Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Sąd Najwyższy USA: Poszczególne stany nie muszą respektować praw autorskich

1

Autor: Andrzej Wencel

24 Marzec 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Amerykański filmowiec mimo apelacji przegrał rozprawę o bezprawne wykorzystanie jego materiałów video przez instytucję stanową. To niebezpieczny precedens dla zachodnich twórców. Czy podobna sytuacja mogłaby wydarzyć się na naszym rynku?

Feralna sprawa rozpoczęła się w 2013 roku, kiedy kamerzysta Frederick Allen pozwał stan Karoliny Północnej za bezprawne wykorzystanie jego podwodnych nagrań wraku „Queen Anne’s Revenge” - jednego z największych okrętów pirackich swoich czasów, odkrytego w 1998 roku u wybrzeży Karoliny Północnej.

Niepodległy immunitet

Film, który możecie zobaczyć poniżej został wykorzystany bez jakiejkolwiek zgody autora. Mimo to, po wielu latach rozpraw, oraz kolejnych apelacjach Sąd Najwyższy stwierdził, że Stan nie może zostać osądzony o złamanie praw autorskich ze względu na „niepodległy immunitet”.

Apelacja została odrzucona w ramach zapisu certiorari. Założeniem takiego postępowania jest aby sąd wyższej instancji w procesie podejmowania decyzji zapoznał się z dokumentami przygotowanymi przez sad niższej instancji i na tej podstawie zadecydował, czy orzeczony wyrok był zasadny.W tym przypadku Sąd Najwyższy utrzymał w mocy decyzję Sądu Apelacyjnego Czwartego Obwodu, który stwierdził, że stany nie podlegają zapisom o naruszenie praw autorskich. mn feO wszystkich szczegółach sprawy pomiędzy fotografem, a reprezentantami Stanu Karoliny Północnej możecie przeczytać tutaj

Final sprawy zaniepokoił Narodowe Stowarzyszenie Fotografów Prasowych (NPPA). Oto fragment ich stanowiska: „Powstaje wątpliwość czy w przyszłości władze stanów będą mogły zostać pociągnięte do odpowiedzialności za szkody wyrządzone w kontekście ustawy o prawie autorskim (...) oraz czy taki immunitet umożliwi bezkarne wykorzystywanie wszystkiego, od zdjęć po filmy z Hollywood”.

Czy coś takiego może wydarzyć się w Polsce?

Dokładną treść stanowiska NPPA możecie przeczytać na oficjalnej stronie organizacji. Z punktu widzenia amerykańskiego prawa precedensowego, ten wyrok rzeczywiście może otworzyć drogę do wielu nadużyć. A takie podejście do wartości intelektualnej jaką są zdjęcia i filmy bardzo martwi. I choć ta sprawa nie przekłada się bezpośrednio na nasze Polskie realia, zmusza do refleksji, czy w kwestiach respektowania praw autorskich jest u nas aż tak kolorowo?

Uspokajać może fakt, że w polskim prawie nie ma żadnych zapisów, które stawiały by jakikolwiek urząd lub województwo ponad ogólnymi zapisami prawa autorskiego. Co za tym idzie, każda sprawa musi być rozpatrywana indywidualnie z poszanowaniem wszelkich zapisów. 

Autor: Andrzej Wencel

Psycholog z wykształcenia, przez wiele lat pracował jako fotosista na planach filmowych. Fan ciepłych wieczorów nad Wisłą i dobrej książki. Najlepiej reportażu podszytego wielką teorią spiskową.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Zdjęcie ranionego fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego 11 listopada 2020 roku błyskawicznie obiegło wszystkie media. Postrzelony fotograf będzie domagać...
110
0
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Zła wiadomość dla wszystkich, którzy zawierzyli w dożywotnią, nieimitowaną przestrzeń dyskową oferowaną przez aplikację Zdjęcia Google. Od czerwca przyszłego...
34
0
Ceny filmów Kodak w 2021 znów wzrosną. Warto kupić na zapas?
Ceny filmów Kodak w 2021 znów wzrosną. Warto kupić na zapas?
Kodak Alaris zapowiada podniesienie od nowego roku cen materiałów światłoczułych o nawet 20 procent. Tłumaczy to wzrostem kosztów spowodowanych przez światową pandemią...
6
0
Powiązane artykuły