Zobacz, jak produkowane są filmy natychmiastowe

0
Redakcja Fotopolis
15 Lipiec 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Filmy natychmiastowe nie zawsze traktowane są jako poważne medium fotograficzne. Stoi jednak za nimi jak najbardziej poważna technologia. Zobaczcie, co odpowiada za magię “polaroidów”.

W ostatnich latach fotografia analogowa przeżywa renesans swojej popularności. Także filmy natychmiastowe wydaje się cieszyć rosnącym zainteresowaniem. Raptem 10 lat temu Polaroid zamknął ostatnią ze swoich fabryk, a wielu myślało, że to ostateczny koniec fotografii natychmiastowej. Dziś firma Polaroid Originals (wcześniej Impossible Project) radzi sobie świetnie, co i rusz wypuszczając limitowane edycje filmów i nowe aparaty. Podobnie narzekać nie może główny konkurent, firma Fujifilm, dla której rodzina aparatów Instax jest jedną z najbardziej dochodowych odnóg działalności. W samym ostatnim roku firmie udało się sprzedać aż 10 mln tych aparatów.

Popularności aparatów i filmów natychmiastowych trudno się dziwić. W dobie smartfonów i internetu, niemożliwe do powielenia, analogowe odbitki stają się ciekawą odskocznią od doskonałości cyfrowej fotografii oraz atrakcyjnym towarzyszem wszelkiego rodzaju zabaw i imprez. Z tego też powodu przez wielu nie są traktowane poważnie. Czy słusznie?

Wielu fotografie natychmiastową traktuje jednak jak naciągactwo - wkłady są bardzo kosztowne, a efekty przypadkowe i słabej jakości. Dla innych to ciekawa forma wypowiedzi, o której sile stanowi jednostkowość tego typu odbitek. Nieważne kto ma rację, trudno nie docenić technologii stojącej za magią filmów natychmiastowych. Każda z odbitek to mała ciemnia, zawierająca cały zestaw potrzebnych do wywołania zdjęcia chemikaliów w zbiorniku zalaminowanym w charakterystycznej grubszej ramce u dołu zdjęcia. Jak powstaje tak skomplikowany produkt?

Procesowi produkcji możemy bliżej przyjrzeć się w powyższym materiale telewizji Discovery, poświęconemu fabryce Polaroida. Film z serii “Jak to jest zrobione” zabiera nas w podróż po całym procesie powstawania wkładów natychmiastowych, od przygotowywania poszczególnych warstw filmu, aż po pakowanie gotowych zestawów 8 odbitek do opakowania sprzedażowego.

Więcej filmów znajdziecie na kanale How It’s Made w serwisie Youtube.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Aparaty cyfrowe narażone na ataki ransomware. Czy hakerzy obiorą za cel fotografów?
Aparaty cyfrowe narażone na ataki ransomware. Czy hakerzy obiorą za cel fotografów?
Na pewno nie raz słyszeliście już o sytuacjach gdy hakerzy żądają okupu za odblokowanie firmowych komputerów. Okazuje się, że ofiarami podobnych działań mogą także...
18
0
Rok 2019 na półmetku. Rynek aparatów w coraz gorszej sytuacji
Rok 2019 na półmetku. Rynek aparatów w coraz gorszej sytuacji
Jeśli myśleliście, że rynek fotograficzny dotknął już dna i w końcu przyjdzie czas na poprawę, mamy złą wiadomość. 2019 to kolejny rok z rzędu, w którym branża notuje...
22
27
Meyer Optik Görlitz wraca do gry i zapowiada nowe obiektywy
Meyer Optik Görlitz wraca do gry i zapowiada nowe obiektywy
Nowe kierownictwo, nowe standardy produkcji, nowe podejście do marketingu i biznesu oraz zapowiedź odświeżonych obiektywów i zupełnie nowej linii szkieł - Meyer Optik...
12
1
Powiązane artykuły