Marcin Walko jako jedyny Polak dokumentował upamiętnienie ofiar masakry w Srebrenicy. Zobaczcie zdjęcia z projektu “Parcela M11”

W lipcu 1995 roku serbskie oddziały paramilitarne w okolicach Srebrenicy wymordowały kilka tysięcy Muzułmanów. Co roku drogą, którą wówczas próbowały ratować się ofiary odbywa się symboliczna pielgrzymka. W tym roku, jako jedyny Polak miał okazję dokumentować ją Marcin Walko.

Autor: Redakcja Fotopolis

3 Sierpień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

“12 lipca 1995 r. wobec odmowy ONZ na przeprowadzenie ewakuacji ludności cywilnej, generał Mladić zarządził separację wszystkich mężczyzn i chłopców w wieku od 15 do 77 lat i zorganizował deportację kobiet i dzieci z rejonu Potočari. Wcześniej przygotowano autobusy, które wywiozły je w ciągu 30 godzin w bezpieczne tereny W tym samym czasie Serbowie zaatakowali uciekających muzułmanów, którzy próbowali samodzielnie dotrzeć do oddalonej o około 50 kilometrów Tuzli, gdzie znajdowała się baza ONZ. Setki ludzi zginęły.” - czytamy o wydarzeniach, które zapoczątkowały największe ludobójstwo w Europie od czasu II wojny światowej.

fot. Marcin Walko, z cyklu "Parcela M11"

Co roku, solidarni z ofiarami oraz ich rodzinami ludność całego świata odbywa "pielgrzymkę" drogą z Nezuk do Potočari, szlakiem uchodźców którzy w lipcu 1995 roku szukali schronienia, udając się do stref zdemilitaryzowanych. Wędrówka w górach to czas modlitwy za zmarłych i hołd złożony ofiarom i bohaterom wydarzeń z tamtego okresu. Co roku, w czasie tych obchodów odbywają się także pochówki nowo zidentyfikowanych ofiar.

"Marsz ma również znaczenie symbolicznie, uczestnicy udają się bowiem z miejsca, które wówczas było celem uciekinierów, trasą, której zbocza nadal pełne są min i niewybuchów, do miejsca, z którego wyruszyli szukający wówczas ratunku." - mówi fotograf. - "Szczególne podziękowania należą się przyjaciołom z Bośni i Turcji, dzięki którym poznałem szczegóły tej przejmujące historia, a także obyczaje i wszystko, co związane z tymi wydarzeniami".

Zobacz wszystkie zdjęcia (23)
 

"Parcela M11" to krótki esej fotograficzny na temat ofiar w Potočari, Srebrenicy i innych "bezpiecznych strefach”, w czasie konfliktu w Bośni i Hercegowinie. To tylko część materiału, który powstaje na Bałkanach - za pomocą cyfry. Równolegle, analogowym średnim formatem fotograf zapisuje materiał koncentrujący się na ludziach, jego rówieśnikach. “Do nich mam najbliżej” - dodaje Walko. “To ludzie, którzy nie odbiegają ode mnie rocznikiem, a jednak za sprawą “południowej tożsamości” nieco inaczej widzą ten świat.

Sylwetka autora

Marcin Walko - urodzony w 1987 roku w Nisku, na Podkarpaciu. Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Dyplom pierwszego stopnia - Fotografia wojenna - studium wojny, punctum fotografii. Wielbiciel struktur, krzywych, pionów i poziomów w krajobrazie. Z pasją, zamiłowaniem i uwielbieniem odkrywa starą część Europy, początki jej powstania - Bałkany. W miejscach pomieszania kultury i języka. Ma za sobą dekadę twórczości fotograficznej. W poszukiwaniu unikalnych “endemicznych” miejsc, a jednocześnie w obawie o dynamikę zmian zachodzących w krajobrazie stworzył cykl "Europa w ciszy", który zawiera przekrój fotografii krajobrazowej z całej Europy.

Wielokrotnie nagradzany i honorowany w najważniejszych konkursach o randze międzynarodowej i krajowej, m.in.: Monovisions Photography Awards, Monochrome Awards, Neutral Density Awards, Discover Europe, Międzynarodowy Fotograf Roku. Jego zdjęcia były publikowane w czasopismach w Polsce i za granicą. W czerwcu 2016 roku został okrzyknięty "Inspiracją" magazynu "Szeroki Kadr”. Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki i sztuki.

Więcej zdjęć fotografa znajdziecie pod adresem marcinwalko.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Talent Roku 2024 - poznaliśmy zwycięzców konkursu na projekt dokumentalny
Talent Roku 2024 - poznaliśmy zwycięzców konkursu na projekt dokumentalny
Za nami 9. edycja konkursu na najciekawsze projekty dokumentalne, organizowanego przez poznański Pix.House. Zobaczcie zdjęcia tegorocznych laureatów.
10
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Za nami gala finałowa konkursu SWPA 2024. Główną nagrodę otrzymała Juliette Pavy, której projekt dokumentalny bada skutki kampanii przymusowej sterylizacji grenlandzkich kobiet w XX...
24
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
Poznaliśmy laureatów największego konkursu fotografii prasowej na świecie. W tym roku główną nagrodę zdobył Mohammed Salem za przejmujące zdjęcie dokumentujące konflikt w Strefie...
31
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)