Venus Optics Laowa 15 mm f/2 FE ZERO-D i 7,5 mm f/2 MFT - najjaśniejsze i najszersze w systemie

Autor: Maciej Luśtyk

14 Wrzesień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Chiński producent optyki zaskakuje po raz kolejny. Tuż przed nadchodzącymi targami Photokina zaprezentował dwa nowe szkła - obiektyw 15 mm o „zerowej dystorsji” do systemu Sony E i 7,5 mm do Mikro Cztery Trzecie, będące odpowiednio najjaśniejszym i najszerszym szkłem tego typu w każdym z systemów.

Venus Optics można śmiało nazwać jednym z najbardziej rewolucyjnych producentów optyki ostatnich lat. W ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy firma zaprezentowała garść wyjątkowych szkieł i z sezonowej ciekawostki przeistoczyła się w rozpoznawalnego na rynku gracza. Warto chociażby wspomnieć o pokazanym niedawno, pozbawionym dystorsji pełnoklatkowym obiektywie 12 mm f/2.8.

Na nadchodzące targi Photokina 2016 firma przygotowała jeszcze jedną niespodziankę - szerokokątne obiektywy do systemów Sony E i Mikro Cztery Trzecie. Pierwszy z nich to obiektyw 15 mm f/2 FE ZERO-D, który podobnie jak pokazana wcześniej 12-milimetrowa konstrukcja również pozbawiony jest dystorsji, a dodatkowo jest obecnie najjaśniejszym tego typu szkłem w systemie.

Laowa 15 mm f/2 FE ZERO-D

Na razie producent nie zdradza zbyt wiele szczegółów odnośnie jego optyki. Wiadomo jedynie, że oferuje on powiększenie 0,25x, pozwala na ostrzenie z odległości 15 cm i umożliwia założenie filtrów o średnicy 72 mm. Szkło waży 500 g przy wymiarach 66 x 82 mm.

Drugim szkłem jest analogiczna konstrukcja do systemu Mikro Cztery Trzecie, która z kolei staje się najszerszym szkłem tego typu w systemie. Laowa 7,5 mm f/2 MFT. Obiektyw waży tylko 170 g i mierzy 50 x 55 mm. Szkło dysponuje powiększeniem 0,11x i pozwoli nam na ostrzenie z odległości 12 cm.

Laowa 7,5 mm f/2 MFT

Producent obiecuje, że nowe obiektywy oferują świetne osiągi i doskonale sprawdzą się w fotografii krajobrazowej. Na potwierdzenie swoich słów prezentuje wykresy MTF. Czy nowe szkła rzeczywiście są warte świeczki? O tym przekonamy się najpewniej już podczas targów Photokina, które rozpoczynają się w przyszłym tygodniu.

Szkła mają trafić do sprzedaży na początku 2017 roku. Na razie nie znana jest jeszcze ich cena.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
TTartisan 500 mm f/6.3 - długi teleobiektyw do bezlusterkowców, za 1500 zł
TTartisan 500 mm f/6.3 - długi teleobiektyw do bezlusterkowców, za 1500 zł
Chiński producent optyki zaprezentował niecodzienną premier. TTartisan 500 mm f/6.3 to pierwszy współczesny długi teleobiektyw z Kraju Środka - prawdopodobnie nie porazi nas jakością,...
5
Nikon Plena - nadchodzi nowy tajemniczy obiektyw systemu Z
Nikon Plena - nadchodzi nowy tajemniczy obiektyw systemu Z
Nikon zapowiada premierę nowego tajemniczego obiektywu (lub całej serii) o nazwie „Plena”. Czy będzie to kolejna wysokiej kasy portretówka pokroju modelu Noct?
13
Nowe obiektywy Samyang Xeen Meister - 14 mm T2.6 i 24 mm T1.3
Nowe obiektywy Samyang Xeen Meister - 14 mm T2.6 i 24 mm T1.3
Samyang rozbudowuje linię profesjonalnych obiektywów filmowych o dwa nowe szerokokątne modele o dużej światłosile.
12
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)