jest zapisem ostatniego pobytu na Śląsku: już nie hałdy dominują w tutejszym pejzażu, ale miasto, aglomeracja, w której nakładają się liczne warstwy, przeszłość miesza się z nowoczesnością. Projekt Castore jest także próbą nowego języka dla opowiedzenia Śląska. Jego centralnym punktem są portrety, świadectwa spotkań, od tych najbardziej przelotnych, na ulicach, podwórzach i dworcach, po najbardziej intymne, we wnętrzach prywatnych, wszystkie naładowane potężną energią. W swoich czarno-białych zdjęciach Castore stawia na różnorodność, barwność i energię. Jego bohaterowie należą bowiem do różnych pokoleń, choć punkt ciężkości spoczywa na młodych. Bywają robotnikami, reżyserami, uczniami, muzykami; gdyby nie towarzyszące im pejzaże, miejskie mury, trudno byłoby odgadnąć, dokąd należą. Zdjęcia składające się na wystawę są pełne pasji, która – jak mówi sam autor – udzieliła mu się podczas pobytu w Gliwicach.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 21 września 2018 roku, o godzinie 18:00 w siedzibie Czytelni Sztuki, przy ul. Dolnych Wałów 8 w Gliwicach. Zdjęcia będzie można oglądać do 16 grudnia. Pod koniec roku ukaże się także album, będący znacznie rozszerzoną wersją wystawy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem czytelniasztuki.pl.

Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
1
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12