Babcia zmuszona przez europejski sąd do usunięcia zdjęć wnucząt z Facebooka

Autor: Maciej Luśtyk

22 Maj 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach? Nie w tym wypadku.

W dzisiejszym świecie, gdy profile parentingowe, jak i sami rodzice udostępniają w internecie codziennie tysiące zdjęć dzieci, dyskusja na temat etyki tego typu działań wydaje się być zepchnięta na drugi plan. Tymczasem w centrum zainteresowania stawia ją na nowo niedawna decyzja jednego z europejskich sądów.

Jak donosi BBC, wyrokiem duńskiego sądu jedna z babć zmuszona została do usunięcia zdjęć swoich wnuków z serwisów społecznościowych typu Facebook i Pinterest. Cała sprawa ma swój początek w nieporozumieniu pomiędzy pozwaną, a jej córką - matką dzieci będących przedmiotem sporu. Po tym jak starsza kobieta odmówiła usunięcia zdjęć własnych wnucząt z Facebooka, ich matka skierowała sprawę do sądu.

Więzi rodzinne nie dają praw do dysponowania wizerunkiem dzieci

Jak się okazuje, więzi rodzinne nie są wystarczającym powodem do swobodnego dysponowania wizerunkiem nieletnich członków rodziny. A przynajmniej nie w każdym wypadku. Decyzją duńskiego sądu, działania starszej kobiety naruszają rozporządzenie UE w zakresie ochrony danych (General Data Protection Regulation, lub RODO) i jego duńską implementację, według której, by umieszczać w internecie zdjęcia dzieci poniżej 16 roku życia, konieczna jest zgoda ich prawnych opiekunów, którymi w tym wypadku są rodzice.

Co ciekawe, przepisy ujęte w ramach RODO nie obejmują normalnie użytku prywatnego, ale według orzeczenia sądu w tym wypadku nie możemy mówić o danych prywatnych. "W przypadku Facebooka, nie można wykluczyć sytuacji, w której nastąpi dalsza dystrybucja fotografii przy udziale osób trzecich” - tłumaczył swoją decyzję duński sąd.

Do 1000 euro grzywny, także w przypadku podobnego działania w przyszłości

W związku z wyrokiem, starsza kobieta musi usunąć zdjęcia będące przedmiotem sprawy, a w przypadku nie zastosowania się do tego polecenia, nałożona zostanie na nią kara pieniężna w wysokości 50 euro za każdy dzień niewykonania polecenia. Maksymalnie kara może urosnąć do kwoty 1000 euro, ale co chyba najciekawsze kobieta będzie podlegać karze także w przypadku umieszczenia w internecie zdjęć dzieci w przeszłości.

Cóż, ta rodzina chyba nie spotka się w komplecie na najbliższe święta.

A co wy sądzicie o publikowaniu zdjęć nieletnich w internecie? Dajcie nam znać w komentarzach.

Więcej informacji o sprawie znajdziecie na stronie bbc.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Największa agencja prasowa w Wielkiej Brytanii będzie korzystać ze sprzętu Sony
Największa agencja prasowa w Wielkiej Brytanii będzie korzystać ze sprzętu Sony
Sony Europe ogłasza rozpoczęcie współpracy, w wyniku której staje się dostawcą sprzętu fotograficznego i wideo dla fotografów i wideoreporterów PA Media Group...
1
Sytuacja w Afganistanie na jednym zdjęciu - talibska propaganda naśmiewa się z USA
Sytuacja w Afganistanie na jednym zdjęciu - talibska propaganda naśmiewa się z USA
Nieoczekiwanie talibowie wykonali prawdopodobnie jedno z najważniejszych zdjęć tego roku. Rekreacja fotografii „Sztandar nad Iwo Jimą” Joego Rosenthala, naśmiewająca...
7
Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie postrzelenia fotoreportera Tomasza Gutrego
Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie postrzelenia fotoreportera Tomasza Gutrego
Podczas zeszłorocznego Marszu Niepodległości doszło do postrzelenia fotoreportera Tygodnika Solidarność przez policję. Tomasz Gutry miał domagać się milionowego...
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)