Tydzień fotografii w FAF - dowiedz się jak chronić stare zdjęcia, zeskanuj negatywy i obejrzyj dawne fotografie Warszawy

Autor: Redakcja Fotopolis

5 Wrzesień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza w dniach 11-15 września na cykl bezpłatnych wydarzeń zorientowanych wokół archiwizacji zbiorów i zdjęć historycznych. W programie m.in spotkania z konserwatorem, możliwość zeskanowania przyniesionych zdjęć, pokazy slajdów i przegląd archiwum.

Tydzień fotografii to cykl wydarzeń, podczas których będzie można zobaczyć fotografie warszawskiej Woli, dowiedzieć się, w jaki sposób chronić domowe zbiory zdjęć i odwiedzić fundacyjne archiwum, w którym znajdują się ikoniczne prace polskich fotografów i stare zdjęcia Warszawy.

Odkurzanie domowych archiwów

Niemal każde domowe archiwum kryje w sobie wyjątkowe zdjęcia, które czekają na odkrycie. Być może są w nich przykłady fotografii o znacznej wartości historycznej i artystycznej? Może na pamiątkowych rodzinnych zdjęciach coraz trudniej odróżnić twarze i poszczególne elementy ubioru? Takie fotografie mogły przetrwać lata wojny i wiele przeprowadzek, ale powoli stają się nieczytelne przez  niewłaściwie przechowywanie. Co zrobić, żeby tego uniknąć?

Zapraszamy na indywidualne konsultacje ze specjalistami z Fundacji Archeologia Fotografii, którzy pomogą ocenić wartość kolekcji fotograficznych. Opowiedzą o tym, jak niewielkim nakładem kosztów i czasu uratować bezcenne obrazy z przeszłości. Wytłumaczą, że czasem proste odsunięcie pudła z fotografiami od kaloryfera, wyjęcie go z piwnicy, czy przepakowanie negatywów w papier może uratować prywatną kolekcję przed zniszczeniem, pomogą ocenić wartość artystyczną i historyczną zdjęć.

Podczas spotkania pracownicy FAF opowiedzą także o aktualnych, najlepszych metodach digitalizacji, doradzą w sprawie zakupu sprzętu lub zlecenia digitalizacji firmom zewnętrznym. Opowiedzą jakie są standardy i na co trzeba uważać. Podczas dyżurów będzie możliwość bezpłatnego zeskanowania na miejscu wybranych fotografii - zarówno odbitek jak i negatywów czy diapozytywów. Organizatorzy proszą o przyniesienie własnych nośników UBS, lub płyt CD i informują, że skanowane będą wybrane zdjęcia.

Fundację odwiedzać można w dniach 11.09. 2018 (wtorek), godz. 11:00-17:00, 13.09 (czwartek), w godz. 17:00-20:00 i 15.09 (sobota), godz. 10:00-16:30. Nie ma konieczności wcześniejszych zgłoszeń.

Dyżury konserwatorskie

Podczas specjalnych dyżurów porad będzie udzielać konserwatorka fotografii Monika Supruniuk (Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny). Pomoże ona  ocenić stopień  zniszczenia  fotografii oraz udzieli wskazówek dotyczących zabezpieczenia domowych zdjęć.

Dużury odbywać będą się w dniach 13.09.2018 (czwartek), w godz. 17:00-20:00 i 15.09.2018 (sobota), w godz. 10:00-13:00. Nie ma konieczności wcześniejszych zgłoszeń.

Pokaz slajdów i spotkanie wokół historii ulicy Chłodnej

Fundacja Archeologia Fotografii ma swoją siedzibę przy ul. Chłodnej 20 w „kamienicy pod zegarem” - to miejsce które ma szczególne znaczenie w historii miasta. Podczas spotkania obejrzymy zdjęcia z Woli i przede wszystkim z okolic ulicy Chłodnej. Porozmawiamy też o znaczeniu i historii tego miejsca. 

Spotkanie odbędzie się w sobotę, 15 września 2018 roku, o godzinie 17:00.

Archeologia Fotografii od kuchni

fot. Anna Hornik

W archiwum FAF znajduje się niemal 40 tys. oryginalnych odbitek autorstwa polskich fotografów. Wśród nich m.in. abstrakcje Zbigniewa Dłubaka z lat 40., przedwojenne zdjęcia Zofii Chomętowskiej i eksperymentalne fotografie Wojciecha Zamecznika. Organizatorzy zapraszają na spotkanie, podczas którego można będzie obejrzeć dawne zdjęcia Warszawy, ale także ikoniczne prace polskich fotografów, poznać warsztat ich pracy oraz nasze ostatnie odkrycia w archiwach

Spotkania odbędą się 13.09 (czwartek), o godz. 18.00 i 15.09 (sobota), o godz. 11:30. Z racji ograniczonej liczby miejsc konieczne są zapisy. Można ich dokonywać pod adresem fundacja@faf.org.pl.

Kiedy i gdzie?

Wydarzenia w ramach Tygodnia Fotografii będą odbywać się w dniach 11-15 września 2018 roku, w siedzibie Fundacji Archeologia Fotografii, przy ul. Chłodnej 20 w Warszawie.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem faf.org.pl oraz na stronie facebookowej wydarzenia.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Jury tegorocznej edycji GPP nominowało do finału 233 fotografie, wykonane przez 56 autorów. Od dzisiaj możecie głosować na ulubione zdjęcia w ramach głosowania internautów.
1
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej...
5
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
8
Powiązane artykuły