Aparat na wakacje (edycja 2015)

Autor: Maciej Luśtyk

25 Maj 2015
Artykuł na: 38-48 minut
Mimo że pogoda za oknem zdaje się tego nie zapowiadać, lato zbliża się wielkimi krokami. Już niedługo zapaleńcy sportów wodnych wyjadą nad morze, a entuzjaści wspinaczki i pięknych widoków wybiorą się z plecakami w góry. Część osób po prostu wybierze się na długo wyczekiwany urlop. Co łączy tych wszystkich ludzi? Z pewnością większość z nich będzie chciała zabrać ze sobą aparat fotograficzny. Niestety bardzo często pochopne wybory w tym temacie odbierają radość z fotografowania.

Przy wyborze aparatu pamiętajmy, że aparat musi przede wszystkim spełniać NASZE oczekiwania i jak najlepiej odpowiadać rodzajowi wykonywanych przez NAS fotografii. Nie kierujmy się powszechnie panującymi opiniami, gdyż w wielu przypadkach mijają się z prawdą. Jaki więc aparat wybrać? W obecnych czasach, gdy wybór sprzętu jest ogromny, a ceny różnych typów aparatów są na podobnym pułapie, łatwo się w tym temacie pogubić. Z tego powodu prezentujemy mały poradnik, który z pewnością pomoże Wam w wyborze właściwego sprzętu. Aby ułatwić połapanie się w gąszczu porad, podzieliliśmy je według kategorii odpowiadających przeznaczeniu aparatu.

Aktywny wypoczynek

Zapewne wśród osób fotografujących znajduje się wielu amatorów sportów wodnych. Z garaży wyjmujemy swoje deski, pianki i żagle w oczekiwaniu na dobry wiatr. Ale lato to nie tylko sporty wodne. W okresie wakacyjnym więcej jeździmy na rowerze czy rolkach, a skateparki zapełniają się deskorolkami i bmxami. Jaki więc aparat wybrać, aby jak najlepiej uchwycić ewolucje wykonywane na kajcie, surfie, bądź deskorolce? W tym wypadku przede wszystkim radzimy zwrócić uwagę na wytrzymałość aparatu i odporność na warunki atmosferyczne. Zamierzamy przecież jeździć z aparatem, a nie tylko stać z boku i się przyglądać.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Nikon COOLPIX AW130 to wytrzymały sprzęt na każdą pogodę. Z aparatem można nurkować na głębokości do 30 m, jest pyłoszczelny oraz odporny na upadki z wysokości do 2 m i temperaturę do -10°C.W każdej chwili można udostępnić zdjęcia, korzystając z łączności NFC (wystarczy dotknąć aparatem smartfonu lub tabletu) lub sieci Wi-Fi, a dane z odbiornika GPS ułatwiają dokumentowanie wypraw. Więcej informacji znajdziesz na stronie nikon.pl. Aparat jest oferowany w zestawach: Outdoor w skład którego wchodzą następujące akcesoria: uchwyt na rower, szelki oraz silikonowe etui oraz Diving zawierający wodoodporny plecak i nietonący pasek. Dodatkowo do końca czerwca 2015 r. przy zakupie aparatu w promocji cashback 100 zł wróci do Ciebie.

W ostatnim czasie bardzo modne stało się nagrywanie filmików podczas uprawiania sportów. Warto więc zwrócić uwagę, aby wybrany aparat oferował możliwość nagrywanie filmów w jak najlepszej jakości. Uprawiający sporty wyczynowe będą też zachwyceni możliwością nagrywania filmów w zwolnionym tempie. W przypadku nagrywania filmów, a także robienia zdjęć sportowych z bliska, ważne jest, żeby obiektyw aparatu oferował możliwie jak najszerszy kąt widzenia. Dzięki temu nie będzie problemu z uchwyceniem całości nagrywanej sceny. Plusem będą też niewielkie rozmiary i możliwość zamocowania aparatu np. do kasku. Większość z tych funkcji posiadają dedykowane modele wodoodpornych i wstrząsoodpornych aparatów kompaktowych oraz popularne ostatnimi czasy kamerki sportowe.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Olympus TG-4 to najlepsza jakość zdjęcia w kategorii zapakowana w super odporny korpus. Jak przystało na lidera oferuje wszystko co najlepsze: obiektyw o światłosile f2,0 i ogniskowej 25mm, pliki RAW oraz funkcje specjalne takie jak timelapse, filmy slowmotion, GPS, WiFi czy niesamowite makro. Więcej informacji o aparacie znajdziecie na stronie olympus.pl.

Jeżeli jednak bardziej niż uprawianie sportów ekstremalnych kręci nas ich fotografowanie, poszukajmy aparatu oferującego wydajny tryb zdjęć seryjnych i szybki autofokus. Dzięki temu będziemy zawsze w stanie wybrać dobre zdjęcie z serii wykonanej podczas wartkiej akcji i nie będziemy musieli się martwić, że fotografowany obiekt „wypadnie” nam poza głębię ostrości. Wiele amatorskich aparatów oferuje specjalne tryby przeznaczone do fotografowania wyczynów sportowych, jednak w tym temacie najlepiej sprawdzą się bardziej zaawansowane konstrukcje, umożliwiające podpięcie obiektywów o różnym zakresie ogniskowych, aby móc dostosować się do dynamicznie zmieniających się warunków. Trzeba też pamiętać, że przypadku gdy nie możemy zanadto zbliżyć się do fotografowanego obiektu, ważne jest aby aparat posiadał obiektyw z długim zoomem optycznym. W tym wypadku, z racji oferowanej jakości najlepiej sprawdziłaby się lustrzanka lub bezlusterkowiec z długim obiektywem, ale i niektóre kompakty, a zwłaszcza tak zwane „superzoomy” posiadają przybliżenie wystarczające do tego typu zdjęć.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Nikon COOLPIX S33 jest wodoszczelny do 10 m, odporny na upadki z wysokości do 1,5 m i temperatury do -10°C. Aparat posiada dwa rodzaje menu: dedykowane dla dzieci oraz dla dorosłych. W aparacie zastosowano technologię kadrowania twarzy, która umożliwia robienie podwodnych portretów bez konieczności zanurzania się razem z aparatem. Aparat pozwala filmować w rozdzielczości Full HD z dźwiękiem stereo. Można go ładować przez gniazdo microUSB, a w tym samym czasie również odtwarzać zdjęcia i filmy lub nawet dalej fotografować. Więcej informacji znajdziesz na nikon.pl. Aparat dostępny jest także w zestawach z neoprenowym plecakiem (wszystkie wersje kolorystyczne) lub z wodoodpornym paskiem (tylko biały).

Relaks na leżaku

Wakacje „na leżaku” które zwykle spędzamy z rodziną lub przyjaciółmi to wspaniała okazja do robienia zdjęć. Imprezy, atrakcje, wspólne posiłki i czas wolny stwarzają wiele okazji na fotografowanie najbliższych. Czym więc fotografować aby zdjęcia, którymi w tym roku będziemy chwalić się wśród znajomych były wyjątkowe? Dla wielu osób w tym wypadku idealnym rozwiązaniem będzie smarfon z dobrej jakości aparatem. Dzięki małemu rozmiarowi i możliwości posiada go cały czas pod ręką, niemal w każdym momencie będziemy w stanie uchwyciś interesujący nas kadr. Dodatkowo, dzięki funkcjom internetowym, łatwo i szybko podzielimy się zrobionymi zdjęciami z rodziną i przyjaciółmi oraz bez problemu umieścimy je na portalach społecznościowych.

Podobne funkcje spotkamy też w niektórych aparatach kompaktowych, lustrzankach i bezlusterkowcach z wymienna optyka. Aparaty te oferują lepszą jakość zdjęć i umożliwiają użycie obiektywów  z zoomem co pomoże nam w skomponowaniu odpowiedniej sceny. Przy fotografowaniu rozbieganych dzieci na plaży, tudzież znajomych podczas rozgrywki siatkówki plażowej najlepiej sprawdzi się aparat z szybkim systemem autofokusa, który zadba o to, żeby nawet najbardziej dynamiczne obiekty wyszły ostre na zdjęciach. W tym wypadku polecamy raczej lustrzanki i zaawansowane bezlusterkowce, gdyż systemy autofokusa w aparatach kompaktowych wciąż miewają kłopoty z uchwyceniem szybko poruszających się obiektów. Jeśli jednak aparatu używamy do prostej dokumentacji codziennych chwil, a zależy nam żeby móc go mieć przy sobie w każdej chwili i żeby oferował względnie dobrą jakość, zaawansowane kompakty będą najlepszym wyborem.

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

Sony WX500 posiada wysokoczułą 18,2-megapikselową matrycę Exmor R i obiektyw z 30-krotnym zoomem optycznym o ekwiwalencie 24-720 mm. Odchylany o 180° ekran LCD ułatwia sprawdzanie kompozycji przy wykonywaniu selfie i zdjęć grupowych, a także przy fotografowaniu z niestandardowej perspektywy. Wydajna 5-osiowa stabilizacja obrazu zagwarantuje ostre kadry w każdych warunkach, a dzięki funkcją Wi-fi i NFC łatwo prześlemy zdjęcia na inne urządzenia i do mediów społecznościowych. Więcej informacji o aparacie na stronie sony.pl.

Warto też wspomnieć, że aparaty tego typu oferują zwykle najwięcej ustawień ułatwiających fotografowanie i uzyskanie dobrych efektów niezależnie od fotografowanej sceny. Dobre kompakty oferują tryby poświęcone większości sytuacji, o których jesteśmy w stanie pomyśleć (nawet takie poświęcone fotografowaniu jedzenia), dzięki czemu będziemy w stanie wykonać dobre zdjęcia bez zagłębiania się w techniczne aspekty fotografowania.

Należy tylko pamiętać, że aparaty kompaktowe nie zawsze dobrze radzą sobie z gorszym oświetleniu, a przecież z racji wysokich temperatur wiele zdjęć będziemy robić podczas wieczornych spacerów lub nocnych imprez. Dlatego też warto zwrócić uwagę na wydajność stabilizacji oferowanej przez aparaty. Mimo, że na oko tak się nie wydaje, sztuczne światło często bywa za słabe, aby zrobić nieporuszone zdjęcie.

Jeżeli siedzi w nas żyłka artysty, i wakacyjne plenery chcielibyśmy wykorzystać do wykonania naszym najbliższym paru tradycyjnych portretów, warto zwrócić uwagę na parametry aparatu umożliwiające uzyskanie małej głębi ostrości, a tym samym plastycznego rozmycia za osobą fotografowaną (bokeh). Efekt ten uzyskamy fotografując na szeroko otwartej przysłonie przy dłuższych ogniskowych. Aparat powinien zatem oferować  swobodę zmiany parametrów ekspozycji i jasny obiektyw zoom umożliwiający wykonanie zbliżenia na osobę fotografowaną przy niskich wartościach przysłony. Niestety bardzo niewiele aparatów amatorskich oferuje takie możliwości i uzyskanie ładnego rozmycia za ich pomocą bywa niemożliwe. Co więcej na charakter rozmycia wpływ ma również typ przysłony zastosowanej aparacie. Wszystko to sprawia to, że pod tym względem najlepiej sprawdzają się lustrzanki i aparaty bezlusterkowe z wymienną optyką.

Wiele z aparatów dostępnych obecnie na rynku, w ramach funkcji internetowych oferuje sterowanie aparatem za pomocą smartfona. Taka funkcja może okazać się przydatna gdy chcemy sfotografować się z rodziną, przyjaciółmi lub wykonać autoportret wyróżniający się na tle selfie robionych z ręki lub niesławnych selfie-sticków. Podgląd fotografowanego obrazu przez smartfona ułatwi nam szybkie skomponowanie kadru i pozwoli na zrobienie zdjęcia we właściwym momencie bez konieczności ścigania się z wyzwalaczem czasowym aparatu. Gdybyśmy jednak chcieli zrobić sobie z naszą rodziną klasyczne, wpisujące się w kanon gatunku selfie, warto pamiętać o uchylnym bądź obrotowym ekranie aparatu umożliwiającym odwrócenie go w stronę fotografowanego obiektu.

Wędrówka z plecakiem

Wakacje to jednak nie tylko imprezy, rodzinne spacery deptakiem i uprawianie sportów. Nie zapominajmy o osobach, których głównym hobby jest fotografia i które swój urlop będą planować pod względem możliwości wykonania jak najlepszych zdjęć. Wielu z nich zapewne przy pierwszej lepszej okazji wyruszy w plener. Głównym kryterium doboru urządzenia w tym wypadku będzie zapewne jakość i plastyka zdjęć oferowanych przez aparat. Gabaryty urządzenia też nie są bez znaczenia. Podczas całodziennej wyprawy, plecak pełen sprzętu może nas kosztować wizytę u reumatologa. Dlatego też w wypadku wypraw i fotografii natury, dobór aparatu jest bardziej skomplikowany.

Najbardziej zaawansowani użytkownicy zapewne wybiorą pełnoklatkowe lustrzanki cyfrowe z odpowiednimi obiektywami. Warto jednak zwrócić uwagę też na bezlusterkowce z wymienną optyką, które ostatnimi czasy dosłownie depczą po piętach lustrzankom pod względem oferowanych funkcji i jakości obrazu, a są od nich dużo mniejsze i lżejsze. Coraz chętniej wybierają je zaawansowani entuzjaści, którzy oczekują możliwości pełnej ingerencji w parametry fotografowania, ale zależy im też na niewielkich gabarytach. Mniej obeznanym amatorom zdjęć plenerowych polecamy zaawansowane aparaty kompaktowe. Te bardziej zaawansowane oferują naprawdę dobrą jakość zdjęć i obiektywy zoom o szerokim zakresie ogniskowych, a dzięki niewielkim rozmiarom zmieszczą się w kieszeni spodni.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Nikon D5500 to lekka i wyjątkowo poręczna cyfrowa lustrzanka jednoobiektywowa, wyposażona w matrycę bez optycznego filtra dolnoprzepustowego wykorzystującą rozdzielczość 24,2 mln pikseli, obsługę sieci Wi-Fi oraz  ruchomy ekran dotykowy o dużej czułości. Średnia cena rynkowa aparatu w zestawie z obiektywem AF-S NIKKOR 18-55 mm f/3.5-5.6G VR II to 3100 zł. Więcej o aparacie na stronie nikon.pl

Warto pamiętać, że jeśli podczas naszych wypraw zamierzamy skupić się bardziej na fotografowaniu zwierząt niż krajobrazów, przyda nam się obiektyw oferujący duże przybliżenie. Nie jesteśmy raczej w stanie podejść wystarczająco blisko dzikiego zwierzęcia, aby go nie spłoszyć. Poza tym w przypadku dzikich zwierząt, bliski kontakt jest niewskazany. Tak więc użytkownicy aparatów z wymienną optyką powinni uzbroić się w teleobiektywy, natomiast dla osób fotografujących kompaktami ważny będzie współczynnik powiększenia oferowanego przez optykę aparatu. Często producenci chwalą się, że dany aparat oferuje wielokrotny zoom cyfrowy. Nie należy jednak się tym sugerować, gdyż zoomy te powiększają obraz cyfrowo przez co bardzo traci na jakości. Radzimy zawsze zwracać uwagę głównie na współczynnik zoomu optycznego. W tego typu fotografii doskonale sprawdzą się aparaty typu super-zoom.

Fotografia natury to nie tylko krajobrazy, łosie, jelenie, ptaki, ryjówki, niedźwiedzie i inne dzikie zwierzęta. Wiele osób wybierających się na fotograficzne eskapady bardziej interesuje świat w mikroskali - królestwo owadów, roślin i wszelkiego rodzaju małych detali. Czym więc kierować się by zdjęcia makro wyszły jak najciekawiej? Przede wszystkim warto sprawdzić czy aparat posiada tryb makro i jakie w związku z nim oferuje możliwości. Dobrze pod tym względem sprawdzą się aparaty kompaktowe. Niektóre modele dostępne na rynku oferują możliwość ustawienia ostrości w odległości już 1 cm od aparatu. W przypadku aparatów z wymienną optyką prawdopodobnie będziemy musieli zainwestować w pierścienie pośrednie, mocowane pomiędzy korpusem, a obiektywem lub w specjalny obiektyw makro.

BLD|OM-D E-M10] to supersmukły, pięknie zaprojektowany, lekki i najbardziej wydajny aparat systemowy w swojej klasie. Aparat Mikro Cztery Trzecie został wyposażony w mnóstwo zaawansowanych technologii: duży wizjer elektroniczny, niezwykle wydajną 3-osiową stabilizację obrazu, szybki autofokus, a także wbudowaną lampę oraz WiFi. E-M10 przewyższa lustrzanki cyfrowe zarówno pod względem gabarytów, jak i doskonałej jakości obrazu. Dzięki E-M10 fotografowanie jeszcze nigdy nie było tak łatwe. Więcej informacji o aparacie znajdziecie na astronie olympus.pl.

W przypadku tego typu zdjęć przyda się jasny obiektyw z wielolistkową przysłoną, co pozwoli na uzyskanie małej głębi ostrości i ciekawe rozmycie w tle. Zapewne większość osób będzie chciała szybko podzielić się zdjęciami z najbliższymi, więc dobrze wybrać aparat posiadający funkcje wykorzystujące połączenie bezprzewodowe. Osobom spędzającym dużo czasu w plenerze przyda się również możliwość geotagowania zdjęć za pomocą modułu GPS, tak by mieć kontrolę nad tym gdzie wykonały najlepsze kadry.

Miejska przygoda

Należy pamiętać, że fotografia plenerowa to nie tylko krajobrazy i zwierzęta. Wielu użytkowników będzie wolało zapewne ruszyć w miasto i spróbować sił w fotografii ulicznej. Latem miejska dżungla tętni życiem i z pewnością będzie źródłem wielu niezapomnianych kadrów. Aby więc móc zatopić się w przestrzeni miejskiej niczym Elliot Erwitt, Bresson czy Vivian Maier, warto zwrócić uwagę na szybkość i poręczność aparatu. Wielu osobom do tych celów wystarczy dobry smartfon, jednak bardziej wymagającym polecamy niewielkie bezlusterkowce z wymienną optyką, a także zaawansowane kompakty. Warto zwrócić uwagę na szybkość i wydajność systemu autofokusa oraz na łatwy dostęp do ustawień aparatu i parametrów ekspozycji tak, abyśmy byli w stanie nadążyć za chaotyczną naturą miasta. Mając na uwadze nieprzewidywalność fotografii ulicznej radzilibyśmy uzbroić się w aparat oferujący optykę z szybkim zoomem, o szerokim zakresie ogniskowych. Najlepiej w tym wypadku sprawdzą się zoomy sterowane manualnie - te znajdziemy właśnie w bezlusterkowcach i lustrzankach. Niektóre z aparatów oferują też możliwość nałożenia filtrów i symulacji kliszy, przez co nasze zdjęcia nabiorą unikalnego charakteru.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Sięgnij po Sony A6000 i twórz wspaniałe jakościowo zdjęcia małym aparatem o matrycy większej niż główni konkurenci (APS-C). Rekordowo szybki system AF (ostrość w 0,06 sekundy), 179 pól AF z detekcją fazy na 90% powierzchni kadru oraz możliwość robienia zdjęć seryjnych z nadzwyczajną szybkością 11 kl./s to główne cechy bezlusterkowca SONY. Do tego doskonały wizjer OLED, pokrętło trybów naświetlania, wyraźnie zaznaczony uchwyt oraz bardzo wygodna łączność bezprzewodowa Wi-Fi, którą na pewno docenisz podczas wakacyjnych wyjazdów. Więcej informacji o aparacie znajdziecie na stronie sony.pl.

Jak wiemy swoją prawdziwą naturę miasto odkrywa nocą. Warto więc sprawdzić jak wybrany aparat radzi sobie podczas pracy na wysokich czułościach i w słabym oświetleniu. Wydajność systemu stabilizacji aparatu też nie jest tutaj bez znaczenia. Podczas fotografowania nocą, a także w przypadku nocnych wypadów na miasto ze znajomymi, będziemy zapewne korzystać z lampy błyskowej aparatu. Trzeba więc zwrócić uwagę na moc i jakość flasha oferowanego przez urządzenie.

Na kolejnej stronie prezentujemy tabele z zestawieniami wybranych modeli w poszczególnych kategoriach.

Poprzednia

1

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Chcesz wiedzieć jak wydłużyć żywotność akumulatora i sprawić, by w każdej sytuacji zapewniał wydajną i wygodną pracę ze sprzętem? Z tego poradnika dowiesz się, jak zapewnić optymalne...
8
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Nie ważne czy są one głównym tematem, czy mniejszym elementem wizualnym w szerszej scenie. Zobacz, jak zamknąć w kadrze wartko płynące potoki, by ożywić zdjęcia górskich krajobrazów.
11
Gotowy do startu? Sprawdź, jak fotografować dynamiczną akcję
Gotowy do startu? Sprawdź, jak fotografować dynamiczną akcję
Przygotuj się z nami do swojego pierwszego wyścigu po zdjęcia akcji. Dzięki tym wskazówkom dowiesz się czym i jak fotografować sporty motorowe oraz inne dynamiczne tematy.
12
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)