Emigracyjne fotografie Stanisława Cata Mackiewicza

Autor: Marcin Grabowiecki

25 Listopad 2014
Artykuł na: 2-3 minuty
W Muzeum Historii Fotografii trwa fascynująca wystawa angielskich zdjęć Stanisława Cata Mackiewicza, którym towarzyszą fragmenty z polsko-angielskich rozmówek, wydanych na potrzeby powojennej emigracji. Oprócz praktycznych zwrotów dużo jest w nich goryczy i nostalgii.
Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

Tuż po inwazji sowieckiej na Polskę, 18 września 1939 r. granicę z Litwą Kowieńską przekroczył Stanisław Cat Mackiewicz, redaktor konserwatywnego dziennika "Słowo", piłsudczyk, monarchista, jeden z najlepszych - o ile nie najlepszy - polski publicysta i pisarz polityczny XX wieku. Po roku dotarł do Anglii, gdzie spędził 17 następnych lat, dzieląc z tysiącami polskich żołnierzy i cywilnymi emigrantami czasy nadziei i goryczy.

Wystawa Teraz jestem tutaj. Albo może raczej nigdzie zawiera wybrane zdjęcia Stanisława Cata Mackiewicza wykonane w Anglii w okresie od wiosny 1945 do jego powrotu do Polski w 1956 r. Mackiewicz ukazuje się w nich jako zdolny fotograf amator. Fotografuje uliczne życie Londynu, spogląda na angielski krajobraz, wykonuje wiele portretów pięknych kobiet.

Całość ekspozycji zbudowana jest z dwóch dopełniających się narracji. Fotografiom Cata Mackiewicza towarzyszą fragmenty tekstu zaczerpnięte z wydanej w 1946 roku książki pt. "Mój sekretarz". Ta wydana na potrzeby powojennej emigracji niewielka książka jest zbiorem polsko-angielskich rozmówek, które miały być pomocne w pierwszym okresie życia na obczyźnie. Proponowane przez wydawcę dialogi dotyczą wspomnień wojennych, krajobrazu, uczuć, relacji damsko-męskich. Oprócz praktycznych zwrotów dużo jest w nich goryczy i nostalgii.

Wystawy przybliża realia i dramat powojennej emigracji. Pozwala spojrzeć na tamten czas nie z perspektywy podręcznika historii, ale oczami zaplątanej w jej wir jednostki. Wszystkie prezentowane na wystawie fotografie pochodzą z archiwum rodziny Stanisława Cata Mackiewicza.

Organizator: Instytut Pamięci Narodowej

Koncepcja wystawy i katalogu: Maciej Zakrzewski, Tomasz Wiech

Edycja fotografii: Tomasz Wiech

Koordynacja: Joanna Dutka-Kącka, Maciej Zakrzewski

Teraz jestem tutaj. Albo może raczej nigdzie. Emigracyjne fotografie Stanisława Cata Mackiewicza

Termin: 20 listopada 2014 - 31 stycznia 2015

Muzeum Historii Fotografii
ul. Józefitów 16
Kraków

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej...
4
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
8
Noc Muzeów w galeriach Związku Polskich Artystów Fotografików
Noc Muzeów w galeriach Związku Polskich Artystów Fotografików
Związek Polskich Artystów Fotografików zaprasza na Noc Muzeów. 18 maja przy Placu Zamkowym 8 odbędą się liczne wystawy i spotkania pod hasłem „Między rzeczywistością a wyobraźnią”.
6