Gorzki finał miliardowego pozwu przeciwko Getty

Autor: Maciej Luśtyk

23 Listopad 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Pod koniec lipca Carol M. Highsmith wytoczyła Getty proces, żądając zadośćuczynienia w wysokości miliarda dolarów. Znamy już decyzję sądu, z której nie będą zadowoleni fotografowie.

Zapewne pamiętacie jeszcze sprawę amerykańskiej fotografki, która latem tego roku wytoczyła pozew przeciwko Getty. Informacja odbiła się szerokim echem w mediach głównie ze względu na kwotę jakiej od fotograficznego giganta domagała się autorka. Miliard dolarów miał być zadośćuczynieniem za bezprawne według niej przywłaszczenie sobie praw i obracanie blisko 20 tys. zdjęć, które od 1988 roku fotografka udostępnia Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych na zasadzie Public Domain.

Warto przypomnieć, że o wszystkim Carol M. Highsmith dowiedziała się listu od współpracującej z Getty Images firmy LCS (Licence Compliance Services), w którym agencja domagała się zapłaty za jej własne zdjęcie umieszczone na jej prywatnej stronie internetowej. Gdy te praktyki wyszły na jaw, środowisko fotograficzne, nastawione w większości negatywnie w stosunku do Getty, było przekonane, że sprawa jest z góry wygrana.

fot. Carol M. Highsmith, zdjęcie za które Getty domagało się zapłaty od fotografki

Szybko jednak pojawiła się oficjalna odpowiedź agencji, która stwierdziła, że pozew zbudowano na bazie błędnych przekonań, a udostępnianie przez agencje zdjęć objętych licencją Public Domain jest standardową praktyką, dlatego Getty nie może być pociągnięte do odpowiedzialności za obracanie materiałem fotografki.

Wczesną jesienią sprawa trafiła do sądu. Jej przebieg nie był jednak takie, jakiego można by się było spodziewać. Pod koniec października sędzia Jed S. Rakoff przychylił się do argumentacji Getty i odrzucił większość punktów pozwu złożonego przez fotografkę, biorąc pod rozpatrzenie jedynie pomniejszą kwestię naruszenia prawa stanowego. Nie mając jak zbudować sprawy, fotografka w połowie listopada poszła z agencją na ugodę, wycofując swój pozew.

To, że sprawa zakończy się w końcu ugodą, było do przewidzenia. Wiele osób zaskoczyło zapewne jednak szybkie odrzucenie argumentacji fotografki przez sąd, którego uwadze zdał się umknąć fakt,  że Getty pod groźbą kary domagało się zapłaty za zdjęcia, których każdy mógł używać za darmo. Ale to już historia na osobny artykuł.

A jak Waszym zdaniem powinna zostać rozpatrzona tego typu sprawa?

Więcej informacji znajdziecie pod adresem pdnonline.com.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Rankin zamyka swoją agencję - fotograf obwinia AI i zmieniający się rynek
Rankin zamyka swoją agencję - fotograf obwinia AI i zmieniający się rynek
Słynny brytyjski fotograf portretowy ogłosił bankructwo i mierzy się z długami sięgającymi prawie 2 mln dolarów. Agencja fotografa nie poradziła sobie z trudnościami spowodowanymi...
6
Zmowa cenowa sprzedawców dronów? UOKiK rozpoczął postępowanie wyjaśniające
Zmowa cenowa sprzedawców dronów? UOKiK rozpoczął postępowanie wyjaśniające
Pracownicy UOKiK przeszukali cztery firmy zajmujące się sprzedażą dronów, kamer sportowych i akcesoriów. Jest podejrzenie, że dystrybutorzy i sprzedawcy zawarli nielegalne porozumienie...
6
Hobolite to teraz Harlowe - marka oświetlenia premium zmienia nazwę
Hobolite to teraz Harlowe - marka oświetlenia premium zmienia nazwę
Młody producent akcesoriów oświetleniowych zmienia nazwę swojej marki. Od teraz lampy Hobolite będą nosiły nazwę Harlowe. Rebranding nawiązywać ma do historii kina i naznaczać...
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)