Laowa Zero-D 12 mm f/2.8 - obiektyw pozbawiony dystorsji

Autor: Michał Chrzanowski

1 Sierpień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Firma Venus Optics w końcu zaprezentowała pozbawiony dystorsji, ultraszerokokątny pełnoklatkowy obiektyw Laowa Zero-D 12 mm f/2.8. Szkło można już zamawiać za pośrednictwem serwisu Kickstarter.

Venus Optics to firma, która w ostatnim czasie była na ustach niejednego zaawansowanego fotografa. Gdy na początku tego roku zaprezentowała obiektyw portretowy z filtrem podyzacyjnym było jasne, że z czasem będziemy świadkami pojawienia się na rynku kolejnych, równie ciekawych konstrukcji. Na następny model nie trzeba było długo czekać. Światło dzienne ujrzał obiektyw, który bez wątpienia spodoba się miłośnikom krajobrazu i architektury.

Laowa Zero-D 12 mm f/2.8 to jasny ultraszerokokątny, manualny obiektyw, który ma charakteryzować się całkowitym brakiem dystorsji. Tym samym szkło dołączy do grona najszerszych tego typu konstrukcji obecnie dostępnych na rynku.

 

Układ optyczny prototypu zbudowany jest na bazie 16 soczewek w 10 grupach, w tym z 2 elementów asferycznych i 3 soczewek o anomalnej dyspersji. Szkło wyposażono w 7 listków przysłony, a za jego pomocą będziemy w stanie ostrzyć z odległości 18 cm. Z kolei pole widzenia wynosi 122 stopnie. Całość została zamknięta w metalowej konstrukcji, która mierzy 74,8 x 82,2 mm i waży 609 g. Obiektyw będzie dostępny z mocowaniem Nikon F, Sony E, Sony A, Canon EF oraz Pentax K.

 

W obecnej chwili producent zbiera fundusze na realizację projektu. Jednak już teraz możemy powiedzieć, że Laowa Zero-D 12 mm f/2.8 to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Kampania wystartowała dopiero wczoraj, a już dziś zakładana suma $10 tys. została nie tylko osiągnięta, lecz także znacznie przebita. Obecnie producent zebrał już $244 064, a do końca akcji pozostało jeszcze 28 dni. Jeżeli chcecie stać się posiadaczami tego ciekawego szkła, to wystarczy wesprzeć kampanię prowadzoną na Kickstarterze kwotą $799. Pierwsze dostawy planowane są na wrzesień 2016 roku. W momencie pojawienia się obiektywu na rynku jego cena ma wynieść $950.

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć, które zostały wykonane zaprezentowanym obiektywem Laowa Zero-D 12 mm f/2.8.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Więcej informacji oraz zdjęć przykładowych możecie znaleźć na stronie www.venuslens.net.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
TTartisan 500 mm f/6.3 - długi teleobiektyw do bezlusterkowców, za 1500 zł
TTartisan 500 mm f/6.3 - długi teleobiektyw do bezlusterkowców, za 1500 zł
Chiński producent optyki zaprezentował niecodzienną premier. TTartisan 500 mm f/6.3 to pierwszy współczesny długi teleobiektyw z Kraju Środka - prawdopodobnie nie porazi nas jakością,...
5
Nikon Plena - nadchodzi nowy tajemniczy obiektyw systemu Z
Nikon Plena - nadchodzi nowy tajemniczy obiektyw systemu Z
Nikon zapowiada premierę nowego tajemniczego obiektywu (lub całej serii) o nazwie „Plena”. Czy będzie to kolejna wysokiej kasy portretówka pokroju modelu Noct?
13
Nowe obiektywy Samyang Xeen Meister - 14 mm T2.6 i 24 mm T1.3
Nowe obiektywy Samyang Xeen Meister - 14 mm T2.6 i 24 mm T1.3
Samyang rozbudowuje linię profesjonalnych obiektywów filmowych o dwa nowe szerokokątne modele o dużej światłosile.
12
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)