Babcia zmuszona przez europejski sąd do usunięcia zdjęć wnucząt z Facebooka

Autor: Maciej Luśtyk

22 Maj 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach? Nie w tym wypadku.

W dzisiejszym świecie, gdy profile parentingowe, jak i sami rodzice udostępniają w internecie codziennie tysiące zdjęć dzieci, dyskusja na temat etyki tego typu działań wydaje się być zepchnięta na drugi plan. Tymczasem w centrum zainteresowania stawia ją na nowo niedawna decyzja jednego z europejskich sądów.

Jak donosi BBC, wyrokiem duńskiego sądu jedna z babć zmuszona została do usunięcia zdjęć swoich wnuków z serwisów społecznościowych typu Facebook i Pinterest. Cała sprawa ma swój początek w nieporozumieniu pomiędzy pozwaną, a jej córką - matką dzieci będących przedmiotem sporu. Po tym jak starsza kobieta odmówiła usunięcia zdjęć własnych wnucząt z Facebooka, ich matka skierowała sprawę do sądu.

Więzi rodzinne nie dają praw do dysponowania wizerunkiem dzieci

Jak się okazuje, więzi rodzinne nie są wystarczającym powodem do swobodnego dysponowania wizerunkiem nieletnich członków rodziny. A przynajmniej nie w każdym wypadku. Decyzją duńskiego sądu, działania starszej kobiety naruszają rozporządzenie UE w zakresie ochrony danych (General Data Protection Regulation, lub RODO) i jego duńską implementację, według której, by umieszczać w internecie zdjęcia dzieci poniżej 16 roku życia, konieczna jest zgoda ich prawnych opiekunów, którymi w tym wypadku są rodzice.

Co ciekawe, przepisy ujęte w ramach RODO nie obejmują normalnie użytku prywatnego, ale według orzeczenia sądu w tym wypadku nie możemy mówić o danych prywatnych. "W przypadku Facebooka, nie można wykluczyć sytuacji, w której nastąpi dalsza dystrybucja fotografii przy udziale osób trzecich” - tłumaczył swoją decyzję duński sąd.

Do 1000 euro grzywny, także w przypadku podobnego działania w przyszłości

W związku z wyrokiem, starsza kobieta musi usunąć zdjęcia będące przedmiotem sprawy, a w przypadku nie zastosowania się do tego polecenia, nałożona zostanie na nią kara pieniężna w wysokości 50 euro za każdy dzień niewykonania polecenia. Maksymalnie kara może urosnąć do kwoty 1000 euro, ale co chyba najciekawsze kobieta będzie podlegać karze także w przypadku umieszczenia w internecie zdjęć dzieci w przeszłości.

Cóż, ta rodzina chyba nie spotka się w komplecie na najbliższe święta.

A co wy sądzicie o publikowaniu zdjęć nieletnich w internecie? Dajcie nam znać w komentarzach.

Więcej informacji o sprawie znajdziecie na stronie bbc.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nawet 1800 zł taniej - ruszył Cashback na aparaty i obiektywy OM System
Nawet 1800 zł taniej - ruszył Cashback na aparaty i obiektywy OM System
Ta oferta powinna zainteresować wszystkich, którzy lubią fotografować na lekko. I w dobrym stylu! Promocja Cashback obejmuje 2 korpusy i 6 kompaktowych obiektywów. Oto jak z niej skorzystać.
5
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
Ciąg dalszy zamieszania wokół wyróżnienia Mikhaila Tereschenko w tegorocznym World Press Photo. Organizacja podtrzymuje nagrodę, ale cofa zaproszenie dla fotografa na galę...
18
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm kolejny raz podnosi ceny filmów analogowych. Tym razem podwyżki wynoszą od 21 do nawet 52%. Póki co zmiany dotyczą rynku japońskiego, ale z dużym prawdopodobieństwem w...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)