Z archiwum fotopolis.pl - obiektywy portretowe, efekt czerwonych oczu oraz fotografia czarno-biała

Autor: Michał Sułkiewicz

14 Luty 2009
Artykuł na: 4-5 minut
W dzisiejszym odcinku "Z archiwum fotopolis.pl" chcemy przybliżyć Wam artykuły, które pomogą wykonywać lepsze zdjęcia portretowe. Ludzie to najpopularniejszy, a jednocześnie najbardziej wymagający temat fotograficzny. Nie podamy Wam niezawodnych przepisów na dobry portret, bo takich nie ma. Możemy jedynie przypomnieć co pomoże uzyskać świetne zdjęcia ludzi.

Według ocen firm fotograficznych około 90% wykonywanych zdjęć to fotografie ludzi. Nie dziwi więc, że systemy pozwalające na optymalne naświetlenie twarzy ma już praktycznie każdy nowy aparat wchodzący na rynek. Jednak między czymś co nazywamy "zdjęciem twarzy" a zdjęciem, które można nazwać "portretem" leży ogromna przestrzeń wypełniona wiedzą o zastosowanych obiektywach, technikach fotograficznych czy wreszcie zwykłe doświadczenie. Nie będziemy Was mamić, że dobrej fotografii portretowej można nauczyć się z kilku artykułów na fotopolis.pl czy nawet grubych książek i drogich kursów. Sprawy nie załatwi również wysoko oceniony w testach fotopolis.pl aparat czy obiektyw. To jedynie pomoce, które nie zastąpią setek zrobionych samodzielnie zdjęć i tysięcy zdjęć uznanych fotografów obejrzanych w galeriach i w albumach. Dlatego dzisiaj przypominamy artykuły, które będą dla Was wskazówkami.

Fot. Zbigniew Furman

Na początek zachęcamy do przeczytania artykułu Obiektywy do fotografii portretowej, który jest fragmentem cyklu o optyce, który publikowaliśmy razem z Sigmą. W tej części znany portrecista Zbigniew Furman opowie jak dobierać optykę do tematów portretowych, a także zdradzi kilka wskazówek dla osób chcących robić lepsze zdjęcia ludzi. Niektóre z nich mogą być zaskakujące.

Klasyczną konwencją portretu jest fotografia czarno-biała. Paradoksalnie w dobie powszechnej technologii cyfrowej czerń i biel nie straciła na popularności. Dziś możliwość korzystania z technik, które kiedyś były domeną fotografów spędzających godziny w dobrze wyposażonych ciemniach fotograficznych jest dostępna każdemu posiadaczowi komputera. Dzięki temu czarno-biały portret znów może zachwycać - nawet zrobiony cyfrówką.

wbrew pozorom takie okno dialogowe może być drogą powrotu ku klasycznej estetyce fotografii

W artykule Bichromie, czyli jak stworzyć idealną fotografię czarno-białą do druku Justyna Rosa wykładająca w Akademii Fotografii opisuje jak przygotować czarno-białe zdjęcie cyfrowe, aby dobrze wyglądało na wydruku.

Jeżeli jednak wybierzemy portret kolorowy, a korzystamy z prostego aparatu, prawdopodobnie dopadnie nas problem czerwonych oczu. Skąd się bierze i jak mu zaradzić piszemy w artykule Te upiorne czerwone oczy! - zmora zdjęć wykonywanych aparatami kompaktowymi.

Na kolejną porcję ciekawych artykułów z archiwum fotopolis.pl zapraszamy już za tydzień

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak wybrać kabel HDMI, żeby nie mieć problemów na planie i uzyskać optymalną jakość? W tym poradniku przyglądamy się odpowiednim kablom do filmowania na przykładzie oferty marki...
17
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
16
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)