Sąd Najwyższy USA: Poszczególne stany nie muszą respektować praw autorskich

Autor: Andrzej Wencel

24 Marzec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Amerykański filmowiec mimo apelacji przegrał rozprawę o bezprawne wykorzystanie jego materiałów video przez instytucję stanową. To niebezpieczny precedens dla zachodnich twórców. Czy podobna sytuacja mogłaby wydarzyć się na naszym rynku?

Feralna sprawa rozpoczęła się w 2013 roku, kiedy kamerzysta Frederick Allen pozwał stan Karoliny Północnej za bezprawne wykorzystanie jego podwodnych nagrań wraku „Queen Anne’s Revenge” - jednego z największych okrętów pirackich swoich czasów, odkrytego w 1998 roku u wybrzeży Karoliny Północnej.

Niepodległy immunitet

Film, który możecie zobaczyć poniżej został wykorzystany bez jakiejkolwiek zgody autora. Mimo to, po wielu latach rozpraw, oraz kolejnych apelacjach Sąd Najwyższy stwierdził, że Stan nie może zostać osądzony o złamanie praw autorskich ze względu na „niepodległy immunitet”.

Apelacja została odrzucona w ramach zapisu certiorari. Założeniem takiego postępowania jest aby sąd wyższej instancji w procesie podejmowania decyzji zapoznał się z dokumentami przygotowanymi przez sad niższej instancji i na tej podstawie zadecydował, czy orzeczony wyrok był zasadny.W tym przypadku Sąd Najwyższy utrzymał w mocy decyzję Sądu Apelacyjnego Czwartego Obwodu, który stwierdził, że stany nie podlegają zapisom o naruszenie praw autorskich. mn feO wszystkich szczegółach sprawy pomiędzy fotografem, a reprezentantami Stanu Karoliny Północnej możecie przeczytać tutaj

Final sprawy zaniepokoił Narodowe Stowarzyszenie Fotografów Prasowych (NPPA). Oto fragment ich stanowiska: „Powstaje wątpliwość czy w przyszłości władze stanów będą mogły zostać pociągnięte do odpowiedzialności za szkody wyrządzone w kontekście ustawy o prawie autorskim (...) oraz czy taki immunitet umożliwi bezkarne wykorzystywanie wszystkiego, od zdjęć po filmy z Hollywood”.

Czy coś takiego może wydarzyć się w Polsce?

Dokładną treść stanowiska NPPA możecie przeczytać na oficjalnej stronie organizacji. Z punktu widzenia amerykańskiego prawa precedensowego, ten wyrok rzeczywiście może otworzyć drogę do wielu nadużyć. A takie podejście do wartości intelektualnej jaką są zdjęcia i filmy bardzo martwi. I choć ta sprawa nie przekłada się bezpośrednio na nasze Polskie realia, zmusza do refleksji, czy w kwestiach respektowania praw autorskich jest u nas aż tak kolorowo?

Uspokajać może fakt, że w polskim prawie nie ma żadnych zapisów, które stawiały by jakikolwiek urząd lub województwo ponad ogólnymi zapisami prawa autorskiego. Co za tym idzie, każda sprawa musi być rozpatrywana indywidualnie z poszanowaniem wszelkich zapisów. 

Skopiuj link

Autor: Andrzej Wencel

Psycholog z wykształcenia, przez wiele lat pracował jako fotosista na planach filmowych. Fan ciepłych wieczorów nad Wisłą i dobrej książki. Najlepiej reportażu podszytego wielką teorią spiskową.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Szybko poszło. Mango prezentuje kampanię modową stworzoną przez AI
Szybko poszło. Mango prezentuje kampanię modową stworzoną przez AI
Znana marka odzieżowa wystartowała z pierwszą kampanią modową stworzoną w całości przy użyciu generatorów grafiki AI. I takich sytuacji będzie coraz więcej.
16
Konkurs Magnum Photos i Polaroid - do wygrania aparat I-2, zapas filmów i opieka mentorska agencji
Konkurs Magnum Photos i Polaroid - do wygrania aparat I-2, zapas filmów i opieka mentorska agencji
Polaroid i Magnum Photos wystartowali ze wspólna kampanią, która chce podkreślić wagę opowiadania historii za pomocą fotografii. Towarzyszy jej otwarty konkurs ukierunkowany na...
7
Aparat niedostępny z powodu dużego zainteresowania? To tylko marketingowy spin
Aparat niedostępny z powodu dużego zainteresowania? To tylko marketingowy spin
W ostatnich latach producenci sprzętu fotograficznego coraz częściej informują o niedoborach poszczególnych produktów, rzekomo spowodowanych zbyt dużym zainteresowaniem. To tylko...
25
Powiązane artykuły