Generowanie obrazów z opisu jest już passé. Ten system AI robi to z wideo

Autor: Maciej Luśtyk

12 Sierpień 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Większość z Was słyszała już o nowych systemach AI, które tworzą obrazy na podstawie prostego tekstu. Zapnijcie pasy, bo oto jesteśmy w przeddzień kolejnej rewolucji. Już niebawem za pomocą prostych komend będziemy w stanie tworzyć i edytować również filmy.

Technologie obrazowania AI rozwijają się w zawrotnym tempie. To, co jeszcze kilka lat temu wydawało się nieprawdopodobne, dziś jest już zupełnie normalne, a my co i rusz jesteśmy zaskakiwania kolejnymi osiągnięciami z pogranicza science-fiction.

Kilka miesięcy temu informowaliśmy Was o systemie Dall-E 2, który potrafi generować dowolne grafiki i „zdjęcia” na podstawie prostych opisów. Projekt wszedł niedawno w wersje publicznych testów, a media społecznościowe co chwila zalewane są niewiarygodnymi przykładami jego możliwości (z jego pomocą powstała m.in. niedawna okładka magazynu Cosmopolitan). Z dużym prawdopodobieństwem jest to technologia, która wywróci rynek reklamy do góry nogami. Internet jeszcze na dobre nie ostygł po tych rewelacjach, a my już otrzymujemy przedsmak kolejnej potencjalnej rewolucji.

Technologia zamiany tekstu w obraz już niebawem zawita na rynku wideo

Twórcy webowej aplikacji do edycji wideo Runway i programiści z Stability AI pracują aktualnie nad narzędziami, które w podobny sposób pozwolą nam transformować materiały filmowe. Wszystko bazuje tu na nowym systemie Stable Diffusion, którego możliwości z grubsza przypominają wspomniany model Dall-E 2. Z tą różnicą, że technologia cechować ma się doskonałą wydajnością (do generowania obrazu wystarczy zwykły komputer), być udostępniana za darmo i - jak widać na powyższym przykładzie - dawać adaptować się także do zastosowań filmowych.

Powyższe demo nie pokazuje być może zbyt wiele. Widzimy raptem sprytną adaptacje tła i tracking ruchów kamery, niemniej nietrudno wyobrazić sobie potencjalne zastosowania. Tego typu rozwiązania, ze względu na wygodę i oszczędność czasu oraz środków mają szansę m.in. odmienić sposób postprodukcji materiałów wideo i cały rynek VFX. O tym czy tak się stanie, przekonamy się gdy rozwiązanie zagości w aplikacji Runway, co według zapewnień wydarzyć ma się już wkrótce.

Następny krok? Generowanie całych sekwencji wideo

W niedługim czasie z pewnością zobaczymy również modele potrafiące tworzyć całe filmowe sekwencje od podstaw, bez konieczności wykorzystywania materiałów źródłowych. W końcu od pojedynczego obrazka do animacji już niedaleka droga, a system wytrenowany na odpowiednio dużej bazie materiałów wideo powinien być w stanie poradzić sobie z wygenerowaniem praktycznie dowolnych zmiennych w ruchomym obrazie.

Czy w niedalekiej przyszłości większość tego, co oglądamy będzie sztucznie wytwarzana przez systemy AI? Tego na razie nie wiemy, możemy się jednak założyć, że przez tego typu dokonania już za kilka lat rynek reklamy i szeroko pojętej sztuki będzie w niewielkim stopniu przypominał to, co znamy dzisiaj.

Więcej informacji o systemie Stable Diffusion znajdziecie na stronie stability.ai.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Perfect Picture - jesienią zobaczymy pierwszy w Polsce reality show o fotografii
Perfect Picture - jesienią zobaczymy pierwszy w Polsce reality show o fotografii
Perfect Picture to nazwa pierwszego polskiego reality show o fotografii, które jesienią zadebiutuje w ramówce TVN7. Przed nami 8 odcinków, w których uczestnicy będą...
6
Getty Images zakazuje sprzedaży obrazów wytworzonych przez AI. Troska czy obawa przed zmianą?
Getty Images zakazuje sprzedaży obrazów wytworzonych przez AI. Troska czy obawa przed zmianą?
Wyobraźcie sobie świat, w którym ludzie mogą błyskawicznie wytworzyć dowolny obraz o jakim pomyślą. Właśnie w takim żyjemy, co niebawem pociągnie za sobą fundamentalne...
7
Nikon idzie na noże z RED. „Urząd nie przyznałby patentu, gdyby o tym wiedział”
Nikon idzie na noże z RED. „Urząd nie przyznałby patentu, gdyby o tym wiedział”
W maju RED, gigant branży wideo, wytoczył Nikonowi proces w sprawie naruszenia patentu dotyczącego kompresji materiałów filmowych. W odpowiedzi Japończycy wskazują, że...
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)