12 twarz Filipa Ćwika w poznańskiej galerii PIX.HOUSE

Autor: Michał Chrzanowski

2 Czerwiec 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Już dziś odbędzie się wernisaż projektu „12 twarzy/faces“ oraz spotkanie z jego autorem i fotografem agencji Napo Images, Filipem Ćwikiem. Start o godzinie 18:30.

„12 twarzy/faces“ to projekt fotograficzny Filipa Ćwika, członka agencji Napo Images. Cykl poświęcony został syryjskim uchodźcom, których artysta sportretował w obozie dla uchodźców w Islahiye w Turcji na przełomie sierpnia i września 2012 roku. Wystawie towarzyszą opowieści bohaterów zdjęć wysłuchanych i spisanych przez Michała Kacewicza - publicystę tygodnika Newsweek Polska.

Są to historie okrutnych i nieludzkich przeżyć, zarejestrowanych na dwa sposoby. Spisanych na karcie papieru i utrwalonej na fotograficznej kliszy wielkoformatowej. Syryjscy uchodźcy przebywający w tureckich obozach nie zawsze są skłonni do mówienia, lecz ich postawa, wyraz twarzy i wyrysowane na niej emocje nie wymagają komentarza i większych wyjaśnień. W twarzy, niczym w zwierciadle, odbijają się strach, lęk, bezsilność, rezygnacja, wyparcie, złość, ale też duma i szacunek. Emocje, znane tylko tym, którzy spojrzeli wojnie w twarz - mówią organizatorzy wystawy.

fot. Filip Ćwik, „12 twarzy/faces“

Wernisaż i spotkanie z autorem odbędzie się już dziś, 2 czerwca 2016 roku o godzinie 18:30 w PIX.HOUSE (ul. Głogowska 35a, Poznań). Ekspozycję będzie można oglądać do 19 czerwca bieżącego roku. Galeria czynna jest od wtorku do soboty w godzinach 16:00-20:00 i w niedzielę od 14.00 do 16.00. Wstęp na wystawę jest wolny. Więcej informacji możecie znaleźć na stronie pix.house.

Filip Ćwik - studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożyciel agencji Napo Images i Fundacji Napo. Laureat wielu konkursów fotograficznych mi.n. World Press Photo (2011), Sony World Photography Awards (2011), Grand Press Photo (2013, 2011,2009,2005), Konkurs Fotografii Prasowej (2007,2006,2002), BZ WBK Press Foto (2006). Publikuje w takich tytułach jak „Le Monde“, „Das Magazine“ , „International Herald Tribune”, „Newsweek”, ” L’Espresso”, ” Days Japan”, „Guardian”, „The Times” . W latach 2001-2013 związany z tygodnikiem Newsweek Polska“. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012). W latach 2010-2012 prowadził zajęcia z fotografii prasowej w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Od wielu lat współpracuje z takimi fotografami jak Karolina Jonderko, Adam Lach czy Michał Adamski przy edycji książek, jednocześnie tworząc wystawy tych projektów. W 2013 wydał swój pierwszy album fotograficzny „12 twarzy/faces“.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
„Tu jest wojna” - wystawa zdjęć Wojtka Grzędzińskiego z tekstami Pawła Reszki
„Tu jest wojna” - wystawa zdjęć Wojtka Grzędzińskiego z tekstami Pawła Reszki
Leica Store & Gallery Warszawa zaprasza na wystawę fotografii wybitnego polskiego fotoreportera Wojtka Grzędzińskiego. Fotografiom towarzyszą teksty Pawła Reszki, znanego dziennikarza,...
2
Bryan Schutmaat po raz pierwszy w Polsce. Kowalsky Gallery zaprasza na wystawę County Road
Bryan Schutmaat po raz pierwszy w Polsce. Kowalsky Gallery zaprasza na wystawę County Road
Na zdjęciach pokazuje ludzi oraz krajobrazy zachodniej części USA w sposób daleki od tego co można zobaczyć w mediach. Z wystawą County Road Bryan Schutmaat zawita do Bochni.
2
„Bebok” - wystawa Karoliny Jonderko w Białymstoku
„Bebok” - wystawa Karoliny Jonderko w Białymstoku
Galeria Śledzińskich zaprasza na wystawę jednej z najbardziej utalentowanych polskich dokumentalistek. Projekt „Bebok” powstał w ramach zeszłorocznej Kolekcji Wrzesińskiej i opowiada o...
4
Powiązane artykuły