Maile z pytaniami do redakcji fotopolis.pl

W ciągu ostatniego miesiąca nasza redakcja została dosłownie zalana mailami z pytaniami dotyczącymi wyboru i zakupu aparatu cyfrowego, obiektywu lub akcesoriów. Niestety nie jesteśmy w stanie na całą kierowaną do nas korespondencję odpisać. Większość odpowiedzi na zadane pytania można jednak znaleźć na stronach fotopolis.pl.
Każdego dnia otrzymujemy kilkadziesiąt maili z pytaniami od naszych czytelników. Większość z nich dotyczy spraw związanych z wyborem takiego, a nie innego sprzętu foto. Niestety odpowiedź na maile zawierające na przykład prośbę o dokładne porównanie (za i przeciw) 5, 6 modeli aparatów lub obiektywów przekracza możliwości czasowe redakcji fotopolis.pl. Siłą rzeczy nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na te pytania lub odpisujemy ze znacznym opóźnieniem.Tymczasem na stronach fotopolis.pl w już opublikowanych artykułach znajdują się najczęściej odpowiedzi na większość zadawanych nam pytań. Poniżej krótka instrukcja obsługi jak je znaleźć: - na fotopolis.pl można porównać aparaty i obiektywy na kilka sposobów. Najprostszy, to przeczytanie testu porównawczego. Takich testów publikujemy sporo, jeżeli chodzi o obiektywy i nieco mniej, jeżeli chodzi o aparaty. Jeśli nie porównaliśmy danych modeli w jednym tekście, zawsze można przeczytać każdy z testów osobno i porównać wnioski zawarte w podsumowaniu testów. Wszystkie artykuły testowe można znaleźć w dziale Testy i w archiwum tego działu. Jeżeli natomiast interesujące modele nie były testowane przez redaktorów fotopolis.pl, można dokonać wyboru porównując ich dane techniczne w naszej bazie danych specyfikacji - w niej znajduje się prawie każdy aparat i obiektyw, o którym pisaliśmy przez ostatnie 6 lat. Tam można wybrać produkt według kategorii lub z listy i wyświetlić porównanie (więcej na temat korzystania z porównywarki pisaliśmy tutaj).
;jaki aparat, obiektyw wybrać - temat doboru sprzętu do poszczególnych zastosowań opisywaliśmy na naszych stronach wiele razy. Specyficznym zastosowaniom, jak na przykład zdjęcia nocne czy makro i innym poświęciliśmy oddzielne artykuły. Jednak sporo informacji zawierają też artykuły poradnikowe, które można znaleźć w archiwum działu Porady>Fotografowanie. Zachęcamy też do wyszukiwania poszczególnych pojęć za pomocą naszej wyszukiwarki i słownika. Jeżeli chodzi o dobór obiektywu, to temu zagadnieniu poświęciliśmy obszerny, kilkunastoodcinkowy cykl artykułów "Obiektyw do lustrzanki cyfrowej...". Kwestie doboru sprzętu poruszają też często nasi felietoniści, choć najczęściej ich rady dotyczą bardziej zaawansowanych użytkowników. Mimo to warto zajrzeć do działu Felieton. Na temat wyboru właściwego sprzętu dużo można dowiedzieć się także czytając nasze forum.fotopolis.pl.
;jak to działa, co to znaczy i co to daje - fotografia cyfrowa wprowadziła mnóstwo nowych terminów określających technologie, funkcje lub po prostu rozwiązania techniczne. Większość z nich staramy się wyjaśniać już w momencie wprowadzenia na rynek nowego modelu aparatu, obiektywu lub lampy błyskowej. Inne źródła informacji to nasz słownik, a także cykle poradnikowe, jak na przykład "ABC fotografii cyfrowej" czy "Fotografowanie kompaktami". Osoby zainteresowane obróbką zdjęć na komputerze sporo informacji znajdą w cyklu "Jak uratować zdjęcie". Oznaczenia optyki do lustrzanek dogłębnie omawialiśmy we wspominanym już cyklu "Obiektyw do lustrzanki cyfrowej...". Dla ułatwienia dla początkujących pasjonatów fotografii utworzyliśmy serwis abc.fotopolis.pl, w którym można znaleźć esencję zawartości głównych stron fotopolis.pl.
;kiedy będzie następca tego modelu i czy warto czekać - niestety na tego typu pytania nie możemy odpowiadać. Po pierwsze najczęściej nie wiemy, kiedy pojawi się następca danego modelu i nawet gdy możemy przypuszczać (na podstawie naszego doświadczenia lub plotek), to nie chcemy naszych czytelników wprowadzać w błąd. Zasadą fotopolis.pl jest nie rozsiewanie plotek. Czasami zdarza się, że producenci informują nas wcześniej o dacie premiery nowego produktu. Jednak wtedy najczęściej umowa z daną firmą uniemożliwia nam wcześniejsze ujawnienie tej daty. Podsumowując, prosimy o cierpliwość.
;gdzie naprawię, jaki jest adres do, gdzie wysłać - informacje teleadresowe do serwisów większości producentów można znaleźć na ich stronach internetowych. Informacje na temat dat, regulaminów i organizatorów konkursów, wystaw i festiwali podajemy zawsze w tekstach poświęconych tym wydarzeniom. Dotyczy to również trwającego Roadshow Nikona. Adresy i godziny poszczególnych pokazów znajdują się na naszych stronach, a ponadto zostały wysłane mailem do zarejestrowanych uczestników.] Powyższa lista nie ma na celu zniechęcić Was do pisania i dzwonienia do redakcji fotopolis.pl, jednak wykorzystanie najbogatszego w Polsce archiwum tekstów o fotografii cyfrowej, jakie (za darmo) dostępne jest na naszych stronach znacznie przyspieszy uzyskanie informacji. Tym samym będziemy mieli więcej czasu na powiększanie tego archiwum - pisanie nowych tekstów, a także czytelnicy, którzy naprawdę potrzebują pomocy naszych redaktorów otrzymają ją szybciej.
 
Komentarze
Polecane artykuły
Ilya Shtutsa: „Dobra fotografia jest darem“
5 Lis 2018
O swoich początkach, darze jakim jest fotografia czy wpływie prac Arnolda Mindella opowiada nam Ilya Shtutsa - rosyjski entuzjasta street’a, który opisuje fotografię jako grę o nieprzewidywalnym wyniku.
1
Najnowsza sesja Vanity Fair należała do Polaków
2 Lis 2018
Suspiria, włoski horror z lat siedemdziesiątych, doczekał się odświeżenia i właśnie wchodzi na ekrany polskich kin. W obsadzie znalazły się takie gwiazdy jak Tilda Swinton i Dakota Johnson, ale zagrała w nim również Polka - Małgosia Bela. Postprodukcję obszernej sesji obsady filmu dla włoskiego Vanity Fair wykonało studio House OF Retouching.
0
Oded Wagenstein: „Nie możesz po prostu pojawić się u kogoś w drzwiach i poprosić o zdjęcie”
1 Lis 2018
W syberyjskiej wiosce Yar-Sale mieszka grupa starszych kobiet. Większość dni spędzają w odosobnieniu, odizolowane od świata, który kochały. Podczas gdy mężczyźni zwykle zachęcani są do pozostania w migrującej społeczności i utrzymania ról społecznych, kobiety muszą same radzić sobie ze starością. Fotograf Oded Wagenstein przybliża ich historię w projekcie “Forgotten Like Last Year’s Snow”.
0
Siena International Photo Awards 2018 to piękno świata pod różną postacią
30 Paź 2018
Za nami już czwarta edycja prestiżowego konkursu Siena International Photo Awards. W tym roku zwycięzcą został K M Asad - freelancer współpracujący między innymi z Getty Images. Jednak wśród laureatów nie zabrakło też Polaków. III miejsce w kategorii „The beauty of the nature“ zajął Mariusz Potocki, a Bartłomiej Jurecki otrzymał wyróżnienie w sekcji „Journeys & Adventures“.
0