Casio Exilim EX-G1

Casio EX-G1 nawiązuje do najlepszych tradycji firmy kojarzonej przecież przede wszystkim z produkcją zegarków G-Shock. 12-megapikselowy kompakt jest uszczelniony, odporny na upadki, a jego stylistyka odróżnia go od typowych konstrukcji w tej klasie sprzętu.

Nazwa G1 nawiązuje oczywiście do słynnych zegarków G-Shock. Casio przypomniało sobie wreszcie, że dysponuje popularną, rozpoznawalną (istniejącą od 1983 roku) i bardzo dobrze kojarzoną marką, którą może przenieść na rynek aparatów cyfrowych. EX-G1 to pierwszy z odpornych na wodę i upadki zaawansowanych kompaktów tej firmy. Fanom G-Shocków powinna się też spodobać dość odważna stylistyka aparatu, który w niczym nie przypomina standardowych modeli w tym segmencie.


EX-G1 ma 12,1-megapikselową matrycę o rozmiarze 1/2,3 cala, która może pracować z czułością do ISO 3200 i obiektyw o ekwiwalencie 38-114 milimetrów. Do kadrowania i przeglądania zdjęć służy 2,5-calowy ekran LCD o rozdzielczości 230 000 punktów. Nie są to parametry szczególnie imponujące, ale w zastosowaniach rekreacyjno-sportowych powinny wystarczyć. Warto zauważyć, że wszystkie elementy aparatu zostały zamknięte w cienkiej obudowie, która mierzy zaledwie 20 milimetrów. Aparat jest odporny na pył, można go zanurzać na głębokość 3 metrów (na okres jednej godziny), wystawiać na mróz wynoszący -10 stopni Celsjusza oraz bezkarnie upuszczać z wysokości ponad dwóch metrów. Co ciekawe, w zestawie znajdują się dwa różne (wymienne) elementy absorbujące energię upadku.


Aktywnych sportowo fotografów, którzy chcieliby, żeby aparat w określonych sytuacjach sam robił zdjęcia (snowboard, surfing, zjazdy rowerowe itp.) ucieszy obecność interwałometru. Wszystkim powinny się przydać takie tryby jak {ITL|Intelligent AF, Best Shot czy tryby podwodne.

Exilim EX-G1 z dwiema wersjami "zderzaków"

Aparat będzie dostępny w dwóch kolorach: czarnym i czerwonym. Do sklepów w USA trafi w grudniu, w cenie około 300 dolarów. W Polsce będzie dostępny od lutego przyszłego roku. Ceny w złotówkach na razie nie znamy.
]
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8