Warsztaty z Lorenzo Castore, czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o projektach długoterminowych

Autor: Redakcja Fotopolis

4 Wrzesień 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Czytelnia Sztuki zaprasza na wyjątkowe warsztaty z realizacji projektów długoterminowych, które poprowadzi uznany dokumentalista Lorenzo Castore. Zajęcia realizowane będą w dwóch weekendowych sesjach we wrześniu i grudniu. Zapisy tylko do piątku.

Jeśli realizujecie, bądź zamierzacie zrealizować dokumentalny projekt długoterminowy, dzięki warsztatom organizowanym przez Czytelnię Sztuki - Muzeum w Gliwicach macie niepowtarzalną okazję na rozwinięcie umiejętności narracji i okiełznanie wszystkich etapów pracy nad tego rodzaju przedsięwzięciem pod okiem mistrza dokumentu, włoskim fotografem Lorenzo Castore. Jak mówią organizatorzy, warsztaty nie będą opierać się na kwestiach technicznych, a raczej na uwrażliwieniu i zachęceniu uczestników do rozwinięcia swojego sposobu widzenia i budowania relacji za pomocą fotografii.

fot. Lorenzo Castore, z cyklu "Ziemia"

Castore w swoich pracach skupia się na życiu codziennym. Interesuje go temat pamięci oraz relacji między sytuacjami niepozornymi a tzw. wielką Historią. Przygląda się losom pojedynczych bohaterów i za każdym razem wprowadza w odrębny, fascynujący świat. W 1999 roku fotografował wojnę w Kosowie. Zderzenie z tym, jak działają media i refleksja, że stają się jeszcze jedną stroną konfliktu, odwiodły go od fotografii reporterskiej, newsowej. W tym samym roku po raz pierwszy przyjeżdża do Polski - najpierw Śląsk, a później Kraków stają się kluczowymi miejscami w jego twórczości.

Pracował w Nowym Jorku (1997–2001), w Indiach (1997–2001), na Kubie (2000–2002). Publikuje książki: "Nero" (2004), "Paradiso" (2006; została wydana w sześciu krajach), "Ultimo Domicilio" (2015), "Ewa & Piotr" (2018). Zdjęcia do ostatniej, będącej historią rodzeństwa Ewy i Piotra Sosnowskich z Krakowa, realizuje od 2008 do 2013 roku. W latach 2013–2015 pracuje w Neapolu nad cyklem "Sogno#5", do którego angażuje pacjentów cierpiących na chorobę afektywną dwubiegunową. W tym samym czasie powstaje jego drugi film krótkometrażowy Casarola o rodzinnym domu Bertolucciego. W latach 2011–2018 dokumentuje życie społeczności transwestytów w Katanii na Sycylii. Jego prace były publikowane w takich czasopismach, jak „Rolling Stone”, „Le Monde 2”, „Liberation”, „L’Espresso”, „Vice”, „Die Zeit”.

fot. Lorenzo Castore, z cyklu "Ewa & Piotr"

Kiedy i gdzie?

Warsztaty odbędą się w formie dwóch weekendowych, jesienno-zimowych sesji - jednej w dniach 22-23 września, drugiej w dniach 8-9 grudnia 2018 roku, w godzinach 9:00 - 15:00 - oraz konsultacji on-line pomiędzy spotkaniami. Uczestnicy skupią się na wszystkich etapach projektu długoterminowego - od pomysłu do realizacji. Koszt udziału w warsztatach wynosi 900 zł od osoby.

Podczas pierwszej sesji uczestnicy skonsultują swoje portfolio, omówią wstępny plan realizowanego przez siebie projektu i otrzymają praktyczne umiejętności z zakresu edycji materiału. Druga sesja, realizowana w ramach konsultacji on-line skupi się na ocenie dotychczasowej pracy i sposobach wzbogacenia wypowiedzi artystycznej. Podczas grudniowej sesji podsumowującej uczestnicy będą pracować nad nadaniem swoim projektom ostatecznych kształtów.

Spotkania będą miały miejsce w Czytelni Sztuki - Muzeum w Gliwicach, przy ul. Dolnych Wałów 8a. Organizator nie pokrywa kosztów dojazdu i zakwaterowania.

fot. Lorenzo Castore, z projektu "Present Tense"

Jak aplikować?

Aby wziąć udział w warsztatach należy do piątku, 7 września 2018 roku, wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesłać go wraz z 10 najlepszymi naszym zdaniem zdjęciami w własnego portfolio na adres workshop@czytelniasztuki.pl. Rozmiar jednego zdjęcia nie powinien przekraczać 500 kb.

“Ziemia”, czyli oryginalny portret Śląska

Warsztaty towarzyszą wystawie “Ziemia”, którą Lorenzo Castore realizował w 2018 roku w czasie rezydencji artystycznej, organizowanej przez Czytelnię Sztuki. To praca poświęcona polskim tematom: po raz pierwszy Lorenzo Castore przyjechał do Polski w latach 90., fotografował wtedy Śląsk, poczynając od Gliwic. W latach dwutysięcznych Castore mieszkał i pracował w Krakowie.

fot. Lorenzo Castore, z cyklu "Ziemia"

"Ziemia" jest zapisem ostatniego pobytu na Śląsku: już nie hałdy dominują w tutejszym pejzażu, ale miasto, aglomeracja, w której nakładają się liczne warstwy, przeszłość miesza się z nowoczesnością. Projekt Castore jest także próbą nowego języka dla opowiedzenia Śląska. Jego centralnym punktem są portrety, świadectwa spotkań, od tych najbardziej przelotnych, na ulicach, podwórzach i dworcach, po najbardziej intymne, we wnętrzach prywatnych, wszystkie naładowane potężną energią. W swoich czarno-białych zdjęciach Castore stawia na różnorodność, barwność i energię. Jego bohaterowie należą bowiem do różnych pokoleń, choć punkt ciężkości spoczywa na młodych. Bywają robotnikami, reżyserami, uczniami, muzykami; gdyby nie towarzyszące im pejzaże, miejskie mury, trudno byłoby odgadnąć, dokąd należą. Zdjęcia składające się na wystawę są pełne pasji, która – jak mówi sam autor – udzieliła mu się podczas pobytu w Gliwicach.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 21 września 2018 roku, o godzinie 18:00 w siedzibie Czytelni Sztuki, przy ul. Dolnych Wałów 8 w Gliwicach. Zdjęcia będzie można oglądać do 16 grudnia. Pod koniec roku ukaże się także album, będący znacznie rozszerzoną wersją wystawy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem czytelniasztuki.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Nadchodzi II edycja Festiwalu Fotoforma! Już 13 i 14 czerwca 2024 r. to wyjątkowe wydarzenie ponownie zagości na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. 2 dni inspiracji i edukacji,...
7
To jeden z najciekawszych polskich festiwali. "Północ" tematem przewodnim 10. edycji W Ramach Sopotu
To jeden z najciekawszych polskich festiwali. "Północ" tematem przewodnim 10. edycji W Ramach Sopotu
Jubileuszowa 10. edycja Festiwalu Fotografii w Ramach Sopotu rozpoczyna się we wrześniu, natomiast już 8 kwietnia do Sopotu przyjeżdżają tegoroczni rezydenci: Jacek Poremba, Antonina...
4
Maciej Markowicz zamienił vana i barkę w ruchomą camerę obscurę. Właśnie otwiera swoją pierwszą wystawę w Berlinie
Maciej Markowicz zamienił vana i barkę w ruchomą camerę obscurę. Właśnie otwiera swoją pierwszą...
Maciej Markowicz unowocześnił najstarszą technikę fotograficzną i dziś fotografuje świat z wnętrza vana lub barki, które pełnią rolę ruchomej camery obscury. Abstrakcyjne zdjęcia...
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)