Sąd apelacyjny podtrzymał wyrok w sprawie Gazety Polskiej - tygodnik umieścić ma przeprosiny na okładce

Autor: Maciej Luśtyk

17 Czerwiec 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Po 4 latach sprawa głośnego fotomontażu na okładce Gazety Polskiej wreszcie dobiega końca. Sąd drugiej instancji podtrzymał wyrok podtrzymał wyrok z listopada 2020.

To już definitywny koniec ciągnącej się od lat sprawy rasistowskiego fotomontażu umieszczonego na okładce magazynu Gazeta Polska w 2017 roku. Dla przypomnienia, wszystko zaczęło się od okładki „Uchodźcy przynieśli śmiertelne choroby”, którą ilustrował tendencyjny kolaż, którego celem, w ocenie fotografów, była manipulacja odbiorcą.

Kolaż był stworzony z dwóch zdjęć Rafała Wojczala, który wykonał je w irackim obozie dla uchodźców w Al-Khazar oraz jednego zdjęcia Wojciecha Wilczyńskiego, który w 2017 roku w Afganistanie sfotografował przeprowadzaną przez polskich żołnierzy akcję pomocy humanitarnej. Kadry pochodziły z agencji fotograficznej Forum, przez co fotografowie nie mieli bezpośredniej wiedzy na temat tego jak zostaną wykorzystane zdjęcia. Manipulację nimi uznali jednak za bezprawne i zażądali od wydawnictwa przeprosin. Działanie potępiła także agencja Forum.

"Pogwałcenie zasad dziennikarstwa"

Okładka będąca przedmiotem sporu

"Jesteśmy oburzeni sposobem wykorzystania tych zdjęć, całkowicie odmiennym od kontekstu ich powstania i intencji autorów" - mogliśmy przeczytać w oświadczeniu wydanym przez fotograficzną agencję Forum. "Nie możemy pozwalać na takie rzeczy, bo to są elementarne sprawy dotyczące etyki zawodowej. Wykorzystanie zdjęć reporterskich do tego fotomontażu jest pogwałceniem zasad dziennikarstwa" - podkreślał jeden z fotografów, Wojciech Wilczyński w rozmowie z serwisem Press.pl.

Z racji tego, że fotografowie nie mogli doczekać się żądanych przeprosin, wnieśli sprawę na drogę sądową. Proces ostatecznie ruszył dopiero w 2019 roku, a w listopadzie 2019 roku sąd I instancji wydał wyrok przychylny argumentacji fotoreporterów, nakazujący wydawcy Gazety Polskiej zapłatę 20 tys. Złotych na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej oraz wydrukowanie przeprosin na okładce tygodnika. Wyrok był nieprawomocny.

Wydawca odwołał się od wyroku, ale - jak dowiadujemy się z wczorajszego posta Rafał Wojczala - sąd apelacyjny w Gdańsku podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji.

"Przynajmniej jeden numer gazety będzie bez nienawistnych fotomontaży"

- Dziś sąd Apelacyjny w Gdańsku podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji nakazujący zapłacenie 20 000 zł na rzecz Polska Akcja Humanitarna (PAH) w ramach kary za obrzydliwą okładkę z lipca 2017 roku. Przyznam, że osobiście dużo bardziej podoba mi się druga część wyroku, która będzie bardziej uciążliwa i być może będzie miała charakter prewencyjny dla ksenofobów tworzących tą skrajnie hejterską gazetkę. Owa druga część wyroku nakazuje Gazecie Polskiej wydrukowanie dużej białej ramki z przeprosinami na swojej okładce. Przynajmniej jeden numer gazety będzie bez tanich, nienawistnych fotomontaży. - pisze Wojczal.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Trwa XX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Z okazji jubileuszu internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja br.
6
Focus Nordic przejmuje wyłączną dystrybucję Ilford Photo
Focus Nordic przejmuje wyłączną dystrybucję Ilford Photo
Materiały światłoczułe kultowej marki Ilford mają nowego dystrybutora. Od teraz wyłącznym przedstawicielem firmy na polskim rynku zostaje Focus Nordic.
6
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
CEWE Fotojoker, renomowana marka branży fotograficznej, otworzyła nowy salon w Galerii Zielone Arkady, w sercu Bydgoszczy. Z tej okazji, na klientów czeka wiele atrakcji i specjalnie...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)