Karol Hordziej

Szukając podstaw do uznawania Berlina za stolicę światowej sztuki współczesnej, natrafimy na pewno na instytucje wspierające rozwój sztuki współczesnej poprzez odpowiednio dobrany program wystaw, projektów i programów rezydenckich dla artystów. Wiele z tych instytucji powstało jako prywatne i niezależne finansowo ośrodki, które z czasem stały się respektowanymi na całym świecie centrami sztuki.
22 Sty 2007
Karol Hordziej
0
Otwarcie w Berlinie nowej galerii poświęconej współczesnej fotografii z Europy Centralnej i Wschodniej stało się okazją do dyskusji wielu fotografów pochodzących ze Słowenii, Grecji, Czech, Polski i innych sąsiadujących krajów, którzy obecnie żyją i pracują w tym wielokulturowym mieście. Pierwszą wystawą w Photeur Gallery była prezentacja czeskiego fotografa Vojtěcha V. Slámy.
15 Sty 2007
Karol Hordziej
0
Arno Rafael Minkkinen, legendarna postać fińskiej fotografii, zapytany o swoją pracę i życie odpowiada wymijająco: "Kiedy łowisz ryby, musisz odwinąć część żyłki, żeby zarzucić haczyk, ale nigdy nie musisz odwijać całej, żeby złowić rybę. Wierzę w jakąś tajemnicę, która jest w człowieku i nie chciałbym się całkowicie odsłonić przed nikim, nawet przed samym sobą...".
22 Gru 2006
Karol Hordziej
0
W pierwszej części fotograficznego przewodnika po Berlinie prezentujemy muzea specjalizujące się w fotografii oraz te, w których w ostatnim czasie pojawiły się większe wystawy fotograficzne. W kolejnych częściach opowiemy o najważniejszych instytucjach oraz galeriach poświęconych fotografii.
13 Gru 2006
Karol Hordziej
0
"Przez dłuższy czas starałem się odejść od fotografii reportażowej w kierunku fotografii bardziej artystycznej. Kiedy w końcu wydawało mi się, że przekroczyłem te granicę, paradoksalnie przyznano mi najważniejszą nagrodę w świecie reportażu" - powiedział Peter Bialobrzeski na temat projektu "Neonowe Tygrysy", który w 2003 roku został nagrodzony w konkursie World Press Photo. Peter Bialobrzeski - obecnie fotograf agencji "Laif" oraz profesor fotografii - zaczynał swoją karierę jako reporter w...
18 Lis 2006
Karol Hordziej
0
Wystawa "CO2 - Bruksela do nieskończoności" powstała w ramach akcji fotograficznych promujących brukselskie pejzaże. Do uczestnictwa w wystawie zostali zaproszeni nie tylko fotograficy-dokumentaliści, ale również artyści reprezentujący inne sztuki plastyczne. O sposobie powstania i dalszych planach ekspozycji rozmawialiśmy z kuratorem wystawy Jean-Louisem Godefroidem, dyrektorem Espace photographique Contretype.
6 Lis 2006
Karol Hordziej
0
Ledwie zniknęła z krakowskiego rynku instalacja poświęcona regionowi Małopolska, a już kilka kroków dalej w Międzynarodowym Centrum Kultury pojawiła się wystawa fotografii CO2. Bruksela do nieskończoności. Podobnie jak w przypadku tej pierwszej, ideą wystawy jest zaprezentowanie możliwie najszerszej perspektywy spojrzenia na dany wycinek rzeczywistości.
2 Lis 2006
Karol Hordziej
0
Na tydzień po Art Cologne i tydzień przed Paris Photo w Berlinie odbędzie się w dniach 9-12 listopada piąta edycja międzynarodowego Przeglądu Portfolio FOTOBILD. Celem tego wydarzenia jest stworzenie szansy na promocję i sprzedaż prac fotografów z różnych krajów oraz zapoznanie młodych artystów z rynkiem sztuki.
27 Paź 2006
Karol Hordziej
0
Od dnia otwarcia wokół konstrukcji na Rynku w Krakowie, na której zainstalowane są fotografie składające się na wystawę "Małopolska. Fotografie. To niczego nie wyjaśnia" zbierają się tłumy oglądających. Czy rzeczywiście, jak sugeruje tytuł, odejdą bez żadnej odpowiedzi?
17 Paź 2006
Karol Hordziej
0
W Domu Kultury w czeskiej Opawie trwa właśnie największa jak do tej pory wystawa przeglądowa prac absolwentów Instytutu Twórczej Fotografii. Ekspozycja podsumowuje całą dotychczasową działalność szkoły. Wśród prezentowanych prac znajdują się dyplomy znanych polskich fotografów młodego pokolenia. Polecamy.
31 Lip 2006
Karol Hordziej
0