Venus Optics Laowa STF 105 mm f/2 (T/3.2) - kremowe bokeh

Venus Optics Laowa STF 105 mm f/2 (T/3.2) - kremowe bokeh
Venus Optics to chiński producent optyki, który w minionym roku wprowadził na rynek dwa bardzo ciekawe szkła makro. Niebawem na rynku pojawi się kolejny oryginalny obiektyw ich produkcji, tym razem przeznaczony do fotografii portretowej, gdzie wbudowany filtr apodyzacyjny pozwoli nam na uzyskanie wyjątkowo plastycznego rozmycia.

Venus Optics to producent, który udowadnia, że chińska optyka nie musi być zła, a nawet wyznaczać może nowe trendy. W minionym roku zobaczyliśmy dwa wyjątkowe szkła ich produkcji - ultraszerokokątne makro oraz obiektyw 60 mm ze skalą odwzorowania 2:1. Niewątpliwym plusem tych oryginalnych konstrukcji jest dodatkowo ich względnie niska cena.Zobacz wszystkie zdjęcia (5)


Już niebawem firma zaprezentuje kolejne, nie mniej ciekawe szkło, przeznaczone do fotografii portretowej. Manualny, pełnoklatkowy obiektyw Laowa STF 105 mm f/2 (T/3.2) zbudowano na bazie układu optycznego składającego się 11 soczewek ułożonych w 8 grupach. Jego skład wchodzą 3 soczewki o obniżonej dyspersji i 1 element o wysokim współczynniku refrakcji, dzięki czemu szkło świetnie radzić ma sobie z aberracjami. W środku układu optycznego znalazł się także filtr apodyzacyjny, który sprawi, że rozmycie nieostrości będzie bardzo miękkie i bardziej wyraziste niż w przypadku zwykłych szkieł. Filtr redukuje ilość przepuszczanego światła i zmniejsza rzeczywistą jasność obiektywu o 1 EV, do wartości T/3.2. Specjalny pierścień pozwoli nam bezstopniowo regulować ekspozycję w zakresie T/3.2 - 8.W przeszłości podobne konstrukcje oferował już teleobiektyw minolty o ogniskowej 135 mm, szkło Laowa jest jednak jaśniejsze. Nowy produkt Venus Optics charakteryzuje się powiększeniem obrazu 0,16x i pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 90 cm. Do obiektywu o wadze 746 g i wymiarach 76 x 99 mm zamocujemy filtry o średnicy 67mm.Szkło trafić ma na rynek na początku lutego, w dwóch wersjach kolorystycznych, w cenie około 550 euro. Dostępne będzie w wariantach z mocowaniami Canon EF, Nikon F, Pentax K, Sony A i Sony E, tak więc będą mogli się nim cieszyć użytkownicy wszystkich systemów oprócz Mikro Cztery Trzecie.Więcej informacji i zdjęcia przykładowe wykonane za pomocą obiektywu znajdziecie w serwisie Flickr.

]

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
12
Nikon Z7 - test aparatu
6 Lis 2018
Nikon Z7 to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Czy nowy aparat z 45-megapikselową, stabilizowaną matrycą dorówna jakością cenionym lustrzankom Nikona? Czy jest godną konkurencją dla aparatów z serii Sony A7? Sprawdźmy.
17
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - test obiektywu
26 Paź 2018
Czy Samyang AF 14 mm f/2.8 EF okaże się „idealnym partnerem do podróży“ i sprosta oczekiwaniom wymagających fotografów? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Postanowiliśmy więc sprawdzić w praktyce możliwości nowej ultraszerokokątnej stałki z mocowaniem Canon EF.
5
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0