Zobacz, jak produkowane są filmy natychmiastowe

0
Redakcja Fotopolis
15 Lipiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Filmy natychmiastowe nie zawsze traktowane są jako poważne medium fotograficzne. Stoi jednak za nimi jak najbardziej poważna technologia. Zobaczcie, co odpowiada za magię “polaroidów”.

W ostatnich latach fotografia analogowa przeżywa renesans swojej popularności. Także filmy natychmiastowe wydaje się cieszyć rosnącym zainteresowaniem. Raptem 10 lat temu Polaroid zamknął ostatnią ze swoich fabryk, a wielu myślało, że to ostateczny koniec fotografii natychmiastowej. Dziś firma Polaroid Originals (wcześniej Impossible Project) radzi sobie świetnie, co i rusz wypuszczając limitowane edycje filmów i nowe aparaty. Podobnie narzekać nie może główny konkurent, firma Fujifilm, dla której rodzina aparatów Instax jest jedną z najbardziej dochodowych odnóg działalności. W samym ostatnim roku firmie udało się sprzedać aż 10 mln tych aparatów.

Popularności aparatów i filmów natychmiastowych trudno się dziwić. W dobie smartfonów i internetu, niemożliwe do powielenia, analogowe odbitki stają się ciekawą odskocznią od doskonałości cyfrowej fotografii oraz atrakcyjnym towarzyszem wszelkiego rodzaju zabaw i imprez. Z tego też powodu przez wielu nie są traktowane poważnie. Czy słusznie?

Wielu fotografie natychmiastową traktuje jednak jak naciągactwo - wkłady są bardzo kosztowne, a efekty przypadkowe i słabej jakości. Dla innych to ciekawa forma wypowiedzi, o której sile stanowi jednostkowość tego typu odbitek. Nieważne kto ma rację, trudno nie docenić technologii stojącej za magią filmów natychmiastowych. Każda z odbitek to mała ciemnia, zawierająca cały zestaw potrzebnych do wywołania zdjęcia chemikaliów w zbiorniku zalaminowanym w charakterystycznej grubszej ramce u dołu zdjęcia. Jak powstaje tak skomplikowany produkt?

Procesowi produkcji możemy bliżej przyjrzeć się w powyższym materiale telewizji Discovery, poświęconemu fabryce Polaroida. Film z serii “Jak to jest zrobione” zabiera nas w podróż po całym procesie powstawania wkładów natychmiastowych, od przygotowywania poszczególnych warstw filmu, aż po pakowanie gotowych zestawów 8 odbitek do opakowania sprzedażowego.

Więcej filmów znajdziecie na kanale How It’s Made w serwisie Youtube.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają jeszcze sens?
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają...
Pierwsza Photokina w nowej formule już wiosną. Nie weźmie w niej jednak udziału trzech głównych producentów sprzętu. Czy firmom fotograficznym targi są jeszcze do...
4
6
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Zatrzymany przed rokiem przez chińską służbę bezpieczeństwa, jeden z najbardziej znanych fotoreporterów Pańswa Środka,...
9
0
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Pentax, choć cały czas ma wierne grono użytkowników, już od dłuższego czasu wędruje poboczem rynku fotograficznego. W obliczu działań Sigmy producentowi będzie jeszcze...
25
24
Powiązane artykuły