National Geographic Nature Photographer of the Year 2017 - zobaczcie zwycięskie zdjęcia

Wydarzenia organizowane przez National Geographic zawsze gwarantują nam solidną dawkę niezwykłych zdjęć przyrodniczych. Nie inaczej jest i tym razem. Właśnie poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji National Geographic Nature Photographer of the Year.

Autor: Michał Chrzanowski

14 Grudzień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Jak zwykle konkurs National Geographic Nature Photographer of the Year cieszył się ogromnym zainteresowaniem fotografów. W tym roku prace można było zgłaszać do czterech kategorii: Wildlife, Landscape, Aerials i Underwater. Nadesłanych zostało aż 11 tys. zdjęć ukazujących najróżniejsze i najdalsze zakątki świata. Jurorzy nie mieli więc łatwego zadania - zwłaszcza, że zdjęcia finalistów stały na bardzo wysokim poziomie.

Tegorocznym laureatem nagrody Grand Prix oraz zwycięzcą kategorii Wildlife został pochodzący z Singapuru, Jayaprakash Joghee Bojan, który wykonał portret orangutana przekraczającego rzekę w indonezyjskim parku narodowym. W ręce fotografa powędrował tytuł National Geographic Nature Photographer of the Year oraz nagroda pieniężna w wysokości 10 tys. dolarów. Zwycięskie zdjęcie „Face to face in a river in Borneo“ zostanie także opublikowane w najbliższym numerze magazynu National Geographic.

„Face to face in a river in Borneo“, czyli nauka cierpliwości i pokory

Bojan wykonał to zdjęcie po długim i cierpliwym oczekiwaniu w okolicach rzeki Sekoyner w Tanjung Puting National Park na Borneo (Indonezja). Po spędzeniu dobrych kilku dni na fotografowaniu orangutanów w parku, Bojan dowiedział się o miejscu, w którym samiec przekroczył rzekę - niezwykłe zachowanie tego gatunku, które fotograf wiedział, że musi uchwycić w kadrze. Po odczekaniu dnia i nocy w pobliżu wyznaczonego miejsca, strażnik z którym podróżował Bojan, zauważył orangutana następnego ranka w miejscu oddalonym o kilka minut w górę rzeki. Gdy się tam zbliżyli, fotograf postanowił wejść do wody, aby łódź nie przestraszyła samca orangutana. W głębokiej rzece, która była także domem dla słodkowodnych krokodyli, Bojan zrobił zdjęcie, gdy orangutan wyjrzał zza drzewa, by sprawdzić, czy fotograf wciąż tam jest.

- Szczerze mówiąc, czasami po prostu „ślepniesz“, gdy coś takiego się dzieje. Jesteś tak pochłonięty. Naprawdę nie wiesz, co się dzieje wokół. Nie odczuwasz bólu, nie czujesz ukąszeń komara, nie czujesz chłodu, ponieważ twój umysł jest całkowicie zagubiony w tym, co dzieje się przed tobą - powiedział Jayaprakash Joghee Bojan.

Zobacz wszystkie zdjęcia (15)

W powyższej galerii możecie zobaczyć zdjęcia laureatów poszczególnych kategorii. W tym roku nadesłane prace oceniali: redaktor naczelna magazynu National Geographic, Kathy Moran, fotograf National Geographic, Anand Varma i fotografka Michaela Skovranova.

Więcej informacji na temat konkursu znajdziecie pod adresem photography.nationalgeographic.com.

zdjęcie główne: Matthew Smith, kategoria „Underwater“ National Geographic Nature Photographer of the Year 2017

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Zamykam oczy, wchodzę w ciemność - Tomasz Kawecki i Pochwała Cienia
Zamykam oczy, wchodzę w ciemność - Tomasz Kawecki i Pochwała Cienia
Tomasz Kawecki poszukuje dawnych duchów, które musiały przystosować się do dzisiejszego świata. Z lampą jako jedynym źródłem światła eksploruje dziury w ziemi, jaskinie i ciemne zakamarki w...
5
Przyznano fotograficzne nagrody Pulitzera 2024
Przyznano fotograficzne nagrody Pulitzera 2024
Kryzys migracyjny i wojna Hamasu z Izraelem. Za te tematy przyznano tegoroczne nagrody Pulitzera w kategoriach fotograficznych dwóm zespołom prasowym - Associated Press i Reuters.
17
Zmiany w życiu matki i córki: Agnieszka Pazdykiewicz i projekt "Przejście"
Zmiany w życiu matki i córki: Agnieszka Pazdykiewicz i projekt "Przejście"
Przemijanie, menopauza, starzenie się, a obok dorastanie, dojrzewanie i zmiany. Agnieszka Pazdykiewicz fotografuje specyficzny okres w życiu swoim i córki w projekcie "Przejście".
80030
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)