Venus Optics Laowa STF 105 mm f/2 (T/3.2) STF - portretówka o kremowym bokeh

Autor: Michał Chrzanowski

3 Marzec 2016
Artykuł na: 2-3 minuty
Wcześniejsze doniesienia o nowy obiektywie Venus Optics stały się faktem. Producent w końcu oficjalnie zaprezentował pełnoklatkowy model Laowa STF 105 mm f/2 (T/3.2) STF. Szkło dzięki jasnemu światłu oraz wbudowanemu filtrowi apodyzacyjnemu powinno przykuć uwagę profesjonalnych portrecistów.

Po raz pierwszy o manualnym, pełnoklatkowym obiektywie Laowa STF 105 mm f/2 (T/3.2) STF usłyszeliśmy na początku 2016 roku. Chiński producent Venus Optics poinformował o trwających pracach nad portretowym szkłem, które miało dostarczać bardzo dobrej jakości obrazu oraz wyjątkowo plastycznego i kremowego rozmycia nieostrości. Dziś oficjalnie został zaprezentowany najnowszy reprezentant firmy - manualny, pełnoklatkowy model Laowa STF 105 mm f/2 (T/3.2) STF.

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

Serce nowego szkła stanowi zaawansowany układ optyczny, który składa się z 11 soczewek ułożonych w 8 grupach. Wewnątrz znajdziemy 3 soczewki o obniżonej dyspersji, a także 1 element o wysokim współczynniku refrakcji. Dzięki temu szkło ma świetnie radzić sobie z aberracją. Producent wyposażył również układ optyczny w filtr apodyzacyjny, który sprawi, że rozmycie nieostrości będzie bardzo miękkie i bardziej wyraziste niż w przypadku zwykłych szkieł. Filtr redukuje ilość przepuszczanego światła i zmniejsza rzeczywistą jasność obiektywu o 1 EV, do wartości T/3.2. Specjalny pierścień pozwoli nam bezstopniowo regulować ekspozycję w zakresie T/3.2 - 8. W kwestii przyjemnego dla oka rozmycia dalszego planu oraz małej głębi ostrości pomoże także składająca się aż z 14 listków przysłona, której maksymalny otwór wynosi f/2. Nowy produkt Venus Optics charakteryzuje się powiększeniem obrazu 0,16x i pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 90 cm. Do obiektywu o wadze 746 g i wymiarach 76 x 99 mm zamocujemy filtry o średnicy 67 mm.

Poniżej prezentujemy kilka przykładowych zdjęć wykonanych nowym obiektywem Venus Optics Laowa STF 105 mm f/2 (T/3.2) STF.

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

Jak zapewnia producent, obiektyw Laowa STF 105 mm f/2 (T/3.2) STF trafi do sprzedaży pod koniec marca 2016 roku. Będzie dostępy z mocowaniami Canon EF, Nikon F, Pentax K, Sony A i Sony E. Za szkło zapłacimy £649.99. Szczegółowych informacji dowiecie się ze strony http://www.venuslens.net. Z kolei więcej zdjęć wykonanych nowym portretowym obiektywem najdziecie w serwisie Flickr.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Promocja na obiektywy Tamron - szkła za złotówkę
Promocja na obiektywy Tamron - szkła za złotówkę
Dystrybutor marki Tamron informuje o dwóch interesujących promocjach na obiektywy producenta. Do wyczerpania zapasów, przy zakupie dwóch popularnych zoomów otrzymamy obiektywy...
2
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike prezentuje kolejny obiektyw wyposażony w silnik AF i tym razem celuje znacznie wyższy segment niż wcześniej. Meike 85 mm f/1.4 STM ma być konkurencją dla profesjonalnych modeli o...
8
7Artisans zapowiada pierwszy obiektyw z AF. To kolejny chiński producent, który dokonał tego w krótkim czasie
7Artisans zapowiada pierwszy obiektyw z AF. To kolejny chiński producent, który dokonał tego w...
Chiński 7Artisans dołącza do producentów optyki, którzy w swojej ofercie posiadają obiektywy z silnikiem AF. To jednocześnie kolejna z firm, która doszła do tego w ciągu raptem paru...
11
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)