Portrety wygenerowane przez AI dostępne na stocku - właśnie wkraczamy w nową erę fotografii użytkowej

Autor: Maciej Luśtyk

10 Styczeń 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Po raz pierwszy w historii zdjęcia wygenerowane przez sztuczną inteligencję zostaną udostępnione na użytek komercyjny. To mały, ale istotny krok w przyszłość, gdzie poszczególne obrazy będą generowane komputerowo specjalnie na potrzeby klientów.

Ostatnie kilka lat poprzedniej dekady upłynęło pod znakiem błyskawicznego rozwoju systemów AI. Funkcje, które przed 6 laty opisywaliśmy w formie ciekawych eksperymentów dzisiaj dostępne są już w programach graficznych, a wirtualni modele doczekali się swoich pierwszych agencji. W niedługim czasie obydwa te światy będą zapewne coraz bardziej się łączyć, a my w codziennej przestrzeni będziemy zauważać coraz więcej obrazów wygenerowanych cyfrowo niż wykonanych tradycyjnym aparatem. Niemiecka agencja mikrostokowa Panther Media GmbH w parze z firmą VAIsual właśnie dokonały pierwszego kroku w tym kierunku.

Zdjęcia wygenerowane przez AI po raz pierwszy trafią na stocka

Przykładowy portret wygenerowany przez VAIsual

Panther Media GmbH poszerzy swoje zasoby o portrety osób w 100% wygenerowane cyfrowo. Na początek zdjęcia dostępne będą do pobrania z darmowego stocku smarterpix.com i obejmą wąskie portrety en-face na zielonym tle. Firma odpowiedzialna za cyfrowe generowanie twarzy zapowiada jednak szybki rozwój i rychłe udostępnienie większej bazy zdjęć, obejmujących całe sylwetki i różne pozy.

Póki co to, to jeszcze niewiele, a przy bliższych oględzinach wygenerowanych obrazów zauważymy wiele niedoskonałości. Wszystkie zdjęcia charakteryzują się też nudnym, płaskim oświetleniem i stosunkowo niewielką rozdzielczością. Jednak już teraz będą w stanie zaspokoić określone potrzeby - np. osób szukających zdjęć do uwiarygodnienia recenzji na swojej stronie internetowej. Dodatkowo tego typu technologie będą z roku na rok udoskonalane, a korzyści z nich płynące wydają się być wystarczające, by uzasadnić wydatki.

Przykładowe portrety wygenerowane przez VAIsual:

Przede wszystkim w przypadku postaci i scen wygenerowanych cyfrowo koszty produkcji spadają praktycznie do zera. Nie ma też problemu z licencjami na wykorzystywanie wizerunku, tantiemami czy ewentualnym naruszaniem praw. Dla rynku komercyjnego to oczywista wygrana i kierunek w którym szybciej, lub wolniej będzie podążał. Prawdopodobnie w zależności od tego jak szybko obrazy wygenerowane cyfrowo będą w stanie zupełnie oszukać nasze oczy.

Czy przyszłość fotografii obędzie się bez aparatów?

Czy oznacza to koniec fotografii jaką znamy? Tego typu zmiana na pewno nie nastąpi z dnia na dzień i zapewne nie obejmie też wszystkich dziedzin. W końcu w takiej sytuacji dla wielu firm prestiżem stanie się właśnie realizowanie rzeczywistych kampanii marketingowych a sam rynek do różnych rozwiązań będzie się płynnie adaptował. Można się jednak spodziewać, że w ciągu dwóch najbliższych dekad spora część realizacji komercyjnych zostanie zastąpiona przez różnego rodzaju rendery, a większość zleceń fotograficznych będzie obejmować relacje i realizacje na potrzeby prywatne, których nie da się lub nie będzie się opłacało generować cyfrowo.

Zanim jednak tego typu rozwiązania upowszechnią się na masową skalę rynek fotograficzny przejdzie jeszcze kilka istotnych przemian, między innymi dotyczących postępującego wypierania statycznego obrazu na rzecz materiałów wideo.

Źródło: vaisual.com

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Karolina Jonderko nową ambsadorką Fujifilm
Karolina Jonderko nową ambsadorką Fujifilm
Karolina Jonderko, ubiegłoroczna lauretka World Press Photo dołączyła do prestiżowego grona ambasadorów Fujifilm.
11
Najlepsze aparaty, obiektywy i wydarzenia fotograficzne 2021 roku - wyniki plebiscytu
Najlepsze aparaty, obiektywy i wydarzenia fotograficzne 2021 roku - wyniki plebiscytu
Już siedemnasty rok z rzędu prezentujemy najlepsze aparaty, obiektywy, akcesoria i wydarzenia fotograficzne minionego roku, które nasi czytelnicy wybrali w Plebiscycie...
31
Associated Press otworzy własną giełdę NFT - do kupienia m.in. zdjęcia laureatów Pulitzera
Associated Press otworzy własną giełdę NFT - do kupienia m.in. zdjęcia laureatów Pulitzera
Sztuka NFT to jeden z gorętszych tematów zeszłego roku. Na cyfrowy rynek kolekcjonerski z pełna mocą chce wkroczyć agencja Associated Press, która pod koniec miesiąca...
8
Powiązane artykuły