Irix Edge 100 - nowy system filtrów prostokątnych wkracza na rynek. Co oferuje?

Autor: Maciej Luśtyk

20 Październik 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Marka Irix rozszerza ofertę o kolejne rozwiązanie dla fotografów krajobrazowych. Tym razem jest to nowy system filtrów prostokątnych Edge 100, który cechuje wysoka jakość wykonania, ciekawe funkcje i wygoda obsługi.

Podstawą systemu jest uniwersalny uchwyt Irix IFH-100, który pozwoli na mocowanie filtrów prostokątnych o szerokości 100 mm. Choć zaprojektowany został z myślą o szkle Irix 15 mm f/2.4, dzięki wymiennym adapterom (z gwintami o średnicach od 67 do 82 mm) bez problemu zamocujemy go także na inne obiektywy.

Oprócz tego, konstrukcja pozwala na swobodne obracanie zamocowanych filtrów wokół osi optycznej, a także na jednoczesne korzystanie z dwóch filtrów, bez obawy o winietowanie. Ważnym elementem jest też materiał pokrywający frontowy element mocowania, który ogranicza dostęp światła bocznego. Całość wykonana została ze stopu aluminium gwarantującego sztywność i wytrzymałość konstrukcji, co przy okazji czyni ją najlżejszą w swojej klasie.

Edge 100 - filtry na każdą okazję

Oczywiście producent zadbał o to, byśmy w nowym uchwycie mieli co mocować. Już niebawem w ofercie pojawi się seria filtrów Edge 100, która będzie obejmować dwa formaty: 100 x 150 mm - filtry szare gradientowe o przejściu miękkim, twardym i odwróconym (warianty ND4, ND8 i ND 16) oraz 100 x 100 mm - filtry szare pełne (warianty ND32, ND128, N1000, ND1000K) i filtr polaryzacyjny. W przyszłości pojawić mają się także filtry pasmowe, które zredukują zanieczyszczenie światłem, z czego ucieszą się szczególnie osoby zajmujące się astrofotografią.

Filtry wykonane są ze szkła optycznego o grubości 2 mm i zostały obustronnie pokryte powłoką antyrefleksyjną, a dodatkowa powłoka hydrofobowa ułatwi utrzymacie ich w czystości.

Cena i dostępność

Na razie nie znamy jeszcze ceny nowych produktów, ale poznamy ją już niebawem. Oficjalna premiera akcesoriów odbędzie się podczas targów Photo Plus Expo, które odbędą się w dniach 26-28 października w Nowym Jorku.

Więcej informacji o produktach Irix znajdziecie pod adresem irixlens.pl.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Microsoft Surface Laptop Studio 2 - dwukrotnie bardziej wydajny od Macbooka Pro M2 Max?
Microsoft Surface Laptop Studio 2 - dwukrotnie bardziej wydajny od Macbooka Pro M2 Max?
Microsoft prezentuje swój najnowszy flagowy laptop. Wyposażony w najnowsze, bazujące na hybrydowej architekturze procesory Intela 13. generacji, grafikę Nvidia i do 64 GB pamięci RAM...
9
Nowości Sandisk Professional - dysk G-Drive Project, stacja G-Raid Mirror i karty CFexpress Pro-Cinema
Nowości Sandisk Professional - dysk G-Drive Project, stacja G-Raid Mirror i karty CFexpress...
Western Digital zaprezentowało nowości z oferty SanDisk i SanDisk Professional - dwa dyski biurkowe dla wymagających oraz karta pamięci dedykowana profesjonalnym produkcjom wideo.
4
Newell RGB Cutie Pie - kompaktowa lampka LED z regulacją temperatury, barwy i efektami
Newell RGB Cutie Pie - kompaktowa lampka LED z regulacją temperatury, barwy i efektami
Nowa kompaktowa lampa LED Newell Cutie Pie to praktyczne oświetlenie, które wyróżnia się ciekawą budową i mnogością oferowanych funkcji.
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)