Sony 24 mm f/1.4 GM - jasny, kompaktowy szeroki kąt dla fotografów i filmowców

Autor: Maciej Luśtyk

20 Wrzesień 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Najnowsze szkło w rodzinie Sony to gratka dla wszystkich fanów szerokiego kąta. W kompaktowym korpusie zamyka zaawansowaną optykę, a możliwość przełączenia pierścienia przysłony w tryb bezstopniowy i liniowe przełożenie pierścienia ostrości przypadną do gustu także filmowcom.

Pokazany dziś Sony 24 mm f/1.4 GM bez wątpienia będzie godnym rywalem analogicznych konstrukcji z innych systemów. Nie dość, że jak na swoje możliwości jest naprawdę kompaktowy (92 x 75 mm, 445 g) to jeszcze oferować ma najwyższej klasy optykę i bezkompromisową wygodę pracy.

Na układ optyczny składa się 13 soczewek w 10 grupach, z czego dwie to soczewki XA (ekstremalnie asferyczne), a 3 wykonano ze szkła o obniżonym współczynniku dyspersji. Do tego otrzymujemy powłoki antyodblaskowe Nano AR. Zapewnić ma nam to świetną rozdzielczość na całej powierzchni kadru, miękkie rozmycie nieostrości oraz fenomenalne efekty w przypadku pracy pod słońce. Ostrzyć będziemy z kolei w stanie z odległości 24 cm, a na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 67 mm. To wszystko przy akompaniamencie 11-listków przysłony, której domknięcie pozwoli nam na uzyskanie efektu 22-ramiennych gwiazd w punktach świetlnych. Fotografowie miejskich krajobrazów będą zachwyceni.

Samą przysłonę, a właściwie odpowiadający za sterowanie nią pierścień możemy przełączyć w tryb bezstopniowy, co na pewno docenią osoby filmujące bezlusterkowcami Sony, ale producent zrobił jeszcze jeden ukłon w stronę filmowców. Mianowicie pierścień ostrości oferuje bezpośrednie przełożenie na ruch soczewek, dzięki czemu można mieć pewność, że przesunięcie pierścienia na daną odległość zawsze zaowocuje tym samym efektem. W przypadku szkieł systemów bezlusterkowych, gdzie wszystko odbywa się elektronicznie, rzadko kiedy działa to w ten sposób.

Nowa konstrukcja oferuje także usprawniony, ultradźwiękowy silnik Direct Drive SSM, który ma być 3-krotnie szybszy niż w przypadku wcześniejszych szkieł producenta, a do tego działać bezgłośnie.

Cena i dostępność

Obiektyw pojawi się w sprzedaży w październiku 2018 roku, w cenie 1400 dolarów (około 5100 zł). Polskiej ceny na razie nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem sony.pl.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Irix - jasne stałki taniej o 20%
Irix - jasne stałki taniej o 20%
Świętuj Międzynarodowy Dzień Światła z Irix. Do 20 maja obiektywy fotograficzne ze światłem f/1.4 kupisz z rabatem w wysokości 20%. 
1
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - lepsza rozdzielczość, szybszy autofokus, lżejsza obudowa
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - lepsza rozdzielczość, szybszy autofokus, lżejsza obudowa
Sigma prezentuje drugą generację standardowego reporterskiego zoomu do aparatów bezusterkowych Sony E i L-Mount. Nowa Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN II Art to usprawnienia w każdym...
12
Fujifilm XF 16-50 mm f/2.8-4.8 R LM WR - nowy kit w systemie X teraz szerszy, ale bez stabilizacji
Fujifilm XF 16-50 mm f/2.8-4.8 R LM WR - nowy kit w systemie X teraz szerszy, ale bez stabilizacji
W systemie Fujifilm X pojawi się nowy uniwersalny zoom. XF 16-50 mm f/2.8-4.8 R LM WR oferuje uniwersalny zakres ogniskowych i uszczelniania, ale bez stabilizacji obrazu.
1
Powiązane artykuły