Venus Optics Laowa STF 105 mm f/2 (T/3.2) - kremowe bokeh

Venus Optics Laowa STF 105 mm f/2 (T/3.2) - kremowe bokeh
Venus Optics to chiński producent optyki, który w minionym roku wprowadził na rynek dwa bardzo ciekawe szkła makro. Niebawem na rynku pojawi się kolejny oryginalny obiektyw ich produkcji, tym razem przeznaczony do fotografii portretowej, gdzie wbudowany filtr apodyzacyjny pozwoli nam na uzyskanie wyjątkowo plastycznego rozmycia.

Venus Optics to producent, który udowadnia, że chińska optyka nie musi być zła, a nawet wyznaczać może nowe trendy. W minionym roku zobaczyliśmy dwa wyjątkowe szkła ich produkcji - ultraszerokokątne makro oraz obiektyw 60 mm ze skalą odwzorowania 2:1. Niewątpliwym plusem tych oryginalnych konstrukcji jest dodatkowo ich względnie niska cena.Zobacz wszystkie zdjęcia (5)


Już niebawem firma zaprezentuje kolejne, nie mniej ciekawe szkło, przeznaczone do fotografii portretowej. Manualny, pełnoklatkowy obiektyw Laowa STF 105 mm f/2 (T/3.2) zbudowano na bazie układu optycznego składającego się 11 soczewek ułożonych w 8 grupach. Jego skład wchodzą 3 soczewki o obniżonej dyspersji i 1 element o wysokim współczynniku refrakcji, dzięki czemu szkło świetnie radzić ma sobie z aberracjami. W środku układu optycznego znalazł się także filtr apodyzacyjny, który sprawi, że rozmycie nieostrości będzie bardzo miękkie i bardziej wyraziste niż w przypadku zwykłych szkieł. Filtr redukuje ilość przepuszczanego światła i zmniejsza rzeczywistą jasność obiektywu o 1 EV, do wartości T/3.2. Specjalny pierścień pozwoli nam bezstopniowo regulować ekspozycję w zakresie T/3.2 - 8.W przeszłości podobne konstrukcje oferował już teleobiektyw minolty o ogniskowej 135 mm, szkło Laowa jest jednak jaśniejsze. Nowy produkt Venus Optics charakteryzuje się powiększeniem obrazu 0,16x i pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 90 cm. Do obiektywu o wadze 746 g i wymiarach 76 x 99 mm zamocujemy filtry o średnicy 67mm.Szkło trafić ma na rynek na początku lutego, w dwóch wersjach kolorystycznych, w cenie około 550 euro. Dostępne będzie w wariantach z mocowaniami Canon EF, Nikon F, Pentax K, Sony A i Sony E, tak więc będą mogli się nim cieszyć użytkownicy wszystkich systemów oprócz Mikro Cztery Trzecie.Więcej informacji i zdjęcia przykładowe wykonane za pomocą obiektywu znajdziecie w serwisie Flickr.

]

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
2
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - test obiektywu
28 Sty 2019
Czy Tokina FíRIN to obiektyw, który rozgrzeje serca fotografów systemu Sony E? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Jednak my dogłębnie przyjrzeliśmy się modelowi 20 mm f/2 FE AF.
0