Ruszył projekt „100x100“, czyli 100 najlepszych zdjęć na 100-lecie niepodległości

Autor: Michał Chrzanowski

20 Marzec 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Narodowe Archiwum Cyfrowe przygotowało jedyne w swoim rodzaju wydarzenie z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Celem projektu „100x100“ jest wybranie wspólnie z internautami 100 najciekawszych zdjęć z okresu II RP, które zostaną opublikowane w formie albumu jesienią 2018 roku.

W każdy poniedziałek, na profilu Narodowego Archiwum Cyfrowego będzie prezentowana nowa galeria złożona z około 25 zdjęć z zasobu NAC. Internauci do 22 kwietnia wybiorą łącznie 100 zdjęć z epoki XX-lecia międzywojennego, które ich zdaniem powinny trafić do albumu „100x100“.

- Misją Narodowego Archiwum Cyfrowego jest budowanie nowoczesnego społeczeństwa świadomego swojej przeszłości. Fotografia stała się w XX wieku głównym medium przekazu informacji i wspomnień, a z uwagi na ogrom zniszczeń, jakich dokonała II wojna światowa rola tego typu przekazu jest dziś nie do przecenienia - mówi Marianna Otmianowska, Dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego.

autor nieznany, „Funkcjonariusze Policji Państwowej podczas pełnienia służby w Warszawie“ / Policjant przeprowadzający staruszkę przez ulicę Krakowskie Przemieście przechodzące w plac Zamkowy - w głębi ulica Podwale i zabudowa północnej pierzei tej ulicy z charakterystyczną kamienicą Dziewulskich.

Wszystko jest w Twoich rękach

- W naszym zasobie znajduje się prawie 16 mln fotografii, w tym zespoły takie jak: Archiwum Fotografii Ilustrowanego Kuriera Codziennego - prężnie działającego przedwojennego koncernu wydawniczego, Archiwum Fotografii Henryka Poddębskiego - jednego z najznamienitszych fotografów II RP czy Archiwum Fotografii Narcyza Witczaka Witaczyńskiego kawalerzysty i jednego z fotografów Józefa Piłsudskiego. Tym projektem realizujemy jeden z celów Narodowego Archiwum Cyfrowego, czyli budowanie tożsamości wyrastającej z pamięci - dodaje.

fot. Henryk Poddębski, „Zagroda nad Bugiem"

Unikatowe archiwalne fotografie krajobrazów Polski dwudziestolecia wojennego, architektury i rozbudowujących się miast, kadry z życia codziennego Polaków, udokumentowane na kliszach świadectwa postępu naukowego, rozwoju kultury i sportu, a wśród nich polityczne i wojskowe obrazy, które przypominają historię odzyskania niepodległości. W zasobie archiwum można znaleźć jedyne w swoim rodzaju zdjęcia ukazujące II RP w całej krasie, czego wyrazem będzie 10 rozdziałów albumu.

Jak wszystkie publikacje Narodowego Archiwum Cyfrowego również „100x100” będzie dostępna w formie bezpłatnego ebooka na stronie nac.gov.pl. Każdy będzie mógł pobrać PDF z albumem lub przeglądać, pobierać i wykorzystywać zdjęcia udostępnione w serwisie audiovis.nac.gov.pl.

fot. Henryk Poddębski, „Szopienice“ / Huta cynkowa - ogólny widok.

Projekt realizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości - Program Wieloletni “Niepodległa” na lata 2017–2021. Album zostanie wydany dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych. Więcej informacji o projekcie „100x100“, jak również możliwość oddania głosów na poszczególne zdjęcia znajdziecie na facebookowej stronie wydarzenia.

zdjęcie główne: autor nieznany, film „Daj mi tę noc“ / Aktor Jan Kiepura w partii solowej z innymi aktorami do filmu "Daj mi tę noc".

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Jury tegorocznej edycji GPP nominowało do finału 233 fotografie, wykonane przez 56 autorów. Od dzisiaj możecie głosować na ulubione zdjęcia w ramach głosowania internautów.
1
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej...
5
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
8
Powiązane artykuły