Zobacz, jak produkowane są filmy natychmiastowe

0

Autor: Redakcja Fotopolis

15 Lipiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Filmy natychmiastowe nie zawsze traktowane są jako poważne medium fotograficzne. Stoi jednak za nimi jak najbardziej poważna technologia. Zobaczcie, co odpowiada za magię “polaroidów”.

W ostatnich latach fotografia analogowa przeżywa renesans swojej popularności. Także filmy natychmiastowe wydaje się cieszyć rosnącym zainteresowaniem. Raptem 10 lat temu Polaroid zamknął ostatnią ze swoich fabryk, a wielu myślało, że to ostateczny koniec fotografii natychmiastowej. Dziś firma Polaroid Originals (wcześniej Impossible Project) radzi sobie świetnie, co i rusz wypuszczając limitowane edycje filmów i nowe aparaty. Podobnie narzekać nie może główny konkurent, firma Fujifilm, dla której rodzina aparatów Instax jest jedną z najbardziej dochodowych odnóg działalności. W samym ostatnim roku firmie udało się sprzedać aż 10 mln tych aparatów.

Popularności aparatów i filmów natychmiastowych trudno się dziwić. W dobie smartfonów i internetu, niemożliwe do powielenia, analogowe odbitki stają się ciekawą odskocznią od doskonałości cyfrowej fotografii oraz atrakcyjnym towarzyszem wszelkiego rodzaju zabaw i imprez. Z tego też powodu przez wielu nie są traktowane poważnie. Czy słusznie?

Wielu fotografie natychmiastową traktuje jednak jak naciągactwo - wkłady są bardzo kosztowne, a efekty przypadkowe i słabej jakości. Dla innych to ciekawa forma wypowiedzi, o której sile stanowi jednostkowość tego typu odbitek. Nieważne kto ma rację, trudno nie docenić technologii stojącej za magią filmów natychmiastowych. Każda z odbitek to mała ciemnia, zawierająca cały zestaw potrzebnych do wywołania zdjęcia chemikaliów w zbiorniku zalaminowanym w charakterystycznej grubszej ramce u dołu zdjęcia. Jak powstaje tak skomplikowany produkt?

Procesowi produkcji możemy bliżej przyjrzeć się w powyższym materiale telewizji Discovery, poświęconemu fabryce Polaroida. Film z serii “Jak to jest zrobione” zabiera nas w podróż po całym procesie powstawania wkładów natychmiastowych, od przygotowywania poszczególnych warstw filmu, aż po pakowanie gotowych zestawów 8 odbitek do opakowania sprzedażowego.

Więcej filmów znajdziecie na kanale How It’s Made w serwisie Youtube.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Powstaje kodeks postępowania RODO dla branży foto. Konsultacje do końca sierpnia
Powstaje kodeks postępowania RODO dla branży foto. Konsultacje do końca sierpnia
Dwa lata po wdrożeniu nowego rozporządzenia o ochronie danych, wielu fotografów i firm nadal nie potrafi się do niego skutecznie stosować. Zmienić ma to kodeks dla...
35
0
Dział foto Olympusa sprzedany. Co dalej z aparatami systemu Mikro Cztery Trzecie?
Dział foto Olympusa sprzedany. Co dalej z aparatami systemu Mikro Cztery Trzecie?
A jednak, tym razem krążące od miesięcy plotki okazały się prawdą. Dział obrazowania Olympus został sprzedany firmie Japan Industrial Partners, która specjalizuje się...
48
42
Czy to koniec problemów z kradzieżą sprzętu foto? Apple otworzy usługę Find My dla innych firm
Czy to koniec problemów z kradzieżą sprzętu foto? Apple otworzy usługę Find My dla innych firm
Usługa lokalizacyjna Apple’a niejednemu pozwoliła już odnaleźć zgubionego iPhone’a czy bezprzewodowe słuchawki. Wygląda na to, że już niebawem z systemu będą mogli...
26
0
Powiązane artykuły