Jay-Z pozywa fotografa za sprzedaż zdjęć z sesji do jego pierwszej płyty

Autor: Maciej Luśtyk

17 Czerwiec 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Jonathan Mannion to znany amerykański fotograf związany z kultura Hiphopową, który m.in. sprzedaje produkty ze swoimi zdjęciami. Teraz znany raper Jay-Z pozywa go za bezprawne wykorzystywanie wizerunku.

Jonathan Mannion, który zaczynał jako asystent Richarda Avedona, już od przeszło 30 lat fotografuje gwiazdy amerykańskiego Hip-Hopu i tworzy okładki płyt. Przez jego obiektyw przewinęła się większość kultowych wykonawców, takich jak: Ice Cube, Eminem, Notorious B.I.G,  Drake, Lil Wayne, Kendrick Lamar czy Jay-Z, który - jak donosi Reuters - właśnie wytoczył fotografowi sprawę sądową.

Według Jaya-Z, fotograf odpowiedzialny za zdjęcia do "Reasonable Doubt" bezprawnie na nich zarabia

Przedmiotem sprawy są zdjęcia z sesji, które stały się podstawą debiutanckiego albumu muzyka „Reasonable Doubt”, wydanego w 1996 roku. Jay-Z zarzuca fotografowi, że ten bezprawnie wykorzystuje jego imię i wizurek, używając wspomnianych zdjęć na swojej stronie internetowej, a także sprzedając je w formie odbitek i produktów z nadrukami, zarabiając na nich „dziesiątki tysięcy dolarów rocznie”. Według pozwu, raper nigdy nie udzielił fotografowi zgody na odsprzedawanie zdjęć ani wykorzystywanie jego wizerunku.

Odbitki, których dotyczy pozew, na stronie fotografa można kupić w cenie od 50 do nawet 5000 dolarów, fot. jonathanmannion.com

I faktycznie, na swojej stronie Mannion oferuje zdjęcia raperów w formie autorskich wydruków czy slipmat dla DJ’ów oraz bluz z nadrukami. W przypadku Jaya-Z są to jednak wyłącznie odbitki, co według adwokata oskarżonego jest w pełni zgodne z prawem obowiązującym w Kalifornii (nie wiadomo jednak czy wcześniej fotograf nie oferował w sklepie także innych produktów z wizerunkiem rapera).

„Pan Mannion przez lata stworzył wiele ikonicznych zdjęcia Pana Cartera i jest dumny z tego, że obrazy te pomogły zdefiniować dzisiejszy wizerunek Jaya-Z. Pan Mannion w pełni respektuje Pana Cartera oraz jego pracę i oczekuje, że Pan Carter w podobny sposób będzie szanował prawa artystów, którzy pomogli mu osiągnąć obecną pozycję. Jesteśmy pewni, że pierwsza poprawka zapewnia panu Mannionowi prawo do sprzedawania artystycznych odbitek stworzonych przez niego zdjęć i w niedługim czasie prawnie odniesiemy się do treści pozwu” - powiedział adwokat fotografa.

Fotograf zażądać miał od rapera kilkudziesięciu mln dolarów za zaprzestanie sprzedawania zdjęć. Czyżby nie istniała żadna umowa?

Co ciekawe, z treści pozwu wynika, że raper miał próbować załatwić sprawę polubownie, żądając od fotografa zaprzestania tej praktyki, który w odpowiedzi zażądać miał od muzyka zapłaty kilkudziesięciu milionów dolarów.

Cóż, wszystko rozstrzygnie zapewnie treść umowy, jaką przed laty zawarli między sobą artyści, ale biorąc pod uwagę wspomnianą odpowiedź fotografa oraz realia Hip-Hopu, możemy zakładać że w 1996, gdy zarówno Mannion jak i Jay-Z dopiero zaczynali swoje kariery żadna konkretna umowa, obejmująca prawa licencji nie została sporządzona.

Tym bardziej jesteśmy ciekawi postanowienia sądu w tej sprawie (lub też ugody), bo choć wszystko obracać będzie się wokół amerykańskiego prawa, problem związany z archiwalnymi fotografiami znanych osób wydaje się stale aktualny i dotyczy zapewne wielu fotografów.

Więcej informacji znajdziecie na stronie reuters.com. Pełną treść pozwu możecie przeczytać tutaj fingfx.thomsonreuters.com.

(fot. okładkowa: Kim Erlandsen, NRK P3 / Flickr.com)

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Awaryjne lądowanie samolotu w Nowym Jorku - przestraszyli się aparatu
Awaryjne lądowanie samolotu w Nowym Jorku - przestraszyli się aparatu
Nauczka na przyszłość: nie wyjmujcie starych aparatów na pokładzie samolotów. Przynajmniej w USA.
11
Powstaje pierwszy film kręcony w kosmosie
Powstaje pierwszy film kręcony w kosmosie
Nowy rozdział kinematografii zapisują Rosjanie, którzy 5 października wystartowali w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, by na jej pokładzie przez 12 dni...
21
Usługa Sony Imaging Pro Support wreszcie dostępna w Polsce - dodatkowe wsparcie dla zawodowych fotografów
Usługa Sony Imaging Pro Support wreszcie dostępna w Polsce - dodatkowe wsparcie dla zawodowych...
Telefoniczne centrum wsparcia, bezpłatny sprzęt zastępczy i darmowe czyszczenie matrycy - kierowana do zawodowców usługa wsparcia Sony Imaging Pro Support jest już...
8
Powiązane artykuły