Oddech - fotograficzny pop-up store dla Ukrainy

Autor: Redakcja Fotopolis

21 Marzec 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Fundacja TIFF Collective zaprasza do Wrocławia na jednodniową wystawę i aukcję prac młodych fotografów z Wrocławia. Dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Oddech to wydarzenie zainicjowane przez absolwentów OPT oraz młode pokolenie fotografów związanych z Wrocławiem. Jej celem jest wsparcie Centrum Ukraińskiego Kultury i Rozwoju prowadzonego przez Fundację Ukraina.

W rzeczywistości, która codziennie uderza nas kolejnymi tragediami dziejącymi się nie w podręcznikach historii, ale tuż obok, tu i teraz, trudno znaleźć chwilę na oddech. Ukraińcy uciekający przed wojenną pożogą, ludzie pomagający na granicach i za granicami nie wiedzą, co będzie dalej. Wolontariusze bez wytchnienia zajmują się praktycznymi aspektami istnień wywróconych do góry nogami. Oddech staje się w tych warunkach uświadomionym dowodem na istnienie. Jednak jest za szybki, niespokojny, czasem dławiący.

fot. Krzysztof Światły

Wrocławscy fotografowie zaproszeni zostali przez Joannę Figarską oraz Joanną Smołkę do zaprezentowania swoich prac oscylujących wokół zagadnienia oddechu podczas jednodniowego pokazu fotografii w TIFF Center. Pomysł jest prosty. Zebrane w trybie natychmiastowym fotografie mają z jednej strony na chwilę oderwać nas od tego, co wokół, dać chwilę na złapanie oddechu. Z drugiej mają dostarczyć nieco wytchnienia w praktycznej sferze życia - dochód z ich sprzedaży wesprze ludzi działających na rzecz uchodźców z Ukrainy.

„Wszystkie zaprezentowane fotografie będą wystawione na sprzedaż tylko w ten jeden dzień, w sobotę 26 marca. W trakcie trwania tej błyskawicznej wystawy mamy nadzieję, że prace będą stopniowo znikać ze ścian, a konto Fundacji Ukraina, na której działalność zostaną przeznaczone pieniądze ze sprzedaży będzie zasilane kolejnymi datkami”, mówią inicjatorki wydarzenia.

fot. Oliwia Drozdowicz

Oddech to wystawa, która nie będzie jedynie aukcją dzieł, którymi artyści zdecydowali się podzielić na szczytny cel. Fotografie składające się na Oddech w różnorodny sposób odnoszą się do tytułu i ukazują aspekty zmysłowej zwyczajności świata sprzed wojny. To materialne dowody na piękno codzienności: widok na niebo, uścisk ukochanej osoby, ciepło słońca na twarzy, poczucie bycia w danej chwili, krzyk.

Na wystawie swoje prace zaprezentuje 15 fotografów: Ewa Budnik, Oliwia Drozdowicz, Monika Cichoszewska, Karolina Ćwik, Joanna Figarska, Paulina Galanciak-Ilszczyszyn, Łukasz Gawroński, Jagoda Lewicka, Tobiasz Papuczys, Gabriela Piasecka, Joanna Smołka, Krzysztof Solarewicz, Marta Szymanowska, Krzysztof Światły oraz Aleksandra Zegar.

fot. Joanna Figarska

Kiedy i gdzie?

Wystawa i aukcją odbędą się w sobotę, 26 marca 2022 roku, w godz. 10.00-18.00 w TIFF Center przy ul. Ruskiej 46a/9 we Wrocławiu. Ceny prac zaczynać się będą od 200 zł.

Więcej informacji znajdziecie na facebookowej stronie wydarzenia.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Nie przegap ostatniego superksiężyca w tym roku. Sfotografuj go w towarzystwie planet
Nie przegap ostatniego superksiężyca w tym roku. Sfotografuj go w towarzystwie planet
Już za chwilę “superpełnia” Księżyca - ostatnia w tym roku, dlatego warto wykorzystać ją oczywiście fotograficznie, tym bardziej, że najbliższe dni to także ciekawe spotkania na niebie naszego...
11
Zobacz, jak skutecznie korzystać z tetheringu - darmowe webinary ThetherTools
Zobacz, jak skutecznie korzystać z tetheringu - darmowe webinary ThetherTools
Marka TetherTools i prowadzący Yaneck Wasio zapraszają na cykl webinarów poświęconych tetheringowi. To niezwykła okazja, aby poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności oraz dowiedzieć się,...
1
Edward Steichen - MuFo pokaże pierwszą w Polsce retrospektywę ojca współczesnej fotografii
Edward Steichen - MuFo pokaże pierwszą w Polsce retrospektywę ojca współczesnej fotografii
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na pierwszą tak obszerną polską ekspozycję zdjęć Edwarda Steichena - nestora współczesnej fotografii i autora jednej z najważniejszych wystaw...
8