Fotograf pozywa New York Timesa. Powód? Brak stałego zatrudnienia i dyskryminacja ze względu na wiek

Fotograf pozywa New York Timesa. Powód? Brak stałego zatrudnienia i dyskryminacja ze względu na wiek

W dzisiejszym świecie fotografii i dziennikarstwa prawdziwy etat należy do rzadkości. Jak się jednak okazuje, to nie jedyny problem z jakim muszą mierzyć się zawodowi fotoreporterzy. Robert Stolarik idzie na wojnę z dziennikiem New York Times, którego pozywa o dyskryminację wiekową i wykorzystywanie statusu freelancera.

Czy dobry fotograf prasowy musi być młody? Wygląda na to, że tak myślą twórcy jednego z najważniejszych dzienników na świecie, a przynajmniej tak wynika z pozwu, który przeciwko tytułowi New York Times i jego szefowi działu fotograficznego złożył wieloletni współpracownik, Robert Stolarik.

Za stary na etat w redakcji

W pozwie złożonym na początku lipca fotograf zarzuca dziennikowi dyskryminację ze względu na wiek i wykorzystywanie faktu samozatrudnienia. Jak twierdzi 48-letni dziś Stolarik, z powodu wieku uniemożliwiono mu zatrudnienie na etacie. Wielokrotnie miał słyszeć, że jest za stary na zatrudnienie w redakcji, przy jednoczesnym zatrudnianiu osób w wieku poniżej 30 lat.

Przytacza też sytuację, w której jeden z dziennikarzy, Patrick Witty, zaniechał procesu zatrudnienia fotografa, gdy dowiedział się, że ma już 37 lat. Redakcja miała tez faworyzować młodszych pracowników, oferując im znacznie więcej zleceń. Co ważne dotyczyło to także osób pracujących tak, jak Stolarik, na zasadzie kontraktu.

Freelancer na stałe

Przedmiotem sporu jest zresztą właśnie sam status pracownika. Mimo, że przez niemal 10 lat fotograf pracował na takich samych zasadach jak stali pracownicy redakcji, z wykonanych zadań rozliczał się jako osoba samozatrudniona, co uniemożliwiało mu ubieganie się m.in. o dopłatę za nadgodziny czy korzystanie z benefitów, jakie otrzymują pracownicy etatowi.

Oprócz tego, Stolarik oskarża redakcję o celowe zmniejszenie liczby przydzielanych mu zleceń po tym, jak podczas wykonywania zdjęć został niesłusznie aresztowany. Później, dyrektor działu fotograficznego New York Timesa miał też zupełnie zakazać przydzielania zleceń fotografowi, co miało być efektem złożenia przez niego pisemnego zażalenia na wcześniej wymienione praktyki.

500 tys. dolarów zadośćuczynienia

Fotograf domaga się zadośćuczynienia z tytułu utraconych nadgodzin i przywilejów w wysokości co najmniej 500 tys. dolarów. Czy słusznie? Póki co znamy tylko jedną stronę całej historii. Z drugiej strony niezgodne z rzeczywistym charakterem pracy sposoby zatrudniania pracowników są problemem znanym powszechnie i to właśnie te fragmenty pozwu będą miały zapewne największe znaczenie, jeżeli kiedykolwiek dojdzie do procesu. Kwestie dyskryminacji wiekowej będą na pewno znacznie trudniejsze do udowodnienia.

Cały pozew możecie przeczytać pod adresem bloomberglaw.com.

(fot. okładkowa: Jason Kuffer / flickr.com)

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
1
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12