Venus Optics Laowa STF 105 mm f/2 (T/3.2) - kremowe bokeh

Venus Optics Laowa STF 105 mm f/2 (T/3.2) - kremowe bokeh
Venus Optics to chiński producent optyki, który w minionym roku wprowadził na rynek dwa bardzo ciekawe szkła makro. Niebawem na rynku pojawi się kolejny oryginalny obiektyw ich produkcji, tym razem przeznaczony do fotografii portretowej, gdzie wbudowany filtr apodyzacyjny pozwoli nam na uzyskanie wyjątkowo plastycznego rozmycia.

Venus Optics to producent, który udowadnia, że chińska optyka nie musi być zła, a nawet wyznaczać może nowe trendy. W minionym roku zobaczyliśmy dwa wyjątkowe szkła ich produkcji - ultraszerokokątne makro oraz obiektyw 60 mm ze skalą odwzorowania 2:1. Niewątpliwym plusem tych oryginalnych konstrukcji jest dodatkowo ich względnie niska cena.Zobacz wszystkie zdjęcia (5)


Już niebawem firma zaprezentuje kolejne, nie mniej ciekawe szkło, przeznaczone do fotografii portretowej. Manualny, pełnoklatkowy obiektyw Laowa STF 105 mm f/2 (T/3.2) zbudowano na bazie układu optycznego składającego się 11 soczewek ułożonych w 8 grupach. Jego skład wchodzą 3 soczewki o obniżonej dyspersji i 1 element o wysokim współczynniku refrakcji, dzięki czemu szkło świetnie radzić ma sobie z aberracjami. W środku układu optycznego znalazł się także filtr apodyzacyjny, który sprawi, że rozmycie nieostrości będzie bardzo miękkie i bardziej wyraziste niż w przypadku zwykłych szkieł. Filtr redukuje ilość przepuszczanego światła i zmniejsza rzeczywistą jasność obiektywu o 1 EV, do wartości T/3.2. Specjalny pierścień pozwoli nam bezstopniowo regulować ekspozycję w zakresie T/3.2 - 8.W przeszłości podobne konstrukcje oferował już teleobiektyw minolty o ogniskowej 135 mm, szkło Laowa jest jednak jaśniejsze. Nowy produkt Venus Optics charakteryzuje się powiększeniem obrazu 0,16x i pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 90 cm. Do obiektywu o wadze 746 g i wymiarach 76 x 99 mm zamocujemy filtry o średnicy 67mm.Szkło trafić ma na rynek na początku lutego, w dwóch wersjach kolorystycznych, w cenie około 550 euro. Dostępne będzie w wariantach z mocowaniami Canon EF, Nikon F, Pentax K, Sony A i Sony E, tak więc będą mogli się nim cieszyć użytkownicy wszystkich systemów oprócz Mikro Cztery Trzecie.Więcej informacji i zdjęcia przykładowe wykonane za pomocą obiektywu znajdziecie w serwisie Flickr.

]

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0