Aparat na wakacje (edycja 2010)

0

Autor: Michal Grzegorczyk

2 Czerwiec 2010
Artykuł na: 23-28 minut
Kto tylko może - jedzie na wakacje. A kto jedzie na wakacje - fotografuje. Przygotowania do urlopu bardzo często wiążą się z wyborem i zakupem nowego aparatu. Ci, którzy na co dzień nie śledzą rynku fotograficznego mogą mieć z tym problem. Z naszym poradnikiem będzie im znacznie łatwiej. Zapraszamy do lektury.

Wystarczy rzucić okiem na deptaki w popularnych kurortach czy okolice słynnych zabytków by zauważyć, że aparat to obowiązkowy element wyposażenia każdego turysty. Fotografują wszyscy: dla entuzjastów urlop to świetny moment na zorganizowanie ciekawego pleneru, a dla osób, które na co dzień nie fotografują, to jedna z nielicznych okazji w ciągu roku do wyciągnięcia aparatu z torby. Podczas wakacji powstają tysiące zdjęć, a wybór i zakup aparatu to bardzo często jeden z punktów przed-wakacyjnych przygotowań.

Prawdopodobnie większość naszych czytelników doskonale wie czym będzie fotografowała w trakcie wakacji. Będzie to albo dotychczasowy, sprawdzony sprzęt, albo nowy, dokładnie przemyślany i przeanalizowany. Gorzej mają ci, którzy nie interesują się na co dzień rynkiem sprzętu fotograficznego. Mnogość marek, technologii, funkcji i parametrów nie ułatwia wyboru najwłaściwszego modelu. Właśnie dla nich przygotowaliśmy tegoroczną edycję naszego poradnika.

Od kilku sezonów da się zauważyć zbliżanie się do siebie cen różnych kategorii aparatów. Aktualnie ceny zaawansowanych lub wstrząsoodpornych kompaktów, prostych lustrzanek czy tzw. "bezlusterkowców" (aparatów systemowych z wymienną optyką) zazębiają się. Osoba dysponująca kwotą około 1500 złotych może wybierać spośród wszystkich wymienionych kategorii. Nie jest już więc tak, że aparat należy wybierać kierując się wyłącznie budżetem, jakim dysponujemy. Należy brać pod uwagę potrzeby, oczekiwania i własne umiejętności. Te ostatnie nie są zresztą niezbędne. Poza profesjonalnymi lustrzankami kosztującymi przynajmniej kilka tysięcy złotych wszystkie aparaty mają tryby automatyczne i liczne ułatwienia sprawiające, że mogą nimi fotografować zupełni amatorzy.

Wyliczanie różnych rodzajów "aparatów na wakacje" należy zacząć od grupy najprostszych kompaktów. Kosztują poniżej 600 złotych, często brakuje im przydatnych funkcji (stabilizacji, szerokokątnego obiektywu), ale są małe, poręczne, dziecinnie proste w użyciu i w razie potrzeby można je właśnie dzieciom pożyczyć. Nieco droższe są bardziej zaawansowane kompakty, wśród których szczególnie warto wyróżnić kategorię "kieszonkowych superzoomów". Przykuwają uwagę małymi, kieszonkowymi rozmiarami, dużym (10x - 15x) zoomem i licznymi funkcjami przydatnymi podczas wyjazdów - szerokokątnym obiektywem, stabilizacją, możliwością kręcenia filmów HD, czasem nawet wbudowanym GPS-em. Ostatnio przeprowadziliśmy test porównawczy kilku popularnych modeli z tej kategorii - zainteresowanych zapraszamy do lektury (część 1, część 2).

Olympus mju TOUGH 8010 to najbardziej wytrzymały aparat na świecie. Poradzi sobie z zanurzeniem na głębokość 10 i upadkiem z 2 metrów, 10-stopniowym mrozem i 100-kilogramowym naciskiem, a przy tym nic nie traci ze swoich fotograficznych właściwości: ma szerokokątny obiektyw z 5-krotnym zoomem, 2 GB wbudowanej pamięci i podwójną stabilizację obrazu.

Osobną kategorię, wręcz stworzoną z myślą o aktywnie spędzanych wakacjach, stanowią kompakty odporne na wodę i wstrząsy. Niektóre z nich wytrzymują zanurzanie na głębokość 10 metrów, upadki z dwóch metrów, mróz, pył i zgniatanie. Sprawdzą się zawieszone na nadgarstku w trakcie wspinaczki, w torbie przypiętej do ramy roweru górskiego, na kitesurfingu - jednym słowem, wszędzie tam, gdzie inne aparaty nie dały by rady. W najbliższych dniach opublikujemy test porównawczy wodo- i wstrząso-odpornych kompaktów, a na razie publikujemy listę aktualnie dostępnych modeli.

;Wodoodporność;Upadki;Ogniskowe;Stabilizacja mechaniczna;Matryca;

Canon PowerShot D10;10 metrów;1,22 metra;35 - 105 mm;tak;matryca 12 Mp;

Casio Exilim G1;3 metry;2 metr;38 - 114 mm;brak;matryca 12 Mp;

Fujifilm FinePix XP10;3 metry;1 metr;36 - 180 mm;brak;matryca 12 Mp;

Olympus mu TOUGH-3000;3 metry;1,5 metra;28 - 102 mm;tak;matryca 12 Mp;

Olympus mu TOUGH-6020;5 metry;1,5 metra;28 - 140 mm;tak;matryca 14 Mp;

Olympus mu TOUGH-8010;10 metrów;2 metry;28 - 140 mm;tak;matryca 14 Mp;

Panasonic Lumix DMC-FT2;10 metry;2 metra;28 - 128 mm;tak;matryca 14 Mp;

Pentax Optio W90;6 metrów;1,2 metra;28 - 140 mm;brak;matryca 12 Mp;

Sony Cyber-shot TX5;3 metrów;1,5 metra;25 - 100 mm;tak;matryca 10 Mp]

Sony NEX-5 łączy niewielkie rozmiary z jakoścą obrazu jak z lustrzanki. Wymienne obiektywy, tryb panoramy (w przyszłości także 3D) i filmy HD pobudzają kreatywność. Amatorzy docenią prostotę obsługi, a piękne wzornictwo zachwyci każdego.

Jeszcze niedawno podział amatorskich cyfrówek był prosty - były kompakty albo lustrzanki. W ciągu ostatnich dwóch lat pojawiła się zupełnie nowa kategoria aparatów ciekawie łącząca zalety dwóch tradycyjnych. Mowa o aparatach z wymienną optyką, w których stosowane są matryce o rozmiarach takich samych jak w lustrzankach (ta sama jak w lustrzankach, dużo wyższa niż w kompaktach, jakość zdjęć) i jednocześnie nie ma w nich lustra i wizjera optycznego, czyli elementów zajmujące w lustrzankach stosunkowo dużo miejsca. Dzięki temu możliwe też było zmniejszenie rozmiarów obiektywów, które w tych "hybrydowych" konstrukcjach nadal można wymieniać. Innymi słowy, z każdej grupy wzięto to co najlepsze. Z kompaktów poręczność, niewielkie wymiary, a z lustrzanek jakość zdjęć i możliwość wymiany obiektywów.

;System;Rozdzielczość;Ekran;Uwagi;

Olympus E-P1;Mikro 4/3;12,3 Mp;3-calowy;gorąca stopka;

Olympus E-P2;Mikro 4/3;12,3 Mp;3-calowy;gorąca stopka, port akcesoriów;

Olympus E-PL1;Mikro 4/3;12,3 Mp;2,7-calowy;gorąca stopka, wbudowana lampa, port akcesoriów;

Panasonic Lumix G10;Mikro 4/3;12,1 Mp;3-calowy;gorąca stopka, wbudowany wizjer cyfrowy;

Panasonic Lumix G2;Mikro 4/3;12,1 Mp;3-calowy, dotykowy;gorąca stopka, wbudowany wizjer cyfrowy;

Panasonic Lumix GF1;Mikro 4/3;12,1 Mp;3-calowy;gorąca stopka, port akcesoriów, wbudowana lampa;

Panasonic Lumix GH1;Mikro 4/3;12,1 Mp;3-calowy;gorąca stopka, wbudowany wizjer cyfrowy, rozbudowane funkcje filmowe;

Samsung NX10;Samsung NX;14,6 Mp;3-calowy;gorąca stopka, wbudowany wizjer cyfrowy, wbudowana lampa;

Samsung NX5;Samsung NX;14,6 Mp;3-calowy;gorąca stopka, wbudowany wizjer cyfrowy, wbudowana lampa;

Sony NEX-3;Sony NEX;14,2 Mp;3-calowy, odchylany;port akcesoriów, lampa zewnętrzna w zestawie;

Sony NEX-5;Sony NEX;14,2 Mp;3-calowy, odchylany; port akcesoriów, lampa zewnętrzna w zestawie;]

Olympus E-PL1 to przedstawiciel nowej generacji aparatów systemowych. Niewielka i stylowa konstrukcja oferuje wymienne obiektywy oraz jakość obrazów i filmów jak z lustrzanki. Zarówno na zdjęciach jak i w sekwencjach wideo można korzystać z Filtrów Artystycznych.

Ostatnia grupa aparatów "wakacyjnych" to lustrzanki. Jak wspominaliśmy wcześniej, cena i łatwość obsługi podstawowych modeli zachęcają do kupna. Użytkownik zyskuje świetną jakość zdjęć, szybkość działania, uniwersalność oraz możliwość kreatywnego, niczym nie ograniczonego fotografowania. Wszystko za cenę dużych rozmiarów i wagi.

Oto kilka uniwersalnych porad, o których warto pamiętać podczas przed-wakacyjnych zakupów. Bez względu na grupę aparatów którą bierzemy pod uwagę nie warto dać się nabrać na najsilniej promowany parametr - liczbę magapikseli. To nieprawda, że im więcej megapikseli, tym lepiej. Amatorzy najczęściej przeglądają zrobione zdjęcia na monitorze komputera, zamawiają odbitki w pocztówkowych rozmiarach, czasami wybrane w formacie A4. Do takich zastosowań spokojnie wystarczyłaby matryca 8 megapikselowa. Współczesny standard to 10-12 megapikseli. Jeśli jakiś aparat oferuje 14 Mp to dobrze - ale niech się to nie stanie kartą przetargową. W przypadku kompaktów dużo istotniejszym parametrem jest zakres ogniskowych, a dokładniej obecność szerokiego kąta. Szerokokątny obiektyw to taki, który ma ogniskową równą bądź krótszą od 28 mm - sprawdzi się na przykład podczas fotografowania w małych pomieszczeniach. Niestety, niektórzy producenci (szczególnie w aparatach z najniższej półki) oferują obiektywy o ogniskowych zaczynających się od 38 mm i dłuższych. Lepiej te propozycje omijać, za granicę rozsądku uznając ciągle popularne 35 mm.

Klientów kuszą też liczne "cyfrowe" funkcje. Nie dajmy się im zwieść. W świecie fotografii z reguły nie oznacza to nic dobrego. Zdecydowanie bardziej wartościowa jest stabilizacja mechaniczna, niż stabilizacja cyfrowa, która najczęściej negatywnie wpływa na jakość zdjęcia. To samo dotyczy przewagi zooma optycznego względem cyfrowego. Ten drugi działa albo kosztem zmniejszonej rozdzielczości, albo elektronicznego "rozdmuchania" wycinka kadru. Znacznie bardziej przydają się "inteligentne" funkcje wspomagające fotografowanie (rozpoznawanie twarzy, rozpoznawanie scenerii, rozjaśnianie ciemnych obszarów zdjęcia). Mogą one sprawić, że zdjęcia robione przez niewprawione osoby (np. dzieci) będą lepsze technicznie. W tej chwili większość renomowanych producentów oferuje je w swoich modelach - również tych z najniższej półki.

Na koniec - zaproszenie. Już za kilka dni ruszy w Warszawie fotograficzna impreza fotopolisEXPO, która będzie świetną okazją do obejrzenia (i samodzielnego wypróbowania na fotograficznym ringu!) sprzętu różnych producentów. A jeśli ktoś zdecyduje się na zakupy, będzie mógł skorzystać z obowiązujących w tych dniach rabatów, które sięgną nawet 10% (szczegóły w artykule "Specjalne ceny targowe na fotopolisEXPO 2010").

Na następnej stronie prezentujemy tradycyjne zestawienie dostępnych na rynku aparatów.

Poprzednia

1

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak działa film - fotografia analogowa w pigułce
Jak działa film - fotografia analogowa w pigułce
Jeżeli chcecie szybko dowiedzieć się wszystkich najistotniejszych informacji na temat procesu powstawania zdjęć analogowych, od filmu po wydruki, nowy film z kanału...
0
0
Fotografia flat lay - poradnik Jakuba Kaźmierczyka
Fotografia flat lay - poradnik Jakuba Kaźmierczyka
Zdjęcia typu flat lay to ciekawy sposób na zaprezentowanie wszelkiej maści produktów. Jakub Kaźmierczyk podpowiada, jak zrobić je dobrze w domowym studiu, z niewielkim zestawem...
32
0
Mikrofon do filmowania - zobacz, jaki typ mikrofonu wybrać do wideo, które tworzysz
Mikrofon do filmowania - zobacz, jaki typ mikrofonu wybrać do wideo, które tworzysz
Mikrofon pojemnościowy, krawatowy, reporterski, kierunkowy, mikroport czy może zewnętrzny rejestrator? Odpowiedni dźwięk ma...
32
0
Powiązane artykuły