Zakaz fotografowania - czy zawsze trzeba go przestrzegać?

Autor:

29 Listopad 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Dziś zdjęcia robimy wszystkiemu i wszędzie. Zdarza się jednak, że spotykamy się z zakazem fotografowania. Okazuje się, że w większości przypadków taki zakaz nie ma uzasadnienia prawnego. Portal Fotoprawo.pl wyjaśnia kiedy i w jakich okolicznościach należy go jednak przestrzegać.

Wykonanie, a rozpowszechnianie zdjęcia

Podstawowe znaczenie ma rozróżnienie wykonania zdjęcia od jego rozpowszechnienia, za które uznaje się udostępnienie nieograniczonej publiczności. O ile wykonać zdjęcie można nieomal w każdej sytuacji, o tyle jego rozpowszechnianie, najczęściej połączone z uzyskiwaniem z tego tytułu korzyści, zwykle uzależnione jest od zgody uprawnionej osoby.

Wyjątkiem od powyższej zasady jest zapis w art. 33 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, który stanowi, że wolno rozpowszechniać utwory wystawione na stałe na ogólnie dostępnych drogach, ulicach, placach lub w ogrodach. Jeśli zatem na zdjęciu ogrodu znajdzie się artystycznie wycięty krzew, czy mural możemy wykonać i rozpowszechnić jego zdjęcie bez obaw o naruszenie prawa autorskiego.

fot. Duncan C. / Creative Commons

Zakaz fotografowania, a prawo własności

Ekspert portalu Fotoprawo.pl, Magdalena Stasiak tłumaczy: „Wymóg uzyskania zgody na rozpowszechnianie zdjęcia może wynikać z prawa własności. Zgodnie z art. 140 kodeksu cywilnego, jedynie właściciel, z wyłączeniem innych osób, może korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. Jeśli zatem fotograf wykona zdjęcie danego przedmiotu, rośliny albo zwierzęcia, należącego do kogoś innego, a następnie wykorzysta je w celach komercyjnych, to tym samym narusza wyłączne prawo właściciela do pobierania pożytków z tego przedmiotu. W takiej sytuacji właściciel może żądać zaprzestania takich działań. Trzeba jednak pamiętać, że generalnie nie można zakazać wykonania zdjęcia, ale dopiero rozpowszechniania go i zarabiania na nim".

Zakaz fotografowania, a obiekty państwowe

Istnieją sytuacje kiedy nawet zrobienie fotografii jest sprzeczne z prawem. Może tak być w przypadkach określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 24 czerwca 2003 roku w sprawie obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa oraz ich szczególnej ochrony. I tak, zgodnie z przepisami rozporządzenia, szczególnie chronione są m.in. obiekty Policji, Narodowego Banku Polskiego, zakłady produkujące, remontujące i magazynujące uzbrojenie i sprzęt wojskowy, czy elektrownie. Lista jest dosyć długa i warto się z nią zapoznać, gdyż owa szczególna ochrona może być rozumiana w ten sposób, że zakazane jest już samo wykonanie fotografii obiektu.

Temat opisano szerzej na stronie fotoprawo.pl.

(fot. okładkowa: Duncan C. / Creative Commons)

 

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
Obiektywy Sigma do filmowania - najlepsze modele do pełnej klatki i APS-C
Obiektywy Sigma do filmowania - najlepsze modele do pełnej klatki i APS-C
Obiektywy Sigma to wspaniała, jakościowa alternatywa dla obiektywów natywnych. Także tych służących do filmowania. Oto nasze ulubione modele do wykorzystania w realizacjach wideo.
13
W podróży za zdjęciem. Wydrukuj fotografie z wakacji w sposób, na jaki zasługują
W podróży za zdjęciem. Wydrukuj fotografie z wakacji w sposób, na jaki zasługują
CEWE FOTOKSIĄŻKA to nie tylko wysoka jakość druku i trwałość zastosowanych materiałów. W nowoczesnej formie pozwoli zaprezentować Twoje zdjęcia z podróży w sposób interaktywny, łącząc fotografię,...
16
Od zdjęć rodzinnych po profesjonalne wydruki - wybieramy fotograficzną drukarkę Canon
Od zdjęć rodzinnych po profesjonalne wydruki - wybieramy fotograficzną drukarkę Canon
Niezależnie od tego, co fotografujemy, zdjęcia warto drukować. Przeglądamy ofertę drukarek Canon, by pomóc ci wybrać najlepszy model dla twoich potrzeb, od amatorskich modeli Selphy,...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)