Leica Vario-Elmarit-SL 24–90 mm f/2.8–4 ASPH - uniwersalny zoom do systemu SL

Autor: Michał Chrzanowski

21 Październik 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Wraz z wczorajszą premierą aparatu Leica SL, niemiecki producent zaprezentował także pełnoklatkowy obiektyw Leica Vario-Elmarit-SL 24–90 mm f/2.8–4 ASPH, który będzie wchodził w skład nowego systemu SL. Przedstawiony model to standardowy zoom, który posiada uniwersalny zakres ogniskowych od 24 do 90 mm, zmienne światło f/2.8-4, uszczelnioną obudowę, stabilizację obrazu oraz wydajny system autofokusa.

Pełnoklatkowy Leica Vario-Elmarit-SL 24–90 mm f/2.8–4 ASPH to pierwszy z obiektywów, który wchodzi w skład nowego systemu niemieckiego producenta. Został zaprojektowany, by optymalnie współpracować z aparatem Leica SL. Układ optyczny nowego szkła został wykonany z 18 elementów rozmieszczonych w 15 grupach. W jego skład wchodzą cztery soczewki asferyczne, a także jedenaście soczewek o częściowej dyspersji, dzięki czemu, jak podkreśla producent, optyka prawie w zupełności ma niwelować występowanie dystorsji i oferować doskonałą rozdzielczość obrazu na całej powierzchni kadru. Ponadto, na zewnętrzne elementy zostały naniesione autorskie powłoki AquaDura Coating, które mają zapobiegać osadzaniu się kurzu oraz kropli wody na przedniej soczewce.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Nowa Leica to uszczelniona i odporna na warunki atmosferyczne konstrukcja, która została wyposażona w wieloosiowy system stabilizacji o wydajność 3,5EV. Ponadto, obiektyw posiada uniwersalny zakres ogniskowych 24-90 mm ze światłosiłą f/2.8-4. Zmian wartości przysłony możemy dokonywać za pomocą pokrętła umieszczonego na korpusie aparatu. Z kolei za poprawne ustawianie ostrości odpowiada wydajny system autofokusa, który umożliwia ostrzenie od 30 cm (24 mm) – 45 cm (90 mm). Dodatkowo, obiektyw został wyposażony w system wewnętrznego ogniskowania, który polega na przesuwaniu mniejszych soczewek środkowych i tylnych bez przesuwania większych soczewek umieszczonych z przodu. Konstrukcja mierzy przy 24 mm 138 x 182 mm, przy 90 mm 180 x 212 mm i waży 1140 g.

Leica Vario Elmarit SL 24–90 mm f/2.8–4 ASPH trafi do sprzedaży w połowie listopada 2015 w cenie około 19 000 zł. Oprócz tego obiektywu producent zapowiedział też tele-zoom Leica APO-Vario-Elmarit-SL 1:2,8-4 90-280 mm ASPH oraz stałoogniskowy Leica Summilux-SL 1:1,4 50 mm ASPH, które ukażą się w drugim i czwartym kwartale 2016.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nowe obiektywy Voigtlander - Nokton 75 mm f/1.5 do Sony E i Color Skopar 50 mm f/2.2 do Leica M
Nowe obiektywy Voigtlander - Nokton 75 mm f/1.5 do Sony E i Color Skopar 50 mm f/2.2 do Leica M
Ofertę Voigtlandera rozbudowują nowe manualne obiektywy do aparatów Leica i Sony. Otrzymujemy kolejny wariant Noktona 75 mm, a po raz pierwszy w ofercie pojawia się model Skopar 50 m...
5
Ulanzi prezentuje swój pierwszy obiektyw. Od razu z autofokusem
Ulanzi prezentuje swój pierwszy obiektyw. Od razu z autofokusem
Producent akcesoriów Ulanzi dołączył do grona chińskich firm, które mają w swojej ofercie obiektywy. Pierwszym szkłem w katalogu jest wyposażony w system AF, niedrogi model 27 mm f/2.8...
6
Laowa Argus T1 Cine - rekordowo jasne filmowe stałki w przystępnych cenach
Laowa Argus T1 Cine - rekordowo jasne filmowe stałki w przystępnych cenach
Laowa kolejny raz udowadnia, że nieprzypadkowo cieszy się tytułem jednego z innowatorów rynku optyki. Nowe filmowe obiektywy Argus Cine oferują rekordową jasność, niewielkie wymiary i...
7
Powiązane artykuły