Zakaz fotografowania powraca - karą grzywna, areszt i konfiskata sprzętu

Autor: Maciej Luśtyk

17 Lipiec 2023
Artykuł na: 6-9 minut

Na początku lipca sejm przegłosował nowelizację ustawy o obronie ojczyzny. Wsród nadchodzących zmian pojawia się na nowo zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Fotografowie i piloci dronów będą musieli mierzyć się z nowym problemem.

Choć jako fotografowie zapewne nie raz byliśmy przeganiani z różnych miejsc, w Polsce od ponad 20 lat nie funkcjonuje już formalny zakaz fotografowania. Teraz jednak się to zmienia. W ramach zaostrzania przepisów antyszpiegowskich Sejm przegłosował 7 lipca nowelizację ustawy o obronie ojczyzny, która wprowadza m.in. kary za fotografowanie lub filmowanie obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa, obronności i funkcjonowania państwa.

Zakaz fotografowania na nowo

Nowy fragment ustawy, który powinien zainteresować fotografów i filmowców brzmi następująco:

"Zakazuje się, bez zezwolenia, fotografowania, filmowania lub utrwalania w inny sposób obrazu, lub wizerunku:

  • obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności państwa, obiektów resortu obrony narodowej nieuznanych za obiekty szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa, obiektów infrastruktury krytycznej, jeżeli zostały oznaczone znakiem graficznym wyrażającym ten zakaz, zwanym dalej "znakiem zakazu fotografowania”;
  • osób lub ruchomości znajdujących się w obiektach, o których mowa w pkt 1.”

Czego dokładnie nie będzie można fotografować?

Póki co dokładna lista obiektów, które odpowiadają powyższej definicji nie jest jeszcze znana. Można spodziewać się, że obejmie ona przede wszystkim obiekty wojskowe, ale nie tylko. Pojawiające się w nowelizacji pojęcie infrastruktury krytycznej jest jednak bardzo szerokie, a lista obiektów z zakazem fotografowania może znacznie się wydłużyć.

Według informacji na stronach rządowych "infrastruktura krytyczna" to rzeczywiste i cybernetyczne systemy (obiekty, urządzenia bądź instalacje) niezbędne do minimalnego funkcjonowania gospodarki i państwa. Wśród takich obiektów wymienia się m.in.:

  • systemy ochrony zdrowia;
  • telekomunikacyjne;
  • zaopatrzenia w żywność;
  • zaopatrzenia w wodę;
  • energetyczne, paliwowe itd.

Do czasu aż ustawa wejdzie w życie, przepisy z pewnością zostaną doprecyzowane, a dokładną listę obiektów objętych zakazem powinniśmy móc znaleźć na stronach Ministerstwa Obrony Narodowej. Minister Obrony Narodowej w oddzielnym rozporządzeniu określi także wzór znaku "zakaz fotografowania" i zasady wydawania zezwoleń, które będą uprawniały do robienia zdjęć mimo widocznej tabliczki.

Fotografowanie obiektów objętych zakazem - jaka kara grozi za jego złamanie?

Analizując powyższe przepisy, może okazać się, że zakazem zostanie objętych wiele obiektów stanowiących dość powszechną część codziennego krajobrazu, jak np. dworce, szpitale, mosty, koleje, sieci energetyczne czy różnego rodzaju rurociągi. Naturalnie z największym problemem będą mierzyć się w tym wypadku droniarze, ale na kary mogą narazić się także zwykli fotografowie czy nawet użytkownicy smartfonów, bezwiednie utrwalający obiektyw objęte zakazem. Co grozi w przypadku zatrzymania?

Grzywna, areszt, a nawet konfiskata sprzętu

Kary za fotografowanie i filmowanie zostały określone w projekcie ustawy: "Art. 683a. Kto bez zezwolenia fotografuje, filmuje lub utrwala w inny sposób obraz obiektu, o którym mowa w art. 616a, oznaczonego znakiem zakazu fotografowania, albo wizerunek osoby lub ruchomości znajdującej się w takim obiekcie, podlega karze aresztu albo grzywny.

Osoby łamiące zakaz muszą liczyć się też na ewentualność konfiskaty sprzętu użytego do popełnienia wykroczenia, nawet jeśli nie stanowi on ich własności.

Przeczytaj także:
Zakaz fotografowania - czy zawsze trzeba go przestrzegać?

Dziś zdjęcia robimy wszystkiemu i wszędzie. Zdarza się jednak, że spotykamy się z zakazem fotografowania. Okazuje się, że w większości przypadków taki zakaz nie ma uzasadnienia prawnego. Portal Fotoprawo.pl wyjaśnia kiedy i w jakich okolicznościach należy go jednak przestrzegać. [Czytaj więcej]

Ważny element bezpieczeństwa czy tylko uprzykrzanie życia fotografującym?

Standardowo, jak zwykle przy tego rodzaju zaostrzaniu przepisów nie brakuje kontrowersji. Przede wszystkim pojawia się pytanie o to czy w związku z nowymi zakazami nie będzie dochodziło do nadużyć wobec bezwiednie łamiących je osób. Jeżeli lista obiektów okaże się bardzo obszerna, z pewnością nie będzie brakować takich sytuacji.

Osobnym problemem mogą okazać się różnego rodzaju podmioty prywatne państwowe, które mimo iż nie wchodzą w skład listy obiektów krytycznych, to będą posługiwać się nowym znakiem „zakazu fotografowania” w celu odstraszania fotografujących i wymuszania na nich opuszczenie danego terenu. W końcu, nie brakuje też głosów, że ustawa uprzykrzy jedynie życie fotografującym, gdyż z pewnością nie odstraszy zawodowych szpiegów.

O tym wszystkim przekonamy się zapewne już niebawem. Jeśli ustawa zostanie podpisana przez prezydenta, możemy spodziewać się, że do jesienie wejdzie w życie.

Więcej informacji o nowej ustawie znajdziecie na stronie sejm.gov.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
HIPA podwaja pulę nagród. Za jedno zdjęcie możecie zgarnąć tu prawie milion złotych
HIPA podwaja pulę nagród. Za jedno zdjęcie możecie zgarnąć tu prawie milion złotych
Wystartowała kolejna edycja „najbogatszego” konkursu fotograficznego na świecie. W tym roku organizatorzy Hamdan bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum International Photography Award...
7
Profoto wchodzi na rynek wideo - nowe profesjonalne LED-y na horyzoncie
Profoto wchodzi na rynek wideo - nowe profesjonalne LED-y na horyzoncie
Lepiej późno niż wcale. Profoto zamierza rozszerzyć swoją ofertę o lampy światła ciągłego do pracy wideo. Premiera już w czerwcu.
6
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Trwa XX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Z okazji jubileuszu internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja br.
6
Powiązane artykuły