Spotkanie z Jackiem Porembą w Warszawie

Autor: Marcin Grabowiecki

18 Grudzień 2012
Artykuł na: 4-5 minut
Leica Gallery zaprasza na spotkanie z Jackiem Porembą, które odbędzie się w czwartek 20 grudnia o godz. 19:00 w Leica Store & Gallery Warszawa. Będzie to dobra okazja do zapoznania się z projektem sycylijskim, z którego zdjęcia znalazły się na wystawie "Sicily Monochrome" i trafiły do kalendarza.
fot. Jacek Poremba

Spotkanie autorskie z Jackiem Porembą w Leica Store & Gallery Warszawa będzie okazją do bliższego zapoznania się z projektem sycylijskim, wysłuchania opowieści o czarnej Etnie i białym marmurze. Czwartkowy wieczór jednocześnie zamknie i podsumuje tegoroczne wydarzenia, których Jacek Poremba był autorem i bohaterem. Zatem będzie mowa również o wystawie i albumie "13", ale i planach na przyszłość.

Wystawa "Sicily Monochrome" kontynuuje fotograficzny cykl autorski Jacka Poremby - "Krajobrazy", powstający niejako równoległe do głównego nurtu twórczości artysty, jakim jest portret. Projekt "Krajobrazy" Poremba rozpoczął w 2001 roku niezwykłą, dwumiesięczną podróżą do Sudanu. Powstał wtedy cykl czarnobiałych fotografii, zrodzonych z fascynacji autora afrykańską przestrzenią, światłem i ludźmi.

Praca Leiką Monochrom spowodowała, że poczułem się jakbym znowu fotografował aparatem na film. To dziwne, ale ograniczenia, które wprowadza ten aparat wprowadzały mnie niemal w ekstatyczną radość. Znów musiałem myśleć w czerni i bieli, dokładnie planować i precyzyjnie realizować projekt. Sycylia to wymarzone miejsce do fotografii monochromatycznej. Czarne zbocza Etny, kopalnie oślepiająco białego marmuru i wszystkie odcienie szarości pomiędzy. Ta nieprawdopodobna energia, wynikająca z konieczności fotografowania w czerni i bieli spowodowała, że kompletnie zapomniałem o fotografowaniu ludzi. Gdy kończyłem projekt brakowało mi tego, dlatego czuję ogromny niedosyt. Na pewno wrócę do fotografowania Leiką Monochrom - opowiada artysta.

Jacek Poremba (ur. 1966) od 20 lat zajmuje się fotografią. Wyspecjalizował się w fotografii portretowej oraz zdjęciach mody. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmują sesje muzyków: Kory, Anity Lipnickiej, Katarzyny Nosowskiej, Artura Rojka i Myslovitz, Kayah i Bregovica, oraz ludzi świata kultury, nauki i polityki. Na stałe współpracuje z czołowymi polskimi magazynami. W listopadzie 2012 Jacek Poremba wraz z Leica Gallery wydali okazały, 200-stronicowy album, zatytułowany "13", zawierający wybór z twórczości portretowej artysty. Album jest dostępny od 25 listopada w sklepach Leica Store, w dobrych księgarniach i za pośrednictwem leicastore.pl.

Spotkanie z Jackiem Porembą
Termin: 20.12.2012, godz. 19:00

Leica Store & Gallery Warszawa
CH Blue City (+1)
Al. Jerozolimskie 179
Warszawa

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Pracuj nad kadrem w plenerze nie przed monitorem, czyli o potędze filtrów optycznych
Pracuj nad kadrem w plenerze nie przed monitorem, czyli o potędze filtrów optycznych
Zobacz, które filtry warto mieć w swojej torbie, i jak z nich korzystać, aby zaoszczędzić czas i nadać swoim zdjęciom profesjonalny wygląd.
7
Fotograficzne podróże Krystiana Bielatowicza. Jaki sprzęt wybrać, aby było funkcjonalnie i komfortowo?
Fotograficzne podróże Krystiana Bielatowicza. Jaki sprzęt wybrać, aby było funkcjonalnie i...
Fotograf i filmowiec Krystian Bielatowicz dzieli się z nami swoimi ulubionymi akcesoriami, które ułatwiają mu pracę w licznych podróżach. Od wyboru pasków na konkretne okazje po...
15
Czym są filtry NiSi Black Mist i dlaczego też powinieneś mieć je w swojej torbie
Czym są filtry NiSi Black Mist i dlaczego też powinieneś mieć je w swojej torbie
Filmowa estetyka nadal rządzi w świecie filmu i fotografii i nigdzie się na razie nie wybiera. A filtry typu Black Mist to prawdopodobnie najprostszy i najskuteczniejszy sposób, by uzyskać ten...
24
Powiązane artykuły