Leica SL (typ 601) - system dla profesjonalistów

Autor: Maciej Luśtyk

20 Październik 2015
Artykuł na: 9-16 minut
Dzisiaj Leica zaprezentowała nowy bezlusterkowy aparat systemowy. Leica SL (typ 601) z pełnoklatkową matrycą 24 Mp, wysokiej rozdzielczości wizjerem elektronicznym, szybkim trybem seryjnym 11 kl./s i możliwością nagrywania materiału filmowego w jakości 4K według producenta wprowadza nas w nową erę fotografii profesjonalnej. Razem z aparatem zaprezentowane zostały też 3 obiektywy.

Aparat Leica SL (typ 601) został wyposażony w pozbawioną filtra dolnoprzepustowego, 24-megapikselową matrycę CMOS wspomaganą procesorem Maestro II, który przy wsparciu 2-gigabajtowego bufora umożliwi wykonywanie zdjęć z prędkością 11 kl./s w pełnej rozdzielczości. W jednej serii będziemy w stanie zapisać do 33 plików RAW. Według producenta, pod tym względem nowa Leica jest najwydajniejszym aparatem w swojej klasie. Nadzwyczajną szybkością charakteryzować ma się także 49-polowy autofokus, oparty o detekcję kontrastu. Fotografować nowym aparatem będziemy mogli w zakresie czułości ISO 50-50000, z czasami naświetlania od 1/8000 s do 60 s.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Pełnoklatkowa Leica została wyposażona w wizjer elektroniczny w technologi EyeRes o rozdzielczości 4,4 Mp, który sprawować ma się jeszcze lepiej niż ten, który mieliśmy okazję testować w przypadku Leiki Q, a warto przypomnieć, że już tamtą konstrukcję oceniliśmy jako najlepszy wizjer elektroniczny na rynku. Podglądu obrazu będziemy mogli dokonać także na 2,95-calowym, odpornym na zarysowania ekranie LCD o rozdzielczości 1,04 Mp i kącie widzenia 170 stopni.

Warto wspomnieć, że nowy aparat oferować ma także rozbudowane funkcje filmowe. Otrzymujemy możliwość pełnoklatkowego zapisu materiału wideo w jakości 4K z prędkością 30 kl./s, Cine4K z prędkością 24 kl./s, a także z prędkością 120 kl./s, w jakości Full HD 1080p. Aparat umożliwia wypuszczenie nieskompresowanego materiału 4:2:2 10-Bit poprzez złącze HDMI i oferuje szereg funkcji wspomagających filmowanie, jak zebra czy focus peaking. Otrzymujemy też możliwość sterowania dynamiką obrazu w ramach funkcji V-log L. Poprzez opcjonalny adapter będziemy mogli podłączyć zewnętrzny mikrofon. Według producenta aparat spełnia rygorystyczne wymaganie filmowców i może konkurować z najbardziej zaawansowanymi filmującymi aparatami na rynku.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Producent podkreśla wytrzymałość aparatu. Korpus został wykonany ze stającego się powoli znakiem firmowym Leiki, jednolitego bloku aluminium i uszczelniony przed kurzem, wilgocią i zachlapaniami. Sterowanie aparatem odbywa się na takiej samej zasadzie jak w przypadku modelu Leica S. Dodatkowo pracę z urządzeniem ułatwi pomocniczy wyświetlacz LCD na górnym panelu aparatu.

Warto też wspomnieć, że nowa Leica jest kompatybilna ze szkłami z systemu T, a przy pomocy adaptera aparat będzie mógł współpracować ze wszystkimi obiektywami z systemów Leica: R, M i S.

Leica SL (typ 601) trafi do sprzedaży 16 listopada 2015 roku, w cenie 28 000 zł, za samo body.

Oprócz aparatu producent pokazał także nowe systemowe obiektywy: zoom Leica Vario Elmarit SL 24–90 mm f/2.8–4 ASPH, tele-zoom Leica APO-Vario-Elmarit-SL 1:2,8-4 90-280 mm ASPH oraz stałoogniskowy Leica Summilux-SL 1:1,4 50 mm ASPH. W dniu premiery aparatu ukaże się uniwersalny model 24-90 mm, w cenie 19 000 zł. Pozostałe obiektywy ukażą się w drugim i czwartym kwartale 2016.

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

Specyfikacja:

Nazwa Leica SL (typ 601)
Producent Leica
Typ aparatu bezlusterkowiec
Matryca Full Frame (35,9 x 24 mm)
CMOS
Efektywna rozdzielczość 24 Mp
Matryca pełna klatka
Czułość ISO 50
ISO 100
ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1600
ISO 3200
ISO 6400
ISO 12800
ISO 25600
ISO 50000
Rozdzielczość maksymalna 6000 x 4000 pikseli
Formaty zapisu JPEG
DNG
JPEG + DNG
Balans bieli manualny
ustawienie w Kelvinach
ustawienia predefiniowane
auto
Mocowanie obiektywu Leica L
Lampa błyskowa brak
Stabilizacja stabilizacja matrycy
3,5 EV
Synchronizacja z lampą 1/250 s
Tryby ekspozycji P, A, S, M
tryby użytkownika
Bulb
Karta pamięci SD/SDHC/SDXC
Kompensacja ekspozycji +/- 3 EV w skoku co 1/3 lub 1/2 EV
Migawka 1/8000 - 60 s
Blokada ekspozycji półpozycja spustu migawki
Bracketing ekspozycji 3, 5 albo 7 klatek +/- 1, 2, 3 EV
Zdjęcia seryjne 4.2 kl/s
30 kl/s
Pomiar światła centralnie-ważony
punktowy
wielosegmentowy
Pomiar ostrości Detekcja kontrastu49-pól AF
Tryb pracy AF ciągły AF
ustawienie ręczne (MF)
śledzący AF
wykrywanie twarzy
AF dotykowy
wielopunktowy AF
pojedynczy AF-S
Blokada ostrości półpozycja spustu migawki
Wizjer wizjer elektroniczny
100% krycia kadru
SXAG 4,4 Mp
Punkt oczny 20 mm
Ekran LCD dotykowy
1 040 000 punktów
2,95 cala
Rejestracja filmów Full HD 30fps
Full HD 25fps
Full HD 24fps
720p 60fps
720p 50fps
720p 30fps
720p 25fps
720p 24fps
Full HD 60 kl/s
720p 120fps
4K 25 kl/s
4K 24 kl/s
4K 30 kl/s
Full HD 120 kl./s
Złącza gniazdo X
microUSB 3.0
miniHDMI
złącze do adaptera 3,5 mm
Pilot Wi-Fi
Wydajność zasilania 400 zdjęć
Obudowa uszczelniona
aluminium
Wymiary 147 x 104 x 39 mm
Waga 847 g
Stopka akcesoriów tak
Gwint statywu Tak

Informacja prasowa:

System Leica SL to znak nadejścia nowej ery fotografii profesjonalnej. Pełnoklatkowa matryca CMOS o rozdzielczości 24 MP oraz perfekcyjnie dopasowane komponenty - od oszałamiającej jakości obiektywów, aż po elektroniczny wizjer – wszystko razem gwarantuje wyjątkową jakość obrazowania.

Duży wizjer EyeRes i dotykowy ekran – pełna kontrola nad obrazem.

Unikalny wizjer EyeRes powstał specjalnie do Leiki SL. Technologia EyeRes to nowatorskie rozwiązanie: imponująca rozdzielczość 4,4 miliona pikseli, odświeżanie tak szybkie, że opóźnienie jest poniżej zdolności ludzkiej percepcji, a powiększenie obrazu przypomina aparaty średnioformatowe. Całość zapewnia zupełne nowe doświadczenie wizualne i oferuje ciekawe udogodnienia: m.in. podgląd finalnego obrazu przed naciśnięciem migawki. Wystarczy zbliżyć do niego oko, a wizjer uruchomi się automatycznie. Wszystko to zapewnia optymalną kontrolę nad efektem końcowym. Leica SL ma także wbudowany w tylną ściankę dotykowy wyświetlacz o wielkości 2,95” i kącie widzenia 170°. Umożliwia on wygodny podgląd wykonanych zdjęć i łatwą nawigację menu.

Maksymalne osiągi dzięki procesorowi Maestro II

Procesor Maestro II zapewnia płynną i niezwykle szybką pracę aparatu. Leica SL natychmiast reaguje na każde polecenie. Wspierając się 2GB buforem osiąga prędkość serii zdjęć 11kl/s w rozdzielczości 24 MP oraz film 4K przy z prędkością 30 kl/s. Zdjęcia mogą być zapisywane być równocześnie w formacie JPEG oraz DNG na kartę SD w standardzie UHS II. Zastosowanie procesora Maestro II podkreśla innowacyjność Leiki SL – dzięki niemu to najwydajniejszy aparat w swojej klasie.

Najlepsza jakość obrazu dzięki 24 MP, pełnoklatkowej matrycy CMOS

Pełnoklatkowa matryca typu CMOS (24 MP) gwarantuje imponującą rozpiętość tonalną, świetny kontrast, wyjątkową ostrość, ekstremalną rozdzielczość i zdjęcia bez szumów w prawie każdych warunkach. Migawka pracuje w zakresie od 1/8000 s. do 30 minut. Matryca realizuje pełnię swojego potencjału, w szczególności w warunkach światła zastanego, w połączeniu z obiektywami Leica SL. Dzieje się tak, między innymi, dzięki temu, że para: sensor i obiektyw, powstały łącznie, specjalnie dla siebie. Zdjęcia z nowej Leiki SL urzekają niepowtarzalnym klimatem i plastyką obrazu nie tracąc jakości aż do ISO 50 000. Ponadto, sensor został zoptymalizowany do pracy również z obiektywami Leica M. Gwarantuje zachowanie ich pełnej funkcjonalności i realizuje tę doskonałą jakość obrazu, z której Leica jest znana od ponad 100 lat.

Nowa gwiazda filmowa: profesjonalne video kinematograficznej jakości

Leica SL to zdecydowanie więcej niż profesjonalny aparat z możliwością nagrywania wideo. Spełnia nawet najbardziej rygorystyczne wymagania filmowców. 24 MP matryca CMOS oraz wysokiej jakości, szybki procesor obrazu Maestro II umożliwia tworzenie profesjonalnego filmu w rozdzielczości 4K. Wideo może być nagrywane w UHD przy 30 kl/s. ale również w Cine4K przy 24 kl/s. Nagrywając w formacie full-HD, Leica SL rejestruje materiał wideo przy 120 klatkach na sekundę oraz wykorzystuje całą powierzchnię matrycy.

Koncepcja obsługi aparatu jest intuicyjna i logiczna. W przejrzysty sposób rozdziela fotografowanie od nagrywania wideo. Aparat pracując w trybie wideo, pokazuje na górnym ekranie informacje związane z filmowaniem: bezpieczny obszar, proporcje obrazu, funkcję zebry czy poziomy nagrywanego dźwięku. Opcjonalny adapter pozwala na podłączenie zewnętrznego mikrofonu, a poziom nagrywanego dźwięku może być ustawiony bez wchodzenia do menu. Wideo w formacie 4:2:2 10-bit o rozdzielczości 4K może być przesyłane przez złącze HDMI 1.4.

Wytrzymały aluminiowy korpus sprosta trudnym warunkom

Tworząc Leikę SL, od samego początku, koncentrowaliśmy się wytrzymałości i odporności. Korpus został wycięty z jednolitego bloku aluminium, a wokół elementów sterujących zaprojektowano precyzyjne uszczelniania. Obiektywy również są zabezpieczone przed kurzem, wilgocią i zachlapaniem. Matryca aparatu została wyposażona w ultradźwiękowy filtr usuwający zabrudzenia, a ekran pokryto szkłem odpornym na zadrapania i powłoką antyrefleksyjną. Dzięki tym właściwościom, Leica SL to idealne narzędzie do fotografowania w trudnych warunkach. Od strony wzornictwa, Leica SL to połączenie klasyki i funkcjonalności. Ponadto ten aparat ma swój charakter. To kolejny przykład leikowskiej sztuki inżynierii.

Doskonała jakość zdjęć dzięki nowej generacji obiektywów.

Niezwykle szybki i cichy autofokus w połączeniu z wydajnym przetwornikiem oraz najlepszym procesorem dają fotografom nowe, niezwykłe doświadczenia, a jakość obrazu jaki uzyskują jest najlepsza w klasie. Nowe obiektywy systemu SL są zgodne z zasadami Leiki: najwyższą precyzją i jakością optyczną. Standardowy zoom Leica Vario-Elmarit-SL 24-90 mm f/2.8-4 ASPH. jest szybki, jasny i uniwersalny. Zakres ogniskowych systemu poszerza długi i jasny Leica APO-Vario-Elmarit-SL 90–280 mm f/2.8–4, a portfolio domyka referencyjny, stałoogniskowy obiektyw standardowy Leica Summilux-SL 50 mm f/1.4 ASPH.

Nowy aparat Leica SL w pełni współpracuje ze wszystkim innymi obiektywami systemów Leica Camera: R, M i S. Wystarczy prosty adapter by cieszyć się pełnym całym parkiem obiektywów Leiki. Szkła systemu T pracują z Leiką SL bezpośrednio. Natomiast poprzez adaptery można pracować obiektywami także innych producentów.

Dostępność i ceny:

Leica SL będzie dostępna w sprzedaży od 16 listopada 2015 w cenie 28000 zł

Obiektyw Leica Vario-Elmarit-SL 24–90 mm f/2.8–4 ASPH. będzie dostępny s sprzedaży również od 16 listopada 2015 roku w cenie 19000 zł.

Leica APO-Vario-Elmarit-SL 1:2,8-4/90-280mm ASPH. będzie dostępny w drugim kwartale 2016 roku, a Leica Summilux-SL 1:1,4/50mm ASPH. w czwartym kwartale 2016.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS R1 - flagowiec wkracza na linię startu
Canon EOS R1 - flagowiec wkracza na linię startu
Po latach oczekiwań Canon prezentuje wreszcie flagowy korpus EOS R1. Wyposażony w superszybką warstwową matrycę, krzyżowy układ AF i rozwiązania AI ma zaoferować wszystko, co niezbędne...
17
Canon EOS R5 Mark II - nowy standard zawodowej pracy
Canon EOS R5 Mark II - nowy standard zawodowej pracy
Druga generacja EOS-a R5 usprawnia niemal wszystko, rozwijając ideę aparatu, który ma jednocześnie oferować wysoką rozdzielczość i być szybkim. Dzięki warstwowej matrycy, nowemu...
27
Premiera EOS R1 i R5 II już za tydzień? Canon rozpoczął odliczanie
Premiera EOS R1 i R5 II już za tydzień? Canon rozpoczął odliczanie
Canon oficjalnie zapowiada nowe premiery w systemie EOS R i zapraszana na wydarzenie online, które odbędzie się w środę, 17 lipca o godz. 11:00.
12
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (14)