Laowa D-Dreamer 12 mm f/2.8 i C-Dreamer 7,5 mm f/2 - ultraszerokokątne szkła Venus Optics dostępne w Polsce. Znamy cenę

0
Maciej Luśtyk
4 Październik 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Chiński producent Venus Optics z każdą nową premierą udowadnia, że na rynku obiektywów nie brakuje miejsca na innowacje. Pełnoklaktowa Laowa 12 mm f/2.8 Zero-D i przeznaczony do systemu Mikro Cztery Trzecie obiektyw Laowa 7,5 mm f/2 są już dostępne w Polsce.

Venus Optics to jeden z najciekawszych producentów optyki ostatnich lat. W ciągu killkunastu miesięcy z sezonowej ciekawostki przeistoczyli się w dostarczyciela jednych z najoryginalniejszych szkieł na rynku. A przynajmniej takich, jakich do tej pory w swojej ofercie nie miała konkurencja.

Na polski rynek trafiają właśnie dwa ultraszerokokątne szkła, które w ostatnim roku wzbogaciły ofertę producenta. Mowa o konstrukcjach Laowa D-Dreamer 12 mm f/2.8 Zero-D oraz Laowa C-Dreamer 7,5 mm f/2.

Venus Optics Laowa D-Dreamer 12 mm f/2.8 Zero-D

Pierwszy z nich to najszerszy na świecie obiektyw o jasności f/2,8 oraz niemal zerowej dystorsji obrazu. Manualne szkło o kącie widzenia 122° sprawdzić ma się m.in w fotografii krajobrazowej, podróżniczej i astrofotografii. Na układ optyczny obiektywu składa się 16 elementów w 10 grupach, z czego trzy to soczewki o obniżonym wspołczynniku dyspersji, a dwa to soczewki asferyczne, które gwarantować mają równą ostrość na całej powierzchni kadru, nawet przy szeroko otwartej przysłonie. Dodatkowo frontowa soczewka została pokryta powłoką Frog Eye Coating, która ochronią ją przed osadzaniem się kurzu i zabrudzeń, a obiektyw został wyposażony w mocowanie, która pozwala na montaż opcjonalnego adaptera na filtry.

Przykładowe zdjęcie wykonane obiektywem

Szkło oferuje minimalną odległość ostrzenia równą 18 cm, a 7-listkową przysłonę przymkniemy maksymalnie do wartości f/22. Obiektyw może pochwalić się też konkurencyjnymi gabarytami - jego wymiary to jedynie 8,3 x 7,5 cm przy wadze 609 g (10,7 x 7,5 cm i 650 g w przypadku wariantu Sony E)

Obiektyw dostępny jest w wersjach z mocowaniem do systemów Canon EF, Nikon F i Sony E, w cenie 4299 zł.

Venus Optics Laowa C-Dreamer 7,5 mm f/2

Drugi z obiektywów, to z kolei najszerszy tak jasny rektilineralny obiektyw do systemu Mikro Cztery Trzecie (ekwiwalent 15 mm dla pełnej klatki), który sprawdzi się w tych samych sytuacjach co model opisywany wyżej, przy czym dzięki większej jasności będzie jeszcze bardziej atrakcyjny w przypadku astrofotografii.

Na jego układ optyczny składa się 13 elementów w 9 grupach, które, jak zapewnia producent, dostarczać mają obraz o bardzo małej dystorsji. Szkło pozwala na ostrzenie z odległości 12 cm, a jego kompaktowe rozmiary (5 x 5,5 cm, 170 g) sprawią, że bez problemu zmieścimy go nawet do kieszeni kurtki. Z tego względu przypadnie też do gustu użytkownikom dronów i gimbali. Obiektyw oferuje 7-listkową przysłonę, którą przymkniemy do wartości f/22 i pozwala na zamocowanie filtrów o średnicy 46 mm.

Przykładowe zdjęcie wykonane obiektywem

Obiektyw dostępny jest do kupienia w cenie 2299 zł.

Więcej informacji o obiektywach Venus Optics znajdziecie pod adresem venuslens.net.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sirui 50 mm f/1.8 1.33x - czy nadchodzi era tanich obiektywów anamorficznych?
Sirui 50 mm f/1.8 1.33x - czy nadchodzi era tanich obiektywów anamorficznych?
Obiektywy anamorficzne to droga zabawa nawet jak na standardy profesjonalnych produkcji wideo. Być może jednak jesteśmy w przeddzień prawdziwej rewolucji.
7
0
Sony FE C 16-35 mm T3.1 G - szerokokątny obiektyw filmowy z AF i silnikiem zoom. Dwa kolejne na horyzoncie
Sony FE C 16-35 mm T3.1 G - szerokokątny obiektyw filmowy z AF i silnikiem zoom. Dwa kolejne na...
Wygląda na to, że Sony szykuje dla filmowców nową serię obiektywów zoom, które sprawić mają, źe uzyskanie pożądanych efektów stanie się znacznie łatwiejsze niż...
6
0
Sigma Classic Art - powrót do filmowej estetyki sprzed lat
Sigma Classic Art - powrót do filmowej estetyki sprzed lat
Jeśli jesteście zdania, że obrazek dostarczany przez współczesne obiektywy jest zbyt sterylny, Sigma ma odpowiedź na wasze problemy. Powitajcie serię obiektywów...
41
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)