Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Leica Vario-Elmarit-SL 24–90 mm f/2.8–4 ASPH - uniwersalny zoom do systemu SL

0

Autor: Michał Chrzanowski

21 Październik 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Wraz z wczorajszą premierą aparatu Leica SL, niemiecki producent zaprezentował także pełnoklatkowy obiektyw Leica Vario-Elmarit-SL 24–90 mm f/2.8–4 ASPH, który będzie wchodził w skład nowego systemu SL. Przedstawiony model to standardowy zoom, który posiada uniwersalny zakres ogniskowych od 24 do 90 mm, zmienne światło f/2.8-4, uszczelnioną obudowę, stabilizację obrazu oraz wydajny system autofokusa.

Pełnoklatkowy Leica Vario-Elmarit-SL 24–90 mm f/2.8–4 ASPH to pierwszy z obiektywów, który wchodzi w skład nowego systemu niemieckiego producenta. Został zaprojektowany, by optymalnie współpracować z aparatem Leica SL. Układ optyczny nowego szkła został wykonany z 18 elementów rozmieszczonych w 15 grupach. W jego skład wchodzą cztery soczewki asferyczne, a także jedenaście soczewek o częściowej dyspersji, dzięki czemu, jak podkreśla producent, optyka prawie w zupełności ma niwelować występowanie dystorsji i oferować doskonałą rozdzielczość obrazu na całej powierzchni kadru. Ponadto, na zewnętrzne elementy zostały naniesione autorskie powłoki AquaDura Coating, które mają zapobiegać osadzaniu się kurzu oraz kropli wody na przedniej soczewce.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Nowa Leica to uszczelniona i odporna na warunki atmosferyczne konstrukcja, która została wyposażona w wieloosiowy system stabilizacji o wydajność 3,5EV. Ponadto, obiektyw posiada uniwersalny zakres ogniskowych 24-90 mm ze światłosiłą f/2.8-4. Zmian wartości przysłony możemy dokonywać za pomocą pokrętła umieszczonego na korpusie aparatu. Z kolei za poprawne ustawianie ostrości odpowiada wydajny system autofokusa, który umożliwia ostrzenie od 30 cm (24 mm) – 45 cm (90 mm). Dodatkowo, obiektyw został wyposażony w system wewnętrznego ogniskowania, który polega na przesuwaniu mniejszych soczewek środkowych i tylnych bez przesuwania większych soczewek umieszczonych z przodu. Konstrukcja mierzy przy 24 mm 138 x 182 mm, przy 90 mm 180 x 212 mm i waży 1140 g.

Leica Vario Elmarit SL 24–90 mm f/2.8–4 ASPH trafi do sprzedaży w połowie listopada 2015 w cenie około 19 000 zł. Oprócz tego obiektywu producent zapowiedział też tele-zoom Leica APO-Vario-Elmarit-SL 1:2,8-4 90-280 mm ASPH oraz stałoogniskowy Leica Summilux-SL 1:1,4 50 mm ASPH, które ukażą się w drugim i czwartym kwartale 2016.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III VC RXD -najbardziej uniwersalny obiektyw do APS-C?
Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III VC RXD -najbardziej uniwersalny obiektyw do APS-C?
Najnowszy Tamron do bezlusterkowców Sony wreszcie został oficjalnie pokazany. Ekwiwalent obiektywu 25-105 mm, ze względu na możliwości i dobrą cenę ma szansę stać się...
3
0
Sigma 65 mm f/2 DG DN Contemporary - kompaktowa, ale solidna stałka do szerszych portretów
Sigma 65 mm f/2 DG DN Contemporary - kompaktowa, ale solidna stałka do szerszych portretów
Jest dopracowany pod względem wykonania i optyki. Przeznaczony do pełnoklatkowych bezlusterkowców Sony, nowy obiektyw Sigma 65 mm f/2 DG DN Contemporary ma gwarantować udane ujęcia portretowe na...
0
0
Sigma 35 mm f/2 DG DN Contemporary - kompaktowa stałka klasy premium do bezlusterkowców
Sigma 35 mm f/2 DG DN Contemporary - kompaktowa stałka klasy premium do bezlusterkowców
Jest niewielki, ale solidny. Sigma 35 mm f/2 DG DN Contemporary to kolejny obiektyw z nowej serii Sigma I, przeznaczony do pełnoklatkowych aparatów bez lustra.
0
0
Powiązane artykuły