Irix 15 mm f/2.4 - nowy gracz na rynku obiektywów

Autor: Michał Chrzanowski

23 Marzec 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Rynek optyki fotograficznej z pewnością nie jest nudny. Właśnie pojawił się na nim nowy gracz. Irix 15 mm f/2.4 to superszerokokątny obiektyw do systemów Canon EF, Nikon F i Pentax K.

Ostatnimi czasy swoją obecność na rynku coraz mocniej zaznaczają niszowi producenci, których obiektywy na tle konkurencji wyróżnia oryginalność konstrukcji. Dobrym przykładem jest tu firma Venus Optics, producent obiektywów z serii Iowa. Na rynku właśnie pojawił się kolejny, bardzo ciekawy gracz. Irix 15 mm f/2.4 to superszerokokątny obiektyw manualny, przeznaczony do lustrzankowych systemów Canona, Nikona i Pentaksa, który cechuje wiele unikalnych funkcji. 

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Najważniejszy jest tu oczywiście układ optyczny. Ten zbudowano na bazie 15 elementów w 11 grupach, w tym z dwóch soczewek asferycznych, dwóch soczewek o obniżonym współczynniku dyspersji i 3 elementów o wysokiej refrakcji. Do tego otrzymujemy wysokiej klasy powłoki antyodblaskowe. Wszystko to ma sprawiać, że obiektyw ma oferować wysoką rozdzielczość, ostrość na całej powierzchni kadru i świetnie radzić sobie z dystorsją, aberracją i flarami. 

Irix to także bardzo ciekawa konstrukcja. Pierścień ostrzenia został wyposażony w blokadę, dzięki której nie będziemy musieli się martwić o nieumyślne przestawienie punktu ostrości. Do tego otrzymujemy możliwość kalibracji tak, by skala głębi ostrości na obiektywie dokładnie współgrała z używanym przez nas aparatem.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem ułatwiającym ostrzenie jest kliknięcie, które poczujemy przestawiając ostrość na nieskończoność. Fotografów krajobrazu ucieszy też możliwość montażu filtrów zarówno na przednią, jak i tylną soczewkę. W pierwszym wypadku będą to filtry o średnicy 95 mm, w drugim filtry żelowe o wymiarach 30 x 30 mm. Ponadto cała konstrukcja została uszczelniona.

Przysłoną sterujemy z poziomu aparatu lub ręcznie, za pomocą dedykowanego pokrętła. Obiektyw pozwala na ostrzenie z odległości 28 cm, a 9 listkowa przysłona i światło f/2.4 pozwolą na uzyskanie przyjemnego rozmycia podczas fotografowania z bliska.

 

Obiektyw dostępny będzie w dwóch wersjach - Firefly i Blackstone. Pierwsza jest lżejsza (608 g) i oferuje wygodniejszy pierścień ostrzenia. Jest jednak mniej odporna. Wersję Blackstone o wadze 685 g cechuje z kolei w pełni magnezowa konstrukcja i fluorescencyjne oznaczenia, które ułatwią pracę w ciemności. Obiektywy będą dostępne w wersjach z mocowaniami Canon EF, Nikon F i Pentax K. Na razie nie znamy ich ceny ani orientacyjnej daty premiery. Więcej informacji znajdziecie na stronie Irix.com.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF 75-300 mm f/4-5.6 - nowy zoom na początek przygody z fotografią sportu i przyrody
Canon RF 75-300 mm f/4-5.6 - nowy zoom na początek przygody z fotografią sportu i przyrody
Popularny lustrzankowy zoom dla amatorów fotografii wchodzi na rynek w wersji do bezlusterkowców. Nowy Canon RF 75-300 mm f/4-5.6 ma oferować duży zasięg i małą wagę, choć jest większy i cięższy...
1
Tamron szykuje obiektyw 18-300 mm do systemów Canon RF i Nikon Z
Tamron szykuje obiektyw 18-300 mm do systemów Canon RF i Nikon Z
Tamron poinformował, że pracuje nad wprowadzeniem na rynek obiektywu 18-300 mm F3.5-6.3 Di III-A VC VXD w wersjach z mocowaniami Canon RF i Nikon Z. To świetna wiadomość dla amatorów,...
1
Sony FE 50-150 mm f/2 GM - unikalny zoom do fotografii portretowej (ale poradzi sobie nawet ze sportem)
Sony FE 50-150 mm f/2 GM - unikalny zoom do fotografii portretowej (ale poradzi sobie nawet ze...
Sony prezentuje pierwszy na świecie zoom 50-150 mm ze stałym światłem f/2. Szkło odznaczać ma się ponadprzeciętną optyką i jak na swoje możliwości zachowuje także przystępne wymiary....
18
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)