Skradziono ikoniczny portret Winstona Churchilla. Skok prawie doskonały

Autor: Maciej Luśtyk

26 Sierpień 2022
Artykuł na: 4-5 minut

„Ryczący lew” to jeden z najbardziej znanych portretów w historii fotografii. Oryginalna odbitka została niedawno skradziona z kanadyjskiego hotelu Fairmont Château Laurier.

Fotografia kolekcjonerska zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością, zdjęcia rzadko kiedy padają jednak łupem złodziei dzieł sztuki. Do wyjątkowej sytuacji doszło niedawno w hotelu Château Laurier, gdzie skradziono oryginalną odbitkę jednego z najbardziej znanych portretów wszechczasów metodą „na podmiankę”.

Zdjęcie Winstona Churchilla, znane często pod nazwą „Roaring Lion”, autorstwa Yousufa Karsha było stałym elementem ekspozycji fotograficznej w loży czytelniczej hotelu. Karsh wraz z żoną zamieszkiwał w hotelu przez 18 lat swojego życia i prowadził w nim studio. W latach 90. XX wieku podarował hotelowi 15 odręcznie podpisanych odbitek, z których 6 zdobiło ściany części wypoczynkowej.

Przestępców zdradził szczegół. Gdyby nie on, o kradzieży nikt nie dowiedziałby się jeszcze przez długi czas

Przestępstwo zostało wykryte po tym, jak jeden z pracowników postanowił poprawić krzywo wiszące zdjęcie. Zauważył on wtedy iż rama portretu Churchilla różnić się od tych w jakie oprawionych jest 5 pozostałych prac. Po bliższych oględzinach i konsultacji z zarządzającą dorobkiem fotografa organizacją Karsh Estate okazało się, że w hotelu od dłuższego czasu wisi podróbka.

Jak twierdzą przedstawiciele hotelu, do rabunku doszło najprawdopodobniej w okresie noworocznym, pomiędzy 25 grudnia 2021 a 6 stycznia 2022 roku. Wartość skradzionej pracy nie jest podawana. Biorąc jednak od uwagę, że żadne nowe odbitki nie zostały stworzone od czasu gdy oryginalne negatywy fotografa zostały przekazane Kanadyjskiej Bibliotece Archiwów w latach 90. XX wieku, tego typu zdjęcie byłoby z pewnością nie lada kąskiem dla kolekcjonerów.

Choć o całym zdarzeniu zostały poinformowane władze, szanse na odnalezienie oryginału zdjęcia są niewielkie. Zwłaszcza, że od czasu kradzieży minęło już 8 miesięcy. Na czas dochodzenia zabezpieczono pozostałe prace Karsha, znajdujące się w posiadaniu hotelu, a zamiast nich wywieszono noty informujące o zdarzeniu i zachęcające do pomocy w ujęciu sprawców.

Ikoniczny portret Chruchilla powstał trochę przez przypadek

Zdjęcie premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla wykonane zostało 30 grudnia 1941 roku w czasie wizyty polityka w kanadyjskim parlamencie. Co ciekawe stanowcza mina, dzięki której portret stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych zdjęć w historii, a jego bohater zapisał się w zbiorowej świadomości jako postać silna i pewna siebie, była wynikiem niezadowolenia polityka z tego, że chwilę wcześniej fotograf wyciągnął mu z ust cygaro. Pozostałe zdjęcia z sesji mają o wiele bardziej przyjazny charakter.

Dziś kultowy portret zdobi rewers 5-funtowego banknotu, który wszedł do obiegu w Wielkiej Brytanii w 2016 roku.

Źródło: cbc.ca.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
„Całe to piękno i krew” - film o Nan Goldin w kinach od 16 czerwca
„Całe to piękno i krew” - film o Nan Goldin w kinach od 16 czerwca
Po otrzymaniu Złotego Lwa, nominacji do Oscara i ciepłym przyjęciu na festiwalu Millennium Docs Against Gravity, przejmujący dokument o kultowej fotografce Nan Goldin trafia na ekrany...
16
Fotograficzna Publikacja Roku – poznaliśmy shortlistę 12 finalistów
Fotograficzna Publikacja Roku – poznaliśmy shortlistę 12 finalistów
Jury Fotograficznej Publikacji Roku wyłoniło listę wyróżnionych książek fotograficznych. Zwycięską publikację poznamy 15 czerwca podczas otwarcia Fotofestiwalu w Łodzi.
1
Koniec średnioformatowego systemu Hasselblad H
Koniec średnioformatowego systemu Hasselblad H
Kiedyś stanowiły marzenie każdego fotografa studyjnego, dziś przechodzą do historii. Hasselblad poinformował, że nie będzie już rozwijał swojego średnioformatowego systemu H.
14
Powiązane artykuły