Venus Optics Laowa STF 105 mm f/2 (T/3.2) - kremowe bokeh

Venus Optics Laowa STF 105 mm f/2 (T/3.2) - kremowe bokeh
Venus Optics to chiński producent optyki, który w minionym roku wprowadził na rynek dwa bardzo ciekawe szkła makro. Niebawem na rynku pojawi się kolejny oryginalny obiektyw ich produkcji, tym razem przeznaczony do fotografii portretowej, gdzie wbudowany filtr apodyzacyjny pozwoli nam na uzyskanie wyjątkowo plastycznego rozmycia.

Venus Optics to producent, który udowadnia, że chińska optyka nie musi być zła, a nawet wyznaczać może nowe trendy. W minionym roku zobaczyliśmy dwa wyjątkowe szkła ich produkcji - ultraszerokokątne makro oraz obiektyw 60 mm ze skalą odwzorowania 2:1. Niewątpliwym plusem tych oryginalnych konstrukcji jest dodatkowo ich względnie niska cena.Zobacz wszystkie zdjęcia (5)


Już niebawem firma zaprezentuje kolejne, nie mniej ciekawe szkło, przeznaczone do fotografii portretowej. Manualny, pełnoklatkowy obiektyw Laowa STF 105 mm f/2 (T/3.2) zbudowano na bazie układu optycznego składającego się 11 soczewek ułożonych w 8 grupach. Jego skład wchodzą 3 soczewki o obniżonej dyspersji i 1 element o wysokim współczynniku refrakcji, dzięki czemu szkło świetnie radzić ma sobie z aberracjami. W środku układu optycznego znalazł się także filtr apodyzacyjny, który sprawi, że rozmycie nieostrości będzie bardzo miękkie i bardziej wyraziste niż w przypadku zwykłych szkieł. Filtr redukuje ilość przepuszczanego światła i zmniejsza rzeczywistą jasność obiektywu o 1 EV, do wartości T/3.2. Specjalny pierścień pozwoli nam bezstopniowo regulować ekspozycję w zakresie T/3.2 - 8.W przeszłości podobne konstrukcje oferował już teleobiektyw minolty o ogniskowej 135 mm, szkło Laowa jest jednak jaśniejsze. Nowy produkt Venus Optics charakteryzuje się powiększeniem obrazu 0,16x i pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 90 cm. Do obiektywu o wadze 746 g i wymiarach 76 x 99 mm zamocujemy filtry o średnicy 67mm.Szkło trafić ma na rynek na początku lutego, w dwóch wersjach kolorystycznych, w cenie około 550 euro. Dostępne będzie w wariantach z mocowaniami Canon EF, Nikon F, Pentax K, Sony A i Sony E, tak więc będą mogli się nim cieszyć użytkownicy wszystkich systemów oprócz Mikro Cztery Trzecie.Więcej informacji i zdjęcia przykładowe wykonane za pomocą obiektywu znajdziecie w serwisie Flickr.

]

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Nikon Coolpix P1000 - pierwsze wrażenia
10 Lip 2018
Najnowszy Coolpix P1000 chce podbić serca miłośników superzoomów obiektywem o wyjątkowo dużym zakresie ogniskowych i wygodną ergonomią. Czy zdobędzie równie dużą popularność, co poprzednik, model P900?
3
Sony A7 III - test aparatu
6 Lip 2018
Choć wiele elementów zaczerpnięto z flagowego modelu, A7 III kosztuje ponad połowę mniej. Czy to najbardziej uniwersalna pełna klatka na rynku?
1
Sony FE 400 mm f/2.8 GM OSS - zdjęcia przykładowe
29 Cze 2018
Jeśli jesteście ciekawi, jak w boju wypada najnowsza bestia Sony, to mamy dobrą wiadomość. Profesjonalny teleobiektyw FE 400 mm f/2.8 GM OSS sprawdziliśmy na londyńskim torze wyścigowym Brooklands.
1
WD My Passport Wireless SSD - test przenośnego dysku do backupu
27 Cze 2018
Backup zdjęć z karty pamięci w czasie podróży, łączność Wi-Fi, przeglądanie zdjęć na smartfonie i praca na baterii do 10 godzin, a w razie potrzeby - power bank dla aparatu. Brzmi, jak narzędzie marzeń dla wielu fotografów. Sprawdźmy czy dysk wart jest swojej wysokiej ceny.
1