Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Jacek Poremba "13" - wystawa i album

0

Autor: Marcin Grabowiecki

12 Listopad 2012
Artykuł na: 6-9 minut
Razem z Leica Gallery Warszawa zapraszamy serdecznie na wystawę Jacka Poremby. "13" to poświęcona portretowi prezentacja, której towarzyszy album. Zdjęcia muzyków, pisarzy, artystów oraz przyjaciół i rodziny artysty będzie można oglądać w SOHO Factory w Warszawie od 25 listopada do 5 grudnia 2012. Polecamy!
fot. Jacek Poremba

Trzynastka to liczba szczęśliwa, towarzysząca Jackowi Porembie od urodzenia. Liczba mistyczna. Stale obecna i pojawiająca się wciąż na nowo. Przyjaciółka. Trzynastka to tytuł albumu i wystawy ulubionych zdjęć artysty.

To pierwszy album Jacka Poremby i jego pierwsza, tak duża wystawa, skupiona wokół portretu. Z przebogatego archiwum artysta wyłuskał fotografie najlepsze oraz te ulubione, do których ma największy sentyment - portrety muzyków, pisarzy, artystów; profesorów i polityków. Obok nich pojawiają się niemal prywatne zdjęcia przyjaciół i rodziny; czasem eksperymenty. Oddechem od charakterystycznych twarzy są subiektywne pejzaże i detale. Wszystko to układa się całość spojoną osobą autora, który zapytany o swoją twórczość skromnie odpowiada, że właściwie to fotografuje siebie.

fot. Jacek Poremba

A tak jego sylwetkę charakteryzuje kuratorka wystawy, Joanna Kinowska: Jacek Poremba fotografią zajął się w końcu lat 80. Jest autorem setek sesji portretowych. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmują sesje muzyków: Anity Lipnickiej, Katarzyny Nosowskiej, Artura Rojka i Myslovitz, Kayah i Bregovica. Publikował w wielu magazynach w Polsce i za granicą. Jego wizje i fotografie znamy wszyscy, nie zawsze pamiętając niestety nazwisko autora. Miałam kiedyś na ścianie, obok plakatów ulubieńców, okładek płyt i plakatów filmowych, wyrwaną okładkę z pisma "XL". Było tam czerwono niebieskie zdjęcie Kasi Nosowskiej. Akurat wychodziła nowa jej płyta. Obok tej fotografii przechodziłam co dzień przez kilkanaście lat. Ledwie niedawno odkryłam je w archiwach Jacka.

fot. Jacek Poremba

Album zatytułowany "13", to okazale wydany, niemal 200-stronicowy wybór z twórczości Jacka Poremby, a zarazem debiut w roli wydawcy warszawskiej Leica Gallery, znanej ze swej działalności wystawienniczej i promotorskiej.

Album dostępny w dobrych księgarniach od 25 listopada, a już dziś do zamówienia w www.leicastore.pl. Na wystawie będzie dostępny w cenie promocyjnej.

Wystawa Jacka Poremby to pierwsze wydarzenie organizowane przez Leica Gallery w gościnnej SOHO Factory na warszawskiej Pradze. Wystawie towarzyszyć będą wydarzenia dodatkowe: spotkania autorskie z Jackiem Porembą, warsztaty fotograficzne oraz przegląd portfolio.

Więcej informacji na: www.leica-camera.pl

Jacek Poremba13

Termin: 25.11-5.12.2012

Leica Gallery Warszawa w SOHO Factory
ul. Mińska 25
budynek 63
Warszawa

fot. Jacek Poremba
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Świąteczny fotospacer z obiektywami Irix w krakowskim Ogrodzie Świateł
Świąteczny fotospacer z obiektywami Irix w krakowskim Ogrodzie Świateł
Marka Irix ma przyjemność zaprosić na kolejny w tym roku fotograficzny spacer „Uchwyć ducha Świąt w obiektywie Irix”. Wydarzenie odbędzie się 15 grudnia 2020 (wtorek),...
0
0
Już jutro wielki finał konkursu im. Krzysztofa Millera - oglądaj na żywo online
Już jutro wielki finał konkursu im. Krzysztofa Millera - oglądaj na żywo online
W czwartek, 3 grudnia br. o godz. 20:00 poznamy laureata tegorocznej Nagrody im. Krzysztofa Millera. Podczas uroczystości pokazane zostaną najlepsze zdjęcia,...
0
0
Wizje Natury 2020 - wirtualny festiwal fotografii przyrodniczej
Wizje Natury 2020 - wirtualny festiwal fotografii przyrodniczej
Kilka dni temu, w nowej formule, wystartował XVI Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury. Od dzisiaj do 12 grudnia na zainteresowanych czekają...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)